zmianynaziemi

Po krwawych zamach w Hiszpanii rozpoczęły się ataki na meczety

Po krwawych wydarzeniach w Katalonii i w kilku miastach Hiszpanii, w tym w Granadzie, Sewilli, Logroño i katalońskim Montblancie, odnotowuje się ataki na meczety. Na ścianach niektórych świątyń pojawiły się inskrypcje z groźbami wobec muzułmanów.

Samolot napędzany energią słoneczną wykona lot na krawędzi kosmosu

Energetyka odnawialna posiada ogromny potencjał. W przyszłości cały transport lądowy, morski oraz powietrzny będzie mógł korzystać z tzw. zielonej energii. Powstają liczne projekty, które mają pokazać, że energia odnawialna wcale nie jest gorsza od energetyki nieodnawialnej. Wśród nich znajduje się bardzo ambitny projekt zakładający wyniesienie samolotu wraz z pasażerem na krawędź kosmosu.

Wielki pożar w Rostowie nad Donem - ogień zajął 30 domów

Wczoraj w Rostowie nad Donem ratownicy ewakuowali mieszkańców i ugasili wielki pożar. Według wstępnych danych, ogień w Rostowie nad Donem rozpoczął się w pustostanie przy ulicy Niżny Nowogród. Z powodu podmuchów wiatru, pożar przeniósł się na pobliskie obiekty i sąsiednie bloki, podaje Interfax.ru.

Czy komunikacja z obcymi jest możliwa?

Jednym z najbardziej znanych cytatów dotyczących obecności życia we Wszechświecie, oprócz nas samych, jest stwierdzenie Arthura C. Clarka – „Istnieją dwie możliwości: albo jesteśmy sami we Wszechświecie, albo nie jesteśmy sami. Obie są równie przerażające”. W ciągu ostatnich lat wykonano wiele prób nawiązania kontaktu z obcymi oraz ich odnalezienia, jednak póki co przestrzeń kosmiczna milczy.

Korea Północna wciąż otrzymuje dostawy ropy naftowej z Chin

Chiny twierdzą, że robią co mogą, aby opanować swojego sąsiada i naturalnego sojusznika, którym jest Korea Północna. Zauważono jednak, że Pekin nie przestrzega w pełni międzynarodowych sankcji, które zostały nałożone na Pjongjang przez ONZ.

Dwie osoby nie żyją po trzęsieniu ziemi na włoskiej wyspie Ischia

W samym szczycie sezonu turystycznego doszło do trzęsienia ziemi na wyspie Ischia wchodzącej w skład Włoch. Znajdująca się w pobliżu Neapolu wysepka doświadczyła wstrząsu o sile zaledwie 4 stopi w skali Richtera, ale ze względu na to, że wiele budynków zostało zburzonych doszło do ofiar śmiertelnych.

Hiszpańska policja zastrzeliła sprawcę ataku w Barcelonie

Islamista odpowiedzialny za śmierć 15 osób został odnaleziony przez policję i zastrzelony niedaleko Barcelony. Marokańczyk Younes Abouyaaqoub pozostawał na wolności przez kilka dni od momentu przeprowadzenia zamachu i istniały uzasadnione obawy, że mógł zorganizować kolejne.

Czy poseł Rafał Wójcikowski mógł zostać zamordowany?

Coraz dziwnie wyglądają kulisy śmierci posła klubu Kukiz-15, Rafała Wójcikowskiego, który w styczniu zginął na drodze S8 w niezwykłych okolicznościach. Prokuratura potwierdziła, że w jego samochodzie było uszkodzenie przewodu hamulcowego, które nie mogło powstać podczas wypadku. Coraz więcej osób sugeruje, że posła zamordowano za jego działalność.

Jak zaćmienie Słońca wpłynie na energetykę słoneczną?

W poniedziałek, 21 sierpnia, na terenie Stanów Zjednoczonych będzie można obserwować całkowite zaćmienie Słońca. Miliony ludzi planują podziwiać to zjawisko astronomiczne, podróżując do miejsc, w których będzie ono widoczne. Okazuje się jednak, że zdarzenie to będzie miało także poważny wpływ na pracę paneli słonecznych.

