Kometa Elenin mogła zmienić trajektorię lotu

Kategorie: 

Kontrowersje wokół komety Elenin nie ustają nawet na chwilę. Kilka dni temu pojawiły się informacje o zmianie magnitudy jasności tego obiektu a nie dalej jak wczoraj media obiegła wiadomość o możliwym rozpadzie komety.

 

Teraz okazuje się, że zmiana jasności i wielkości obiektu mogła być spowodowana jakimś kosmicznym wybuchem i to bynajmniej nie ze strony Słońca. Powyższe wideo robi aktualnie karierę w całym internecie.

 

Wygląda na to, że fala uderzeniowa po jakiegoś rodzaju eksplozji pochodzącej ze strony Jowisza natarła na kometę Elenin a następnie spowodowała odchylenie jej kursu i być może naruszyła jej strukturę. Tak tłumaczy analizę poklatkową zdjęć z sondy STEREO nadawca powyższego filmu.

 

Internauci poruszeni tym filmem snują teorie na temat tego, czym mógł być ten wybuch. Są próby wiązania z nim niedawnego upadku rosyjskiej rakiety transportowej. Niektórzy wręcz twierdzą, że była jakaś tajna próba neutralizacji komety z wykorzystaniem broni nuklearnej.

 

Należy jednak spojrzeć na to trochę bardziej krytycznie. Po pierwsze skąd założenie, że wskazywany obiekt to rzeczywiście Elenin? Po drugie to, co wygląda jak wybuch i fala uderzeniowa może być po prostu efektem soczewki. Mielibyśmy wtedy do czynienia nie z sensacją a mylną interpretacją zdjęć dokonaną przez laika.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze