Neutrina szybsze od światła mogą dowodzić istnienia innych wymiarów

Kategorie: 

Według niektórych teorii istnieją dodatkowe wymiary ukryte poza znanymi czterema ( trzem wymiarom przestrzeni i jednym w postaci czasu). Ostatnie odkrycia włoskich naukowców w CERN powodują, że należy zadać pytanie czy super szybkie neutrina nie poruszają się przypadkiem w takim dodatkowym wymiarze?

 

To by mogło tłumaczyć wynik eksperymentu bez koniecznego w tradycyjnym ujęciu złamania bariery prędkości światła.

 

Eksperymenty CERN zdają się potwierdzać, że jeden z fundamentów nowoczesnej fizyki upadł. Nowe pomiary potwierdzają wcześniejsze obserwacje oparte na analizie danych eksplozji supernowej.

 

Nawet, jeśli wynik zostanie potwierdzony to wprowadzając dodatkowy wymiar można obronić teorię Einsteina stwierdzając po prostu, że prędkość świała tak naprawdę wcale nie musiała zostać osiągnięta tylko błędnie odczytaliśmy rezultat.

 

Fizycy nie kryją podekscytowania, bo gdyby się to potwierdziło zatrzęsłoby podwalinami tej nauki. Szczegóły eksperymentu polegały na tym, że wiązka neutrin, prawie bezmasowych cząstek subatomowych, została wyemitowana w CERN podczas eksperymentu o nazwie OPERA (Oscillation Project with Emusion tRacking Apparatus). Następnie ta wiązka została wyłapana we Włoszech w Gran Sasso, ponad 730 kilometrów dalej.

 

Neutrina przebyły tą drogę o 60 nanosekund szybciej niż gdyby poruszały się z prędkością światła.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen