Szczątki ponad 200 ludzi znaleziono pod paryskim supermarketem

Kategorie: 

Archeolodzy z Narodowego Instytutu Archeologii Badań Prewencyjnych (INRAP) znaleźli dwieście szkieletów w podziemiach paryskiego supermarketu Monoprix Réaumur - Sébastopol.

 

Odkrycie nie było zaskoczeniem, ponieważ sklep został zbudowany na miejscu cmentarza szpitala Świętej Trójcy, który funkcjonował od XII do XVII wieku. W ramach gminnego programu kości pochowanych tam ludzi zostały przeniesione do katakumb Paryża. W 1860 roku na terenie cmentarza wybudowano sklep spożywczy, który został później zburzony i zastąpiony w 1910 roku nowym budynkiem w stylu secesyjnym. Obecnie mieści się w nim supermarket.

Archeolodzy odkryli osiem masowych mogił, z których siedem zawierało od siedmiu do dwudziestu ciał, układanych na różnych  poziomach. W ósmym grobie odkryto 150 szkieletów, ułożonych w 5 – 6 warstwach. Wykopaliska nie są jeszcze zakończone.

Być może archeolodzy natkną się na jakiś zapomniany pochówek. Taki jest cel tych badań. Znalezione szkielety zachowały się dość dobrze i choć układano jest starannie, to niektóre są w rozsypce. Spoczywają tam zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci. Archeolog Isabelle Abadie uważa, że te masowe groby kryją ofiary epidemii dżumy, która miała miejsce w Paryżu w XIV, XV i XVI wieku.

Wstępna inspekcja kości nie wykazały jednak żadnej konkretnej choroby lub urazu. Archeolodzy planują wyizolować DNA z kości, aby szukać ewentualnych patogenów. Inne badania określą, czym żywili się ci ludzie przed śmiercią. Naukowcy prowadzą również analizy radiowęglowe, aby precyzyjniej datować znalezisko. Pracom archeologicznym towarzyszy studiowanie dokumentacji źródłowej szpitala i cmentarza Świętej Trójcy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika baca

przecież pisze jak wół że są

przecież pisze jak wół że są to ofiary szpitala he he świętej trójcy czy coś...
święta trójca leczy modlitwą tak więc hurtem wysyła pacjentów do nieba - i w ten właśnie sposóbna lini pacjent-lekarz obie strony są  bardzo zadowolone ...
czasami jednak następuje błąd w sztuce lekarskiej i nie udaje sie dobić chorego - wówczas instytucja świętej trójcy ogłasza... cud Smile

Portret użytkownika Cabaj

Zapewne walczyli o żywność i

Zapewne walczyli o żywność i powyżynali sie wzajemnie a spycharka przysypała to truchło.Obecnie było by tak samo jakby tylko brakło by papu(wyzwalają sie najniższe instynkty) to niestety za bułke jeden drugiego by rżnoł jak wieprzka.I taki jest prawdziwy obraz człowieka(przetrwać za każdą cene)Zrobiony na podobieństwo stwórcy?No to kim jest w końcu ten stwórca?

Portret użytkownika b@ron

przez te wszystkie wieki,

przez te wszystkie wieki, odkąd powstała ludzkość to cmentarze były zapewne już wszędzie, a to czy szkielety się gdzieś zachowały lub nie, zależne jest od warunków na jakie szczątki były narażone po pogrzebaniu
dziwi mnie jednak fakt, że szczątki nie zostały odkryte w chwili budowy budynku w którym teraz mieści się supermarket.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Ciebie dużo dziwi a wystarczy

Ciebie dużo dziwi a wystarczy pomyśleć, kiedyś ponad 100 lat temu nikt się nie przejmował jakimiś kości i budował bez nadzoru. W 1910 roku zburzono część budynku wystającą ponad Ziemie nie ruszając dolnej kondygnacji. Pozatym w tamtych czasach nie kopano pod fundamenty tak głęboko jak dziś. 
ps. dziś też często tak się robi aby nie wstrzymano prac "maskuje" się takie znaleziska, ale tu raczej mówię o pojedynczych kościach nie mogiłach. 
ps2. Szczątki ludzi od zawsze były chowane w miejscach kultu a nie gdzie popadnie (jedynie wojny i epidemie temu się sprzeciwiają) oraz na Ziemi żyło zaledwie kilka-kilkadziesiąt mln ludzi więc nie marudź o tych cmentarzach gdzie popadnie.

Portret użytkownika angelus maximus rex4

Taaaak juszka, dlatego

Taaaak juszka, dlatego starozytni Persowie, Grecy, Rzymianie, Egipcjanie byli w stanie wystawić sretki tysięcy wojowników w swych armiach...
Sądzę, że było około 2 miliardów ludzkiej populacji i ten stan rzeczy utrzymtwał sie do skoku technologicznego w 18/19 w.
 

Strony