Odkryto tabernakulum, które budował Mojżesz?

Kategorie: 

Polecenie budowy tabernakulum, które miał otrzymać Mojżesz na górze Synaj, opisano w Księdze Wyjścia. Izraelscy archeolodzy w Szilo (hebr. שילה) na Zachodnim brzegu Jordanu, odkryli sanktuarium czasów króla Dawida.

Naukowcy sugerują, że wykopalisko to szczątki Tabernakulum – Świątyni Żydów, która istniała przed budową Pierwszej Świątyni w Jerozolimie. Była ona miejscem składania ofiary i przechowywania Arki Przymierza.

 

Według izraelskiej agencji Arutz Sheva, archeolodzy odkryli wybite otwory w skale, która mogły służyć jako wsparcie dla drewnianych belek. Więcej informacji ma być podanych w najbliższych tygodniach. Ponadto, naukowcy odkryli w Szilo szczątki murów miejskich oraz trzy duże piece, które wskazują, że mamy do czynienia z instytucją publiczną. Znaleziono także kości zwierzęce, prawdopodobnie pochodzące z ofiar. Datowanie kości pokrywa się z przekazem biblijnym dot. budowy świątyni.

 

 

Budowa tabernakulum, której polecenie Mojżesz otrzymał na górze Synaj, trwała około sześciu miesięcy. Po podboju Kanaanu sanktuarium wielokrotnie było przewożone z miejsca na miejsce. W Szilo tabernakulum znajdowało się w okresie Sędziów, aż do śmierci najwyższego kapłana Eljasza.

 

Źródło: sedmitza.ru.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika Cthulhu

Ha ha! Datowanie skał... Ha

Ha ha! Datowanie skał... Ha ha!
Pobieram próbkę skamieliny z gleby- puff! Mam próbkę skamieliny z okresu sprzed milionów lat!
Pobieram próbkę gleby w której była skamielina- puff! Mam próbkę gleby sprzed milionów lat.

I patrz jak się ładnie kręci!

Tego w szkole uczą...

Portret użytkownika Homo sapiens

Dzięki admin za to arcy

Dzięki admin za to arcy ciekawe sprawozdanie ! kurczę może mi sięuda napisać coś o tym wydarzeniu, a jest to wydarzenie z innego wymiaru ! jeżeli tylko znajdę czas to napiszę wam bardzo ciekawe rzeczy, mam nadzieję że otrzymam pozwolenie ! "pozwolenie z Góry", pozdrawiam !
 

 
CHINY. Chińscy archeolodzy w grudniu 2008 r. podczas wykopalisk w Shangsi w południowych Chinach odkryli niewielki szwajcarski zegarek-pierścionek w grobowcu pochodzącym z epoki dynastii Ming, który według nich nie został naruszony przez czterysta lat. Odkrycie zegarka przez naukowców zostało udokumentowane w raporcie.
Ozdobny zegarek-pierścionek był wciśnięty do gleby okalającej jedną z trumien. Wskazówki zegarka zatrzymały się na godzinie 11:06 (opublikowany komunikat donosił o godzinie 10:06, jednak na zdjęciu widać godzinę 11:06), a na jego plecach znajduje się napis „Swiss”, czyli „Szwajcaria”.
Prace archeologiczne na stanowisku zawieszono i powołano ekspertów z Beijing, aby pomogli rozwiązać tę tajemnicę rodem ze świata science-fiction. Pierwsze zegarki szwajcarskie pojawiły się w połowie XVI wieku i miały duże rozmiary. Odkryty zegarek przypomina model produkowany w roku 1911.
Choć zegarek odkryto pod koniec 2008 r. do dzisiaj nie opublikowano informacji, do jakich wniosków doszli chińscy eksperci. Sprawa zegarka ucichła?

zapraszam na blog
http://popotopie.blogspot.com

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika Zenek

"Pierwsze zegarki

"Pierwsze zegarki szwajcarskie pojawiły się w połowie XVI wieku i miały duże rozmiary. Odkryty zegarek przypomina model produkowany w roku 1911."
 
-
1 - są jakieś zdjęcia tych "produkowanych w 1911 ZEGARKÓW NA PALEC" bo taki model w Chinach wykopano, nie miniaturowy damski tylko taki NA PALEC? Słyszał ktoś o produkowaniu TAKICH MODELI?
2 - rozebrano go sprawdzając czy ma "zegarowe wnetrze" i czy nie jest zwyczajnym ozdobnym pierscionkiem w kształcie zegarka?

