Rosyjscy naukowcy oznajmili, że podejmą próbę sklonowania mamuta

Kategorie: 

Naukowcy z Rosji i Japonii planują rozpocząć eksperyment przypominający opowieść z Parku Jurajskiego, chcą sklonować mamuta. To zwierze z rodziny słoniowatych wyginęło kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Naukowcy twierdzą, że kości udowe zwierzęcia odnalezione w sierpniu zawierały wyjątkowo dobrze zachowane komórki szpiku, które mogą stanowić punkt wyjścia dla doświadczenia.

 

Zespół twierdzi, że klonowanie może zakończyć się w ciągu najbliższych pięciu lat. Ale inni mają wątpliwości, czy takie coś w ogóle jest możliwe. Naukowcy z syberyjskiego Muzeum Mamutów i japońskiego Uniwersytetu Kinki stwierdzili, że planują wyodrębnić jądra ze zwierzęcego szpiku kostnego i włożyć je do jaj słonia afrykańskiego.

 

Podobne procedury, z różnymi rezultatami, zostały wykonane w przeszłości. W 2009 roku próbowano zrobić to samo z wymarłym koziorożcem pirenejskim, ale przywrócony do życia przedstawiciel tego gatunku zmarł po urodzeniu ze względu na kłopoty z oddychaniem.

 

Mimo niepowodzenia tego eksperymentu właśnie samo udowodnienie, że jest możliwa taka manipulacja genetyczna, powoduje, iż naukowcy uznają za bardzo prawdopodobne, że eksperyment się uda. Dają wręcz 5% szans na sukces.

 

Źródłohttp://www.bbc.co.uk/news/technology-16068581

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze