Naukowcy proponują nowe wyjaśnienie tego jak zbudowano piramidy

Kategorie: 

Fizycy w trakcie badań laboratoryjnych odkryli, że starożytni Egipcjanie potrafili transportować na sankach masywne bloki kamienne do budowy piramid, korzystając ze sztuczki polegającej na zwilżaniu piasku. Używając odpowiedniej ilości wody, liczba wymaganych pracowników mogła zostać zmniejszona nawet o połowę.

 

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie przeprowadzili odpowiednie doświadczenia na egipskich sankach w wersji laboratoryjnej. Aby określić sztywność piasku użyto reometru, który pokazał jak duża potrzebna jest siła, aby odkształcić pewną jej ilość.

 

Jak się okazało, wymagana siła ciągnięcia zmniejszała się proporcjonalnie do sztywności piasku, natomiast obecność odpowiedniej ilości wody dwukrotnie zwiększała jej sztywność. Sanie przemieszczały się po twardym piasku znacznie łatwiej gdyż piasek nie piętrzył się z przodu, tak jak to ma miejsce w przypadku suchego piasku.

 

W ten sposób fizycy doszli do wniosku, że starożytni Egipcjanie najprawdopodobniej korzystali z tej sztuczki aby przemieszczać ciężkie bloki oraz duże posągi przez pustynię. Jedyne co trzeba było zrobić, to polewać wodą piach, znajdujący się tuż przed saniami.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu poświęconego nauce:

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/starozytni-egipcjanie-zwilzali-piasek-aby...

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika baca

Niezmiennie moze pojawiac sie

Niezmiennie moze pojawiac sie pytanie ..
Czy tworcy piramid byli tak madrzy, ze ich technolgia jest nie do odkrycia ?
Czy raczej nasi naukowcy tudziez naukofcy sa tak durni, ze zwyczajnie nie sa w stanie tego odkryc?
I zawsze, ale to zawsze dochodze do wniosku, ze zdecydowanie to drugie. Smile

Portret użytkownika andy V

Nooo... Kto jak kto ale

Nooo... Kto jak kto ale holendrzy w laniu wody są dobrzy. Mają jej do licha i ciut, ciut. Ale żeby aż tyle? To jest warte co najmniej Nobla! Ach te nałukofce! Ten co wylał całą wodę ze swego baniaka musi teraz szczególnie uważać żeby mu klepki nie wyschły na wiór.

Portret użytkownika conrado6743

Po mokrym piasku z buta byle

Po mokrym piasku z buta byle do przodu;p to już lepiej brzmi wersja, że druid przygotował magiczny napój. Spożywający go Egipcjanie brali pod pachy po 2 bloki 2tonowe i śmigali na plac budowy, tam później atakowali w góre na 146 metr z blokami, ale największa radocha była jak potem z górki zjeżdżali sobie na dupie posypując przed siebie mokry piasek. Eh ''znafcy'' i ''naukofcy'' troszeczkę więcej pokory dla przeszłości i dla dobra sprawy nie główkujcie się więcej tą tematyką.

Portret użytkownika aron jasnowidz

kolejna bzdura pseudo

kolejna bzdura pseudo naukowców ,a ostatnie bloki których do tej pory nasza technika nie jest w stanie umieścić na szczycie piramidy ,zostały wciągnięte za pomoca sznurka hehehe,,nie ważne jest to że nie potrafimy tego zbudowac nawet dzisiaj ,że nie potrafimy umieścic dzisiaj kamieni wielotonowych takich jak tu, jak w wielu w innych budowlach ale wiemy że na pewno nie zbudowali ją obcy, tylko ludzie z młoteczkami i za pomoca sznurka :)heheheheeh ,ile jeszcze razy będa nam wciskać taki kit ,sami nie potrafią tego zrobić ale wiedza jak było zrobione ,siedza w piramidzie prawie 100 lat i nie wiedza kto ja zbudował ,do czego służy ,kiedy powstała ,ale wiedzą że nie przez obcych i że suwały sie po piasku ,A dzieciaki wierzą że tak jest bo nie widzą tego co oczywiste tylko to co chcą żeby zobaczyli .JAK juz pisałem nie bójcie się tego co lata nad wami tylko tego co macie w sercach ,bo ta właśnie pustka będzie waszym przekleństwem .zobaczycie tyle znaków na niebie ,statków ,że jedni zaczną mysleć a inni dalej beda wszystko negować ,ale fajnie że tych co zaczynaja mysleć jest coraz więcej i ze ludziom  dano teraz mozliwość poznac prawdę i wreszcie zacząc zadawać konkretne pytnia na które naukowcy nie mają odpowiedzi ale odpowiedź natychmiast jest gdy dopuścisz mysl że to zbudowali obcy, uzywając techniki z ktorej dalej sie smiejemy tak jak smialiscie sie tutaj z drukari 3d .najpierw opluto i powiedziano że to bzdura a potem niestety okazało sie że to prawda i tak teraz będzie ze wszystkim najpierw dzieci to opluja a potem ugryzienie sie w języczek i kolejne opluwaine nastepnej rzeczy itd.itd.DLATEGO MOŻECIE PLUĆ JADEM NA MOJE POSTY ale większośc z was przeszła juz do grupy NASZ NOWY ŚWIAT i teraz dziela sie tym co przezyli w medytacjach lub w spotakniu z ufo i to jest piekne ,A RESZCIE DANE BĘDZIE TYLE ZNAKÓW ŻE WYSTARCZY POCZEKAC TROSZECZKĘ ABY POTEM NIE MUSIEĆ SIE GRYŹĆ W JĘZYCZEK.POZDRAWIAM

Portret użytkownika pasjonat

  co bys nie napisal nie

[ibimage==21385==400naszerokoscbeztxt==zdjecie_640-480==self==null]
[ibimage==21384==400naszerokoscbeztxt==zdjecie_640-480==self==null]
 
co bys nie napisal nie zmienia to faktu ze to goloslowie, ani jedno slowo nie ma pokrycia w niczym.

Myślę, więc jestem...

Strony