--
"I believe whatever doesn't kill you simply makes you... stranger. " The Joker 

Portret użytkownika b@ron

a mnie ciekawi ,czy to

a mnie ciekawi ,czy to "niesamowite" znalezisko zostanie potwierdzone przez innych naukowców ...nieizraelskich...cytuję.
"Według izraelskiej agencji Arutz Sheva, archeolodzy odkryli wybite otwory w skale, która mogły służyć jako wsparcie dla drewnianych belek. Więcej informacji ma być podanych w najbliższych tygodniach. Ponadto, naukowcy odkryli w Szilo szczątki murów miejskich oraz trzy duże piece, które wskazują, że mamy do czynienia z instytucją publiczną. Znaleziono także kości zwierzęce, prawdopodobnie pochodzące z ofiar. Datowanie kości pokrywa się z przekazem biblijnym dot. budowy świątyni."
...i niby na podstawie takich argumentów ,gadają że to tabernakulum mojżesza?...:)))
...poczekam na owe "więcej informacji"...mam nadzieję że nie bedą to informacje typu..."izraelscy archeolodzy potwierdzili że znalezisko to tabernakulum mojżesza...ze względu na wartość znaleziska teren został starannie zabezpieczony"...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika benet

Żeby odkryć coś w archeologii

Żeby odkryć coś w archeologii zazwyczaj trzeba to odkopać czyli pracować fizycznie.Żydzi brzydzą się pracą fizyczną ,czy  widział ktoś kiedyś żyda pracującego przy budowie dróg albo w kopalni?. Więc jak czytam,że żydzi coś odkryli,to moja wiara w to jest taka sama jak w to ,że żydzi to naród wybrany...chociaż ...zdaje się,że raz już byli wybrani,przez takiego jednego z wąsikiem.

--
"I believe whatever doesn't kill you simply makes you... stranger. " The Joker 

Portret użytkownika Zenek

"Izraelscy archeolodzy

"Izraelscy archeolodzy odnależli" jest podobnego poziomu oksymoronem co "polski polityk dbający o Polske". Fabrykuja ile wlezie próbując co się da podpasowywac pod biblię z nieustająco gównianym efektem. W ich muzeach pełno jest fałszywek byle tylko arabowie siedzieli cicho przytłoczeni spreparowanymi dowodami archeologicznymi na "zydowskość tamtych ziem". Polityka. 

Portret użytkownika Grzesiul84

Złe porównanie. Akurat władze

Złe porównanie. Akurat władze Izraela oraz ich naukowcy uczą nawet na uniwersytetach, że Mojżesz jest postacią fikcyjną a Biblia to wymyślone historie. Chodzi o politykę. Jeśli przyznaliby, że Biblia mówi prawdę ozanczałoby to, że to oni są najeźdzcami na tereny zamieszkałe przez przodków Palestyńczyków i to oni a nie Żydzi są pierwotnymi mieszkańcami tych ziem.

Portret użytkownika bogusia

Widziałeś na YT film

Widziałeś na YT film nakręcony przez nurków na płytszym obszarze w Morzu Czerwonym, pokazujacy częściowo obrośnięte koralowcami pozłacane i posrebrzane koła wykonane dokładnie tak, jak koła rydwanów z okresu rządów faraona Ramzesa II, co można porównać z innymi artefaktami?
Widziałeś resztki murów Jerycha, które zapadły się do wewnątrz, co jest niewytłumaczalne naukowo?
Widziałeś osmaloną na czarno górę Synaj? Nie wszystko da się sfabrykować, nawet dziś. Nie wszyscy kłamią.

Portret użytkownika devoratus

A widziałaś na filmie gwiazdę

A widziałaś na filmie gwiazdę śmierci, niszczyciele gwiezdne, miecze świetlne?
 
Skąd wiesz, że naprawdę widziałaś "mury Jerycha"?
 
Pomijając już fakt, że dzisiejsi żydzi nie mają nic wspólnego z prawdziwymi żydami.