Poroszenko i Kaczyński pokłócili się z powodu UPA

W Kijowie uważa się, że utrata „ostatniego sojusznika” w postaci Ukrainy doprowadziła Warszawę do ślepego końca na wschodzie i na zachodzie. Ukraińskie Zerkało Niedeli pisze, że z małej potyczki między Petro Poroszenko, a Jarosławem Kaczyńskim, liderem polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość, ostro zaiskrzyło. Skandal wybuchł rzekomo podczas jednego z nieformalnych spotkań obu polityków w Warszawie, a powodem była polityka gloryfikacji UPA, którą oficjalnie prowadzą władze w Kijowie.

Zamach terrorystyczny w Marsylii, sprawca rozjeżdżał ludzi na przystankach autobusowych

Praktycznie codziennie dochodzi w Europie do zamachów terrorystycznych. Zła passa rozpoczęła się w Katalonii, gdzie doszło do ataku na popularnym deptaku w Barcelonie. Następnego dnia nożownik z Maroka zaatakował w Finlandii, a przed kilkudziesięcioma minutami miał miejsce kolejny atak terrorystyczny, tym razem w Marsylii, na południu Francji.

Dolar leci na łeb. Co dalej?

Od początku roku kurs dolara doznał konkretnego spadku. Na najważniejszym indeksie dolara, określającym siłę amerykańskiej waluty względem koszyka walut, USD stracił prawie 11% w ciągu niespełna 7 miesięcy. Taki spadek w ciągu pół roku można bez wahania określić krachem.

Dolar osłabił się nie tylko w stosunku do najważniejszych walut jak EUR, CHF, GBP, JPY, CNY, ale i wszystkich walut surowcowych oraz polskiego złotego. Mnie osobiście taka zmiana bardzo cieszy, gdyż kształt mojego portfela w znacznej części opierał się na scenariuszu osłabienia dolara, a tym samy wzrostach cen akcji w krajach rozwijających  się oraz surowców.

 

Dziś kiedy, za nami pół roku ucieczki od dolara słychać coraz więcej głosów przemawiających za jego dalszym spadkiem, lecz na początku roku sytuacja była całkowicie odmienna. Praktycznie wszędzie słyszeliśmy, że dolar będzie rósł w siłę, że dolar jest jedyną walutą wartą uwagi, że po przebiciu 100 na USD index teraz będzie piął się na 120 itd. Większość z Was, a zwłaszcza osoby, które czytają blog od lat zdają sobie sprawę, że gdy mamy do czynienia z ogromnym poziomem optymizmu zazwyczaj jesteśmy blisko szczytów. Tak też było ostatnim razem.

 

To że dolar był bardzo drogi względem innych walut to tylko jedna strona medalu. Za taniejącym dolarem przemawiały także inne kwestie często poruszane przeze mnie na blogu czy podczas webinarów:

  • Nadmiernie drogi dolar był problemem dla banków inwestycyjnych z USA, które lekką ręką udzielały kredytów wielu krajom rozwijającym się w okresie taniego dolara. Po blisko 20% umocnieniu się amerykańskiej waluty, wiele przedsiębiorstwz krajów EM popadło w problemy nadmiernego zadłużenia co poważnie zagroziło płynności amerykańskiego sektora finansowego.
     
  • Drogi dolar był także przeszkodą dla dalszych wzrostów czy utrzymania wysokich poziomów cen akcji w USA. Dla nas może hossa / bessa na NYSE jest bez znaczenia, ale dla przeciętnego Amerykanina wysokie ceny akcji oraz nieruchomości oznaczają, że w gospodarce wszystko jest w porządku a więc lecę i wydają pieniądze tym samym stymulując gospodarkę. Czemu kurs dolara ma mieć wpływ na ceny akcji w Stanach Zjednoczonych? Otóż firmy notowane na NYSE mniej więcej w 50% generują przychody poza USA. Przychody w taniejących walutach oznaczają spadek przychodów wyrażonych w USD. Gorsze wyniki to albo taniejące akcje albo silniejsze przeszacowanie wyrażone bardzo wysokimi współczynnikami P/E czy CAPE, a tym samym większe szanse na nagły krach.
     
