Jaśniejące UFO zaobserwowane w Polsce nad kopalnią

Kategorie: 

Ciekawe nagranie podesłał nam kolega TheUkaszPL, który specjalizuje się w rejestrowaniu interesujących anomalii atmosferycznych. Tym razem udało mu się uchwycić coś, co jest bardzo trudne do wytłumaczenia. Nad jedną z kopalń węgla w Rybniku około północy 3 marca 2013 roku zawisł jakiś jasny obiekt.

 

Przy tego typu nocnych obserwacjach pojawiają się przede wszystkim problemy z perspektywą. Ocena odległości a tym samym wielkości obiektu na podstawie jego światła nie jest w zasadzie możliwa. Jednak, gdy widzimy obiekt, który wyraźnie porusza się i to zmienną trajektorią, to taki przypadek wart jest przynajmniej zbadania.

 

Wśród proponowanych wytłumaczeń, co do tego, czym mógł być ten obiekt od razu pojawiają się racjonalne sugestie, że obserwowano duża planetę, czyli w tym wypadku Jowisza. Nie wydaje się jednak, aby dla wprawionego obserwatora nieba zlokalizowanie Jowisza mogło być jakimkolwiek problemem i tym razem raczej można wykluczyć taką pomyłkę.

 

W trakcie obserwacji niestety nie udało się złapać odpowiedniej ostrości obiektu, ale być może ze względu na jasne źródło światła było to po prostu niemożliwe. Wśród innych propozycji, co do tego, czym mogła być ta obserwacja pojawia się opcja z półprofesjonalnym dronem z czterema wirnikami. Sprzęt ten jest coraz tańszy a niektórzy dowcipnisie stosują jasne źródła światła takie jak diody LED. Jeśli jednak żadne z tych wytłumaczeń nie brzmi dla was przekonująco musicie zaproponować swoje własne.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Koniu

Przepraszam, ale jeżeli to

Przepraszam, ale jeżeli to nagranie osoby specjalizującej się w nagraniach anomalii atmosferycznych to proponuję koledze zakup kamery, gdzie można nastawy robić ręcznie. Choćby ostrość, którą można nastawić kręcąc pierścieniem przy obiektywie. Moja rada. Jezeli już widzicie taki obiekt a macie możliwość użycia statywu zróbcie to. Statyczne zdjęcia pomagają okreslićtrjektorię lotu. Nigdy nie używajcie cyfrowego zoomu w kamerze. Zbkiżyć obiekt maksymalnie na zoomie optycznym i koniec. Wyłączyć nastay automatyczne i ostrość nastwić ręcznie. Jezeli macie wzmocnienie obrazu to maksymalnie można je ustawić na 12 db. nigdy więcej bo obraz zacznie "mrozić". Nie bawić się zoomem. Makzymalne zbliżenie wystarczy przez 10 sekund. Potem zoom oddalić, aby sfilmować obiekt na tle innych fizycznych obiektów takich jak dom czy drzewa. I tyle. Rozumiem, że obiekty pojawiająsię nagle, ale rady kieruję do łowców obiektów. W powyższym nagraniu szlag trafił ostrość, która rozjechała się na maksa.

Portret użytkownika pasjonat

"Przy tego typu nocnych

"Przy tego typu nocnych obserwacjach pojawiają się przede wszystkim problemy z perspektywą. Ocena odległości a tym samym wielkości obiektu na podstawie jego światła nie jest w zasadzie możliwa. Jednak, gdy widzimy obiekt, który wyraźnie porusza się i to zmienną trajektorią, to taki przypadek wart jest przynajmniej zbadania."
 
wystarczy przelaczyc ostrzenie na tryb manual i zobaczyc jaka ogniskowa jest stad da sie pobrac odleglosc, bo kazda ogniskowa ma jakis zakres ostrzenia. nie udało sie złapac poniewaz obiekt ma wymiary punktu czułości w obiektywie czyli czesci milimetra w rozumieniu rozdzielczosci z jaka rejestruje matryca.
filmik interesujacy.