Portret użytkownika bogusia

Co do dwóch pierwszych zdań,

Co do dwóch pierwszych zdań, to warto zapoznawać się w różnych publikacjach internetowych o kolejnych efektach wykopalizk archeologicznych, trzeba samemu troszkę pomyszkować, to się dużo znajdzie. Ale ludzie, jak to ludzie. Niektórzy mówią, że szklanka w połowie jest pełna, a inni mówią, że szklanka w połowie jest pusta. Zawsze tak było i tak będzie. Nikt nie przyniesie gotowe na talerzu. Dużo zależy od "dobrej woli". Co do trzeciego zdania, są materiały w internecie. Jeśli masz rację, to nawet migracje ludzności nie zmieniają treści Biblii.

Portret użytkownika niewybredna

Bogusia weszłam po kilku

Bogusia weszłam po kilku dniach i co dalej lud nawiedzony coś od rzeczy pisze, nie ma sensu tracić czasu na straceńców. Ja jako z wykształcenia archeolog oraz genetyk mogę tylko stwierdzić że dorośli są gorsi od dzieci bo te nie wierzą we wszystko tak łatwo jak Ci tutaj. Filmiki z YT czy zdjęcia z photoshopu i cała objawiona prawda a to co zebrane przez setki czy tysiące lat to brednie i nieprawdy. Jestem zafascynowana faktem że mogłam oglądać jak i dotykać artefakty liczące po kilka tysięcy lat i jeżeli już znajdują się gdzieś fake to na pewno są to pojedyncze sztuki których jakość i kunszt dorównuje orginałom.
Zawsze mnie zastanawiało to jak ludzie których wiedza na dany temat ogranicza się do właśnie czegoś typu filmik z YT tak żarliwie sprzeczają się jakby mieli profesury z danej dziedziny, a nie potrafią odpowiedzieć na proste pytania. Z pewnością osoby, które nigdy nie widziały akceleratora do datowania wieku znalezisk nie wspominając że nie robiły takiego badania same. podobnie rozpad pierwiastków promieniotwórczych nazwe zna i nic poza tym. 
Od roku w Jerozolimie między innymi Polscy archeolodzy przkopują dopiero co odkryte tunele z przed 2000lat i jeżeli chodzi o historię biblijna to jest to jedno z najważniejszych ostatnio odkryć, nie będę się rozpisywać bo i tak nie zrozumieją mnie dzieci neo.
 

Portret użytkownika biedulka

Wykształcenie w tym

Wykształcenie w tym doktoraty, profesury etc. nie oznaczają posiadania właściwej wiedzy. Bardzo często zdarza się, że chłop oderwany od pługa beż żadnego wykształcenia przewyższą wiedzą takich wykształconych doktorów czy profesorów. Ważniejszy od wykształcenia jest więc moim zdaniem rozum, a jego odczuwamy powszechny brak. Jeżeli do tego dołożymy brak podstaw logiki przy rozumowaniu określonych zdarzeń czy informacji to właśnie mamy to co mamy - całkowity mątlik zdarzeń z przeszłości i terażniejszości, owocujący obficie w powstawanie różnorakich religii, teorii etc.
Wspomniałaś o akcelerzatorze do datowania wieku znalezisk. Zapewne jest on oparty na rozpadzie węgla C14. A czy wiesz, że ta metoda może mylić się o miliardy lat i to z bardzo prostego powodu. Gdybyś to wiedziała to napewno byś z tej metody nie korzystała a nawet o niej nie wspominała.

Portret użytkownika niewybredna

Zgadza się biedulka że osoby

Zgadza się biedulka że osoby bez wykształcenia potrafią w wielu sprawach stawiać diagnozy dużo trafniej niż te wykształcone i to chyba dobrze. Ale zauważ, że takie dziedziny jak np. archeologia, biologia, fizyka wszystkie ścisłe są tymi naukami które bez podstaw są niezrozumiałe dla laików. Osoby takie jak tu mówiące od rzeczy po prostu nie rozumieją jak ciężko trzeba pracować by zdobyć niezbędne doświadczenie i być pewnym tego co się robi.
Ty też jesteś jedną z osób które uwierzyły w brednie na temat nieprawdziwości badań wieku danych obiektów metodą C14. Przeprowadziłam z pewnością kilkaset takich badań i nigdy nie miałam wątpliwości co do ich wyniku, nawet znając pobierznie czy dokładnie wiek danej próbki wynik zawsze potwierdzało to badanie. Odpowiedz mi tylko na jedno pytanie skąd i jak powstał mit mylności C14? Dlaczego ma się mylić?
Jeszcze jedno czy wiesz że wszystkie próbki które są badane w celu weryfikacji wieku są poddawane co najmniej 4 różnym metodom? Nie wspominając o szacowaniu wieku na podstawie tego w jakich warstwach została wykopana-znaleziona.
Przekonaj mnie bym nie korzystała z tak zaawansowanej technologi.
 