  • Drogi dolar to także problemy eksporterów oraz wysokie koszty pracy w USA względem innych krajów a ostatecznie jedną z najważniejszych obietnic wyborczych Trump’a było ponowne uprzemysłowienie kraju i rzeczywisty spadek bezrobocia a to liczone europejskimi metodami nadal przekracza 20%. Oficjalne jest poniżej 5%
     
  • Rosnący w siłę dolar doprowadził także do bardzo silnego przewartościowania amerykańskiej giełdy w stosunku do giełd europejskich oraz jeszcze silniejszego większości krajów rozwijających się co docelowo musiało doprowadzić i doprowadziło do migracji kapitału z drogich miejsc (USA) w miejsca tańsze z większym potencjałem (reszta świata).


Powyższe czynniki w połączeniu z bardzo wysokim poziomem optymizmu względem USD sprawiły że dolar osiągnął na początku roku swoje maksimum (104 na USD index) po czym poważnie się osłabił. Poniżej widzicie procentowe zmiany kursów najważniejszych walut względem USD .


Co dalej z dolarem?

W dłuższym terminie moim zdaniem dolar będzie nadal się osłabiał. Przemawiają za tym zarówno czynniki, które omówiłem powyżej jak i działania administracji USA oraz FED. Nim jednak przejdę do ich omówienia muszę zwrócić uwagę na pewną bardzo ważną kwestię.

Otóż dolar od kilku dekad jest w tendencji spadkowej. Wynika to z permanentnych deficytów zarówno budżetowych, w handlu zagranicznym, jak również z przyrostu długu. Dolar traci także swoją funkcję waluty rezerwowo - transakcyjnej i najprawdopodobniej po kolejnym kryzysie jego rola będzie silnie zredukowana poprzez dalsze upowszechnienie SDR’ów emitowanych przez MFW.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy dolar stracił naprawdę dużo, ale nie zmienia to faktu że dziś nadal jest na bardzo wysokich poziomach, na których był ostatnio w 2004 roku (13 lat temu). Generalnie najsilniejsze umocnienie amerykańskiej waluty do której doszło miedzy połową 2014, a początkiem 2017 roku wynikało z polityki FED, który w obliczu globalnego niszczenia waluty jako jedyny bank centralny zatrzymał (oficjalnie) dodruk oraz jako jedyny rozpoczął proces symbolicznych podwyżek stóp procentowych.

Dziś świat sobie zdał sprawę, że ewentualne kolejne podwyżki (o ile będą kontynuowane) są już wkalkulowane w cenę dolara oraz że EBC może, podobnie jak FED, poważnie myśleć o podwyżkach. Teraz czas na odświeżenie pamięci. Waluty zyskują nie w momencie, gdy bank centralny podnosi stopy procentowe, lecz wtedy gdy inwestorzy oczekują, że do podwyżek dojdzie w przyszłości. „Kupuj plotki - sprzedawaj fakty.” Nie bez przyczyny w trakcie ostatnich 5 cykli podwyżek stóp procentowych dolar osiągał maksima w momencie pierwszej podwyżki (3 cykle) po czym zaczynał tracić. Jeden raz osiągnął maksimum w momencie pierwszej podwyżki po czym kurs pozostał niezmieniony przez kolejny rok. Jeden raz po pierwszej (ostatni cykl) podwyżce kurs urósł jeszcze 4 % po czym doszło do spadków.

Mamy zatem nadal drogiego dolara, masę globalnych czynników przemawiających za dążeniem do jego dalszego osłabiania, jak i ostatnie sugestie FED. No właśnie, co sugeruje FED?

Do kolejnych podwyżek stóp procentowych dojdzie jeżeli:

a) Inflacja wzrośnie powyżej 2% - obecnie inflacja CPI wynosi 1,4% i spada, ale skoro liczy się ją dobierając dane tak, aby uzyskać z góry założony wynik, to i tak nie ma co do niej przywiązywać uwagi. W ramach ciekawostki dodam, że wzrost cen 500 produktów na które Amerykanie najczęściej wydają swoje dochody wyniósł od 8,1 do 12,9% w zależności od stanu. Więcej na: www.chapwoodindex.com

W każdym razie skoro oficjalna inflacja spada zamiast się rozpędzać, to po co podnosić stopy procentowe. Przy niskich stopach szybciej zdewaluuje się nasz dług chciałoby się dodać.