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika kobus

To samo zjawisko widzaiałem

To samo zjawisko widzaiałem ok godziny 18:30 5 marca z wrocławia jak szedłem do pracy, też się zastanawiałem dlaczego ta gwiazda tak migocze, może jakieś ruchy gazów w atmosferze? Od niedawna przecież zrobiło się cieplej i może to efekt wypromieniowywania ciepła przez powierzchnię ziemi
 

Portret użytkownika tomek32

To przecież gwiazda Syriusz.

To przecież gwiazda Syriusz. Autor jak zwykle robi z siebie idiotę próbując wkręcać ludzi swoimi tanimi zagrywkami manipulacyjnymi.  Zwyczajna tania sztuczka z niewyostrzeniem obiektu.
Gwiazdy nie migają. To że ludzkie oko postrzega migotanie gwiazd jest spowodowane atmosferą, która ciągle pracuje a także zanieczyszczeiami unoszacymi się w powietrzu.

Portret użytkownika Martinello

Również to wczoraj widziałem

Również to wczoraj widziałem . Najlepsze jest to że ten obiekt pulsuje różnymi światłami i porusza się płynnie po niebie. Widziałem to już nie jeden raz nocą na niebie głównie wiosną latem . Dziwie mnie to że tylu ludzi ma świetny sprzęt do obserwacji a tego nie widzą.... Co do tego co to jest to się nie wypowiem bo nie wiem.

Portret użytkownika pako1205

W zasadzie przy tak

W zasadzie przy tak "odjechanym"fokusie ten filmik nie przedstawia nic,nad czym można podyskutować.Te kilka sekund na początku,gdzie automatyka bez zoomu do końca nie sfisiowała, również niewiele wnosi,jednak nie stawiałbym tu na Syriusza,sam wykonałem kilka filmików z dość szybko poruszającym się jasnym obiektem do złudzenia przypominającym ten na filmie,latem 2012.

Portret użytkownika oświecony

widziałem podobne obiekty

widziałem podobne obiekty najczęściej nocą. Przelatywał wysoko na około 2-3 km bezszelestnie. Myślałem z początku że to samolot odrzutowy lecący z prędkością większą od dźwięku, ale się myliłem.Obiekt ten przeleciał raz a po 20 min. wracał.Wg mnie nie było to żaden pieprzony chiński lampion, ani satelita (widziałem jak latają satelity nocą i nikt kitu mi nie bedzie wciskał), ani samolot, ani helikopter.Te obiekty już pojawiały się wcześniej jakieś 10 lat temu.Patrzyłem raz z okna nocą w niebo, bo nie mogłem zasnąć.Zauważyłem właśnie coś podobnego lecącego na wysokości około 1 km i mrugającego. Wziąłem więc lampkę biurkową i poświećiłem kilka razy w ich strone. Po tym wydarzeniu zaczełi latać wyżej. Widocznie nie mają przyzwolenia na informowanie nas o swojej obecności na razie, ale to już sie po mału zmienia.Coraz częściej się pokazują.

Portret użytkownika andiu1119

Jest to rozmazana

Jest to rozmazana gwiazda.Zoom cyfrowy nie złapał ostrości.Pulsuje ona jasnym ,niebieskim kolorem [PIĘKNA].Sam ostatnio nagrywałem filmiki tylko w lepszej jakości.

Portret użytkownika teusz

Syriusz jest gwiazdą

Syriusz jest gwiazdą podwójną, ze względu na odległość, ruch naszego układu słonecznego względem innych i aktywność gwiazd Syriusza A i B obserwujemy efekt migotania. Przynajmniej tyle pamiętam z fizyki sprzed 7 lat, więc coś mogło mi się pokręcić.

Portret użytkownika felek

OMG! Miganie to jedynie efekt

OMG! Miganie to jedynie efekt optyczny spowodowany ruchem mas powietrza w naszej atmosferze! Zagadnienia gwiazd podwójnych nie mają tu w ogóle znaczenia -_-
Patrząc na Syriusza odnosimy wrażenie że mruga/migocze, ponieważ jest obiektem o dużej jasności i dodatkowo 'znajduje się' nisko nad horyzontem. To dodatkowo wzmacnia efekt. Douczcie się przed wrzucaniem mylnych komentarzy, błągam...