Portret użytkownika b@ron

nick niewybredna nie pasuje

nick niewybredna nie pasuje do ciebie...powinno być wybredna...i to bardzo, z całym szacunkiem dla twojej osoby ,ale to nie forum naukowe (i chwała bogu...jeśli jest)...a to znaczy że może u każdy pisać swoje zdanie...ja wiem że ty ...przedstawiciel nauki ,chciałabyś żeby ludzie łykali w ciemno wszystkie wasze sztuczki ...tak by było łatwiej...bo nie musiałabyś nic udowadniać ...kamień który byś pokazała i powiedziała że ma milion lat ...ot poprostu miałby milion lat a ty nie musiałabyś się tłumaczyć "straceńcom"....hehehe...a tu...kupa Lol

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika niewybredna

A dziękuję :) wybredna czy

A dziękuję Smile wybredna czy nie nieważne Smile 
Nie chcę by ludzie "łykali" wszystko ale jeżeli mamy proste czy nawet bardzo proste badania to po co je komplikować? Co wam to da? Przecież ja nie wtrącam się komuś w sprawy których nie rozumiem, nie mówię mu skoro ma wiedzę i doświadczenie, że się myli ot tak bo mi się podoba i jest to "inne". 

Portret użytkownika Taurus

Szanowna Pani Niewybredna czy

Szanowna Pani Niewybredna czy Wybredna ale pewnie nie Wredna....:) to żart a poważnie to proponuję przeczytać (a może już Pani czytała) "Zakazaną archeologię" Cremo ...czy to też bzdury? do łykania dla szarych mas? Bez rozwodzenia powiem tak.. każda dziedzina nauki jest filtrowana przez agencje wojskow-polityczne i jeżeli zostanie coś odkryte lub znalezione o czym nie wolno ludziom wiedzieć to jest natychmiastowy szlaban....a jak jest naukowiec gorliwy i jednak chce to rozgłosić to  się może zdarzyć mu zawał albo na zakręcie wypadnie z drogi...a zakazana wiedza która jednak przenika do mediów jest preparowana wyśmiewana itd....tyle....
 
 
 
 
 

Portret użytkownika b@ron

Dama

Dama kier...hehehe...przygadał kocioł garnkowi...jak coś proponujesz to nie wysługuj się koleżanką...pozatym jak chcesz być zauważona ,to dbaj o szczegóły...np. wytłumacz mi...jak się liże nosem???...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika b@ron

Dama kier...i zapewne

Dama kier...i zapewne powinienem ci podziękować że mnie zauważyłaś...?...coś ty taka niezdecydowana?...najpierw zarzucasz że wszędzie mnie pełno i wszystko komentuje , a potem gdy sprawa dotyczy ciebie to tłumaczysz że "portal jest do komentowania"...w związku z tym że na kilometr ziejesz jadem i jesteś z tych co to podczepia się pod każdy komentarz jak sobie kogoś upatrzysz ,muszę ci conieco wytłumaczyć ...widzisz gdybyś była taka inteligentna ,za jaką się uważasz nie robiłabyś takich błędów jak tutaj ...piszesz mi że portal jest do komentowania...no masz 100% racji tyle że komentuje się artykuł a ty się uparłaś i usilnie komentujesz moje wypowiedzi...ja wiem że i do tego masz prawo i szczerze mówiąc to zastanawia mnie ta twoja chęć płytkiej dyskusji ,czy chcesz mi dokopać czy chcesz żebym na ciebie uwagę zwrócił...to tak żeby było jasne ,nie sądzę żebyś mi była w stanie dokopać tak żeby zabolało .a co do zwrócenia mojej uwagi na twoją osobę to po co takie poświęcenia?...jak np. dogłębna analiza odchodów pieska sąsiada na obecność w nich robaczków świętojańskich...chcesz podyskutować to zawsze można a nie musisz z siebie jadowitej żmijki robić ,bo przez przypadek sama możesz zachłysnąć się własnym jadem.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!