Świecący ocean zaobserwowano na wybrzeżu Kalifornii

Kategorie: 

Poniższe zdjęcie można by było wykorzystać do sceny finałowej jakiegoś filmu science fiction. Sylwetka mężczyzny z dzieckiem na ramionach obserwujących świecący niebieską poświatą ocean. Ale to nie jest sceneria kolejnego filmu, to naturalny fenomen powodowany reakcją chemiczną nazywającą się bioluminescenią.

 

Do zjawiska tego typu dochodzi, gdy mikroorganizmy w wodzie zostają wzbudzone, co powoduje reakcję chemiczną powodującą światło.

[ibimage==10443==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Ten typ blasku jest zbliżony do tego, jaki emitują świetliki starając się skusić partnera. Wiele morskich organizmów charakteryzuje się luminescencją zwłaszcza te zamieszkujące głębiny oceanów.

 

Niezapomniany widok został uchwycony wczoraj w Moonlight Beach w Kalifornii. Nocne światła zajaśniały, jako efekt ubocznym kwitnienia alg czerwonych znany, jako czerwona fala, która może zmienić całe plaże w szkarłatne.

 

Nocą poza tym przyrasta ilość mikroskopijnego planktonu nazywanego dynoflagellates, który jaśnieje w ciemności, gdy jest zakłócany przez fale oraz prądy morskie.

 

Źródło: http://www.sott.net/articles/show/235581-US-Mysterious-glowing-tide-turns-Californian-coastline-into-a-neon-blue-alien-landscape

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)