Na powierzchni Księżyca widać wciąż jakieś błyski, naukowcy próbują to wyjaśnić

Kategorie: 

Przez setki lat ludzie obserwowali małe błyski na powierzchni Księżyca. Nigdy nie były one specjalnie jasne, ale były zawsze na tyle duże, aby pozostać zauważonymi. Do dzisiaj nie był żadnego wytłumaczenia dla tego fenomenu.

 

Te dziwne błyski nazywane są również, jako wydarzenia TLP, czyli Transient Lunar Phenomena. Widuje się je podczas różnych okazji, ale bardzo rzadko udaje się je zarejestrować.

 

Naukowcy wiedzieli, że podobny efekt mogą dawać meteoryty spadające na powierzchnię Ziemi tylko, że Księżyc nie ma atmosfery, więc to wyjaśnienie było trudne do obrony.  Jednak to, co zaproponowali naukowcy zawiera się w teorii, według której to właśnie meteoryty lub inne małe obiekty uderzające w powierzchnię naszego naturalnego satelity generują te błyski.

[ibimage==11500==Oryginalny==none==self==null]

Badacze twierdzą, że uderzenie powoduje wzrost temperatury i wyrzucenie materiału skalnego z powierzchni srebrnego globu. Według naukowców nawet dziesięciocentymetrowy fragment kosmicznego gruzu może wytworzyć błysk widzialny z Ziemi.

 

Wydarzenia tego typu obserwowane są od 500 lat i dochodzi zwykle do kilkuset takich incydentów w ciągu roku. Nasila się to zwłaszcza w okresie przelotu przez te obszary przestrzeni kosmicznej, które zawierają dużo kosmicznego gruzu.

 

Problem z tego typu „odkryciami” polega na tym, że nie są one łatwe do udowodnienia i opierają się o kwestie wiary w uspokajającą naciąganą naukową teorię. Badania prowadzone z tezą do udowodnienia zwykle są niewiele warte. Można zresztą udowodnić naukowo dowolną głupotę. W przypadku błysków na Księżycu jasne jest, że jest to coś wymaga poważnego podejścia. Hipoteza z meteorytami jest równie dobra jak każda inna i można z łatwością przeprowadzić odpowiednie dowody stwierdzające, że błyski to coś kompletnie innego.

 

Fakt prowadzenia takich rozważań w kilkadziesiąt lat po rzekomym lądowaniu na Księżycu jest rozczulający. Za to brak zainteresowania poważniejszą eksploracją naszego satelity należy uznać za dziwny. Na powierzchnię Księżyca planują się wkrótce dostać Chińczycy. Co tam zastaną? Czy ktoś im w ogóle pozwoli rozwijać księżycowy program kosmiczny czy też wszystkie próby sczezną na niczym jak w przypadku niedawnej misji na Fobosa? Czas pokaże, ale jedno jest pewne, Księżyc kryje wiele tajemnic a brak zainteresowania nim przez wiele dekad jest czymś dalece podejrzanym.

 

 

Źródło: http://www.sciencenews.org/view/generic/id/337908/title/Molten_blobs_create_moon_flashes

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika KOZI

ale jaja, spawaja na księzycu

ale jaja, spawaja na księzycu a wy tego nie rozumiecie?Przeciez to stocznia obcych cywilizacji ,które nie maja już gdzie się podziac to lądują to na kamyczku to na kraterku ...Wyglada na to ,że zamiast ladowac na ziemi jak na ufo przystało ,to trzaskaja w ten nasz biedny srebrny glob.Jak tak dalej będzie to nam go z orbity wywalą a w tedy to naprawdę będziemy mieli kłopot.:);) 

Portret użytkownika KOZI

ale jaja, spawaja na księzycu

ale jaja, spawaja na księzycu a wy tego nie rozumiecie?Przeciez to stocznia obcych cywilizacji ,które nie maja już gdzie się podziac to lądują to na kamyczku to na kraterku ...Wyglada na to ,że zamiast ladowac na ziemi jak na ufo przystało ,to trzaskaja w ten nasz biedny srebrny glob.Jak tak dalej będzie to nam go z orbity wywalą a w tedy to naprawdę będziemy mieli kłopot.:);)   

Portret użytkownika sergi

księżyc podobno jest sztuczny

księżyc podobno jest sztuczny a gdyby tajemnicze błyski służyły by do sterowania księżycem i miały by zadanie utrzymywać księżyc w jednej pozycji wokół orbity? W końcu ziemia ma zbyt słabe pole magnetyczne by go utrzymać.

Portret użytkownika iwan2229

Rozbłyski od uderzeń gruzu

Rozbłyski od uderzeń gruzu kosmicznego a to ciekawościowe jest bardzo o ile mi wiadomo do zapłonu potrzeba tlenu...hmm czyżby o wielcy naukowcy zapomnieli o takim drobiazgu?:)A tak wogule to Ziemia nie krąży wokół słońca jak zresztą pozostałe planety...To też im gdzieś umknęło...Oj ci wielcy naukowcy ...Ciekawe ile im płacą za wciskanie nam ciemnoty...POPIERAM APEL ANONYMOUS!
NADSZEDŁ JUŻ CZAS...

Portret użytkownika szuwaxpl

gash - bardzo dziękujemy za

gash - bardzo dziękujemy za godny przemyślenia problem kliszy filmowej. Pomogleś na pewno wielu osobom w rozwiklaniu tej zagadki od stuleci. Mniemam, że jak nawet nikt nie nagrywa a widzi, to ma pomyśleć, jak wyżej ktoś wspomniał od razu o chińskich lampionach, SUPER.

Strony