b) Kreacja nowych miejsc pracy spadnie poniżej 75 tys. tygodniowo - ta zapowiedź mnie rozbawiła, gdyż aby utrzymać poziom zatrudnienia na niezmienionym poziomie w obliczu rosnącej populacji w USA powinno przybywać nie 75 tys. miejsc pracy tygodniowo, lecz około 250 tysięcy. Przyrost nowych miejsc pracy poniżej 75 tys. oznaczałbym prawdziwy eksodus z rynku.

c) Spadki na giełdzie przekroczą 5% - na razie S&P 500 rośnie około 9%. Wynik niezły choć dużo gorszy niż w Europie czy na rynkach rozwijających się, ale FED na tym gruncie FED ma pole do podwyżek.

d) Najważniejsze - USA osiągnie trwały i wysoki wzrost gospodarczy. Na razie wg silnie zmanipulowanych wyliczeń wzrost po pierwszych dwóch kwartałach wyniósł 1,95% co oznacza wynik gorszy od historycznie niskiego 2,03% z połowy 2009 roku.

Wygląda na to, że możemy zignorować wcześniejsze abstrakcyjne zapowiedzi FED nt. redukcji bilansu. Aby bowiem „zredukować bilans” FED musiałby sprzedać pokaźną pulę amerykańskich długoterminowych obligacji rządowych oraz niespłacalnych kredytów zabezpieczonych hipotekami, które odziedziczyli po pęknięciu bańki z 2008 roku. Skoro FED miałby sprzedawać to skąd wziąć kupców w sytuacji w której świat wyzbywa się obligacji USA? Albo zatem FED doprowadziłby do mega krachu na rynku długu wysadzając w powietrze obecny system monetarny albo skupiłby je po cichu inny bank centralny, za świeżo wydrukowaną walutę lub Exchange Stabilization Fund za środki pożyczone z FED (oczywiście nieoficjalnie). Narracja o redukowaniu bilansu była wątpliwa od samego początku, jednakże świat to kupił i na fali oczekiwań utrzymywano silnego dolara aż do początku 2017 roku. Ostatecznie gdyby FED swoimi działaniami doprowadził do krachu, to reakcją byłoby na 90% ponowne obniżenie stóp procentowych do zera lub poniżej oraz uruchomienie kolejnej rundy dodruku.

Strony

Mimo zamachów terrorystycznych, Hiszpania wciąż domaga się przyjmowania islamskich uchodźców

Ostatni zamach w Barcelonie stał się kolejną dobrą okazją, aby przedstawiać islamskich tzw. uchodźców w możliwie jak najlepszym świetle przy jednoczesnym wyśmiewaniu krytyków polityki otwartych drzwi, która przyczynia się do islamizacji naszego kontynentu. Kraje Europy Zachodniej, Unia Europejska oraz środowiska lewicowe zdają się nie zwracać uwagi na zagrożenia wynikające z przyjmowania imigrantów i zamiast tego szukają rasistów i "islamofobów" wśród Europejczyków.

Na Antlantyku rozpoczął się sezon huraganów

Rozpoczął się szczyt sezonu huraganowego na Atlantyku. Meteorolodzy ostrzegają przed tym zagrożeniem we wrześniu, a także możliwością wystąpienia silnych burz w październiku. Zagrożenie huraganami oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca, jednak jego kulminacja przypada na okres od połowy sierpnia do końca września.

Gender w sporcie wypacza sens rywalizacji kobiet

Ostatnie Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Londynie, zakończyły się podobnie jak Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Pozostał niesmak po biegu kobiet na 800 metrów, który zdominowali osobnicy trudnej do ustalenia płci i wyglądający na pierwszy rzut oka jak NRD-owskie pływaczki, których grube głosy i męskie cechy ich trenerzy tłumaczyli kiedyś tym, że nie przyjechały śpiewać, tylko pływać.

NASA opracowała niebezpieczny plan ochłodzenia wulkanu Yellowstone

Każda aktywność sejsmiczna w obrębie kaldery Yellowstone jest ściśle monitorowana i zwykle kojarzy się z zagrożeniem wystąpienia erupcji, która byłaby niebezpieczna dla całej Ameryki Północnej, a także wielu państw na pozostałych kontynentach. W związku z tym zaczęto zastanawiać się nad potencjalnymi rozwiązaniami. Agencja NASA zaproponowała ochłodzenie superwulkanu, co pozostaje bardzo ryzykowne i mogłoby doprowadzić do erupcji, której chcemy przecież uniknąć.

Strony