Odczytany tekst sprzed 3,7 tys. lat ma rzucić nowe światło na tajemnicę Arki Noego

Kategorie: 

Arka Noego jest często przedstawiana jako arcydzieło rzemiosła tradycyjnego, ale nowe badania sugerują, że ta prawdziwa bardzo różni się od popularnego obrazu. W rzeczywistości miała okrągły kształt i została wykonana z trzciny cukrowej. O przełomowym odkryciu informuje dr Irving Finkel na łamach swojej najnowszej książki. Naukowiec rozszyfrował pismo klinowe umieszczone na glinianej tabliczce sprzed 3,7 tys. lat, pisze Daily Mail.

 

Przekład starożytnego tekstu rzuca światło na wydarzenia, które miały miejsce w Mezopotamii w starożytności. Tworzą one podstawę historii, opisanej w Księdze Rodzaju w Starym Testamencie, która opowiada o Noem i budowaniu arki. Dzięki niej Noe uratował od zagłady swoją rodzinę i wiele zwierząt.

Na tabliczce zapisano: „Ściana, ściana! Ściana z trzciny! Atram – Hasis, słuchaj moich rad, które pomogą żyć wiecznie. Zniszcz swój dom, zbuduj łódź! Gardź własnością i uratuj życie! Niech łódź zostanie wybudowany w kręgu i niech jej długość i szerokość będą takie same."

Starożytny babiloński tekst opisuje arkę jako okrągły 67 metrowy obiekt ze ścianami wysokimi na 6 metrów. Miała ona mieć dwa poziomy, z których górny przykryty był dachem. „Statek” podzielono na sekcje, w których umieszczono różne zwierzęta. W 60 linijkowym tekście opisano szczegóły budowy arki, do której tworzenia wykorzystano trzcinę, liny i żywicę. Rozsmarowana na ścianach żywica zapewnić miała jej wodoodporność.

Istnieją dziesiątki starożytnych tabliczek, które opisują historię potopu, ale Finkel, pracownik katedry, w której prowadzi się badania starożytnej Mezopotamii w British Museum, twierdzi, że utrwalił się nieprawdziwy wizerunek arki w formie tradycyjnego statku. Kanał telewizyjny Chanel 4 ogłosił zamiar nakręcenia filmu dokumentalnego, w którym arka ma być zrekonstruowana według wyników badań Finkla. Poinformowano, że „projekt inżynieryjny” arki pochodzi z około 1850 roku p. n. e.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika b

Jedna Arka Noego juz zostala

Jedna Arka Noego juz zostala odkryta przez nijakiego pana Wayata (pisownia nazwiska moze byc inna) i mozna ja ogladac w poblizu Arraratu.  
Wydaje mi sie ze nie tylko pan Noe wpadl na pomysl uratowania swych najblizszych i zwierzat, inni tez probowali stosujac do tego dostepne im mozliwe srodki.  Wiec, nie nalezy sie dziwic, ze sa i beda odkrywane nowe "prawdziwe" Arki Noego. 
B
 

Portret użytkownika zibi1973

Podam w następnym nowym

Podam w następnym nowym opublikowanym materiale może jeszcze ktoś się zainteresuje nie tylko  drako _ tl. ,chyba że nie interesuje nikogo,co nazywają meteorytami i jakie skutki mogą być i porównacie sobie z losy ziemi nagraniem tam zamazano końcowy upadek a dlaczego to sami będziecie musieli sobie uświadomić

Portret użytkownika zibi1973

Wiesz drako dlaczego

Wiesz drako dlaczego zamazane, bo zmiany na ziemi usuneli nagranie,a w losach ziemi zamazali końcówkę niby tego meteorytu,są inne strony co widać normalnie a dlaczego to zrobili i chowają to niewiem czego się boją napisz do nich,a [email protected] na tym górnym filmiku nie powiedział bym że jakiś obiekt a zachód słońca  i odbija na zdięciu kolory a to drugie to nic nie widać tylko światełko rozmazane 

Portret użytkownika b@ron

nic podobnego zibi...to nie

nic podobnego zibi...to nie zachód słońca ...a to co nazywasz "rozmazane światełko "...to ja obstawiam że to lewitujący meteoryt...zdalnie sterowany z pobliskiego statku "onych" jakąś antygrawitacyjną technologią...wogóle to jak zdjęcie robiłem ,to obiekt wolno się poruszał , ale jak wstawiłem zdjęcie na innemedium ,to mi go...unieruchomili ...ech masz rację...pełno tu "onych"

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika simon

gdyby była okrągła to by się

gdyby była okrągła to by się obracała non stop i by było żyganie, 40dni i nocy w kręcącej się butli? czy ten koleś miał nie pokolei w głowie, nie trzeba mieć w głowie dużo oleju, żeby sobie ciśnienie zmierzyć ..

Strony