Meteoryt, podobny do czelabińskiego, spadł na terytorium Finlandii w 1899

Kategorie: 

Zdaniem ekspertów meteoryt z Bjurböle (wieś w Finlandii) , który spadł w pobliżu Porvoo 12 marca 1899, był  mniej więcej tej samej wielkości, jak meteoryt, który narobił szkód 15 lutego w Czelabińsku.
 
Meteoryt z Bjurböle jest najbardziej znanym i największym meteorytem spośród dwunastu znalezionych na terytorium Finlandii. Jego waga wynosi około 330 kg. Potężną eksplozję słychać było wówczas w Helsinkach.
 
Pozostałe jedenaście, które spadły na terytorium fińskie, są znacznie mniejsze. Najcięższy z nich waży około 14 kg, najlżejszy - kilkaset gramów. Fiński zbiór meteorytów można zobaczyć w Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu w Helsinkach przy Senat Square (Senaatintori).
 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Zenek

Zwyczaj noszenia nitki a

Zwyczaj noszenia nitki a właściwie wstążki na nadgarstku pochodzi z Indii. Jest tam całe święto poswięcone temu "wybieraniu sobie opiekuńczego partnera". Judaizm po odniesionej klęsce w walce z BOGAMI DODBRA jak zwykle "przysposobił" sobie konkurencyjne święto wierząc, że to ma znaczenie dla ich zbrukanej satanizmem natury.
 
Tu masz więcej na temat tego świeta (oryginału)
 
"
Święto Raksha Badhan – siostry braciom Smile ( lipiec -sierpień w dzień pełni księżyca)
(...)
Ludzie opowiadają różne legendy związane z pochodzeniem święta Raksha Bandhan. Podobno było tak, że król bogów Indra, odważny wojownik, władca deszczu, burzy i błyskawicy toczył walkę z potężnym demonem Vritrą. Jego małżonka Indrani, piękna bogini gniewu i zazdrości o tysiącu oczu, co dzień drżała o życie swego męża. W końcu za radą przywódcy duchowego zawiązała na nadgarstku Indry sekretną nić, w którą bogowie wpletli moc i silę. Rytuał odprawiła w  dniu pełni księżyca w miesiącu Sharavan. Gdy Indra stawił się do kolejnej walki z demonem, ten, ujrzawszy na jego ręku amulet, przeraźliwie wystraszył się i uciekł. Zwycięski Indra miał poznać moc miłości i ochrony jaką otrzymał od żony, swojego przyjaciela i bratniej duszy.
(...)"
 
(http://www.indiedlakazdego.pl/pl/swieto-raksha-badhan-siostry-braciom/)
 

Portret użytkownika ArDoR

Czas jest błędny... bo

Czas jest błędny... bo urządzenia elektroniczne mają wbudowany zegar czasu, podtrzymywany przez zasilacz (akumulator samochodu) po wyłączeniu urządzenia czas się zeruje i po włączeniu nalezało by go na nowo ustawić, nie każdy to robi więc czas się ustawia na datę domyślną (zwykle data produkcji) a czas startuje od 0:00. Dlatego nie należy się sugerować tą datą na kamerze.

Portret użytkownika ArDoR

@pako1205 : Oj tam, wiem że

@pako1205 : Oj tam, wiem że to nie brzmi dobrze, ale jestem z wykształcenia elektronikiem i to takie zboczenie Wink wpisz ręcznie w okienko googla:  "zegar czasu rzeczywistego a sę przekonasz że nawet wujek google zna takie określenie, wywodzi się ono z RTC (Real-Time Clock) i to taki scalaczek który nawet w Twoim PC-cie pilnuje żeby po wyłączeniu prądu godzina zawsze była bierząca (realna) po to ta mała pastylkowa bateryjka na płycie głównej. Te rejestratory albo nie mają takiej bateryjki albo mają ją zużytą dlatego tracą czas...  podobnie jak wielu z nas, próbując wyjaśniać zawiłości językowe, tudzież tłumacząc się z nagannej ortografii - wolę się skupiać na konkretach niż semantyce... Biggrin

Portret użytkownika pasjonat

od jakiegos roku sa w uzyciu

od jakiegos roku sa w uzyciu maszyny w krotych wykluczono stosowanie zegara jako podstawy czasu. masz moze jakies dane na temat tych urzadzen ? zaczelo sie od rozrusznikow serca. i narazie wiecej nie znalazlem.

Myślę, więc jestem...

Strony