Nieoczekiwane odkrycie naukowców z CERN - Pentakwark z kwarkiem dziwnym

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Najnowsze badania naukowców z Wielkiego Zderzacza Hadronów (LHC) przynoszą kolejne, fascynujące odkrycia w świecie cząstek subatomowych. Ostatnim z nich jest odkrycie pierwszego pentakwarka zawierającego kwark dziwny, co zaskakuje naukowców i otwiera nowe perspektywy na dalsze badania.

 

Kwarki, stanowiące podstawowy składnik materii, dzielą się na sześć różnych typów, w tym kwark dziwny. Pentakwarki, składające się z czterech ściśle związanych ze sobą kwarków i jednego antykwarku, zostały potwierdzone jako istniejące w 2015 roku, na podstawie teoretycznych założeń pojawiających się już pół wieku wcześniej.

 

W roku 2019 naukowcy ujawnili podstawową strukturę pentakwarków, składającą się z mezonu, czyli pary kwark-antykwark, oraz barionu, zestawu trzech kwarków. Było to kluczowe dla zrozumienia tych egzotycznych cząstek.

 

Naukowcy z LHC dokonali niedawno kolejnego przełomowego odkrycia, analizując nową kombinację pentakwarków zawierającą jeden kwark powabny, kwark górny, kwark dolny, kwark dziwny, a także antykwark powabny. Analiza ta wymagała skomplikowanych obliczeń oraz analizy zderzeń cząstek.

 

Do wykrycia pentakwarku wykorzystano między innymi analizę dystrybucji. Wielki Zderzacz Hadronów umożliwił odkrycie wielu egzotycznych cząstek, które wykraczają poza znane nam struktury dwu- i trzykwarkowe, poszerzając tym samym naszą wiedzę o podstawowych elementach budujących materię oraz o ich interakcjach.

 

Odkrycie nowego pentakwarku jest niezwykle istotne dla dalszych badań nad Modelem Standardowym fizyki. Naukowcy aspirują do wyjścia poza ten model w celu wyjaśnienia pewnych niezgodności i rozszerzenia naszej wiedzy o świecie cząstek. Modelem Standardowym, na przykład, nie jest objaśnione istnienie ciemnej materii, co sugeruje, że wciąż mamy do odkrycia wiele fundamentalnych zjawisk.

 

Rozwijający się i stający coraz bardziej potężny Wielki Zderzacz Hadronów otwiera drogę do dalszych przełomów w przyszłości. Możemy oczekiwać nowych odkryć, które przewrócą do góry nogami nasze dotychczasowe rozumienie świata cząstek subatomowych i doprowadzą do nieoczekiwanych odkryć naukowych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj