Świadomość może być częścią tkanki Wszechświata

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wstępując w nieznane zakamarki ludzkiego doświadczenia, stoimy w obliczu niejednokrotnie zawrotnych tajemnic. Jedną z nich, która zawsze budziła trwogę i fascynację w sercach szukających, jest świadomość – zjawisko nieuchwytne, enigmatyczne, stanowiące esencję naszego bytu. Przez dziesięciolecia, filozofowie i naukowcy zagłębiali się w tajniki świadomości, próbując zrozumieć, co tak naprawdę definiuje nasze ludzkie doświadczenie. Zjawisko to pozwala nam dostrzec, poczuć i zastanowić się nad subtelnościami istnienia. Ale skąd bierze się świadomość? Czy jest związana wyłącznie z fizyczną materią naszych mózgów, czy może jest odbiciem czegoś znacznie większego, wszechobejmującego?

 

Przez lata zastanawiano się, czy świadomość ogranicza się do naszych mózgów, czy też wykracza poza świat fizyczny. Jest to zagadnienie, które nie przestaje fascynować i wciąż prowokuje do głębokich refleksji. Być może świadomość jest integralnym aspektem samego Wszechświata?

 

Te głębokie pytania zostały niedawno omówione na seminarium w Marist College w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork, gdzie zjechali się czołowi filozofowie i fizycy, aby zbadać koncepcję panpsychizmu. Panpsychizm kwestionuje panujący pogląd, że świadomość jest rzadkim zjawiskiem lub wyłaniającą się właściwością. Zamiast tego argumentuje, że świadomość jest podstawową i uniwersalną cechą rzeczywistości, obecną w każdej cząstce i systemie.

 

Zgodnie z tym przekonaniem, świadomość nie jest wynikiem złożonej organizacji materii, ale jest nieodłączną cechą samej materii. Podobno to do masy lub ładunku – wiecznego i integralnego aspektu wplecionego w samą tkankę wszechświata. Konwencjonalny pogląd, że świadomość powstaje wyłącznie w wyniku ewolucji i obliczeń, jest kwestionowany przez panpsychizm. Sugeruje, że świadomość istnieje nawet w najprostszych formach, a nie tylko w wysoko rozwiniętych formach życia.

 

Filozof Philip Goff przytacza fascynującą myśl: „Podstawową ideą jest to, że podstawowe składniki rzeczywistości – być może elektrony i kwarki – mają niewiarygodnie proste formy doświadczenia”. Innymi słowy, nawet najbardziej elementarne cząstki mają podstawowy poziom świadomości.

 

Pojęcie „doświadczenia” odnosi się do zdolności postrzegania świata, czy to przyjemności, czy bólu, wzroku, słuchu, węchu, dotyku itp. Goff dalej sugeruje, że w niektórych przypadkach świadomość może stopniowo zanikać lub słabnąć. Proponuje, że może nadejść moment, w którym świadomość przestanie istnieć całkowicie. Jednakże prawdopodobne jest założenie, że to kontinuum zanikającej świadomości rozciąga się na materię nieorganiczną, gdzie cząstki podstawowe mają niewyobrażalnie proste formy doświadczenia, które odzwierciedlają ich własną elementarną naturę.

 

W świecie nauki i filozofii, koncepcja panpsychizmu wzbudziła wielką uwagę i dyskusję wśród ekspertów w tej dziedzinie. Dr Christoph Koch, główny naukowiec i prezes Allen Institute for Brain Research, zdaje sobie sprawę, jak ważne jest badanie alternatywnych teorii świadomości. Mówi: „Zrozumienie natury i pochodzenia świadomości to jedno z największych wyzwań stojących przed nauką. Panpsychizm oferuje prowokacyjną perspektywę, która podważa nasze tradycyjne założenia”.

 

Chociaż panpsychizm jest poglądem przekonującym i skłaniającym do myślenia, nie jest pozbawiony sceptyków. Niektórzy twierdzą, że przypisywanie świadomości obiektom nieożywionym lub cząstkom elementarnym jest zbyt spekulatywne. Jednak zwolennicy panpsychizmu argumentują, że zapewnia on pełniejszą podstawę do zrozumienia świadomości i jej miejsca we wszechświecie.

 

Gdy zagłębiamy się w tajemnice świadomości, badanie panpsychizmu oferuje świeżą perspektywę, która podważa nasze z góry przyjęte przekonania. Zachęca nas do rozważenia fundamentalnej natury rzeczywistości i złożonych interakcji między materią a świadomością.

 

Choć odpowiedzi na te głębokie pytania pozostają nieuchwytne, poszukiwanie wiedzy i zrozumienia w dalszym ciągu poszerza granice ludzkiego zrozumienia. Skoro światło rozjaśnia cienie, może, z biegiem czasu, dokładne zrozumienie świadomości rozświetli zaułki niewiadomego, odsłaniając tajemnice, które zawsze były tuż za rogiem.

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wodaśledziowa

Jesteśmy z racji budowy

Jesteśmy z racji budowy organizmu i przebywania/ewolucji w określonym ośrodku do postrzegania rzeczywistości w specyficzny sposób. Widzimy kij, który ma początek i koniec, więc wszędzie doszukujemy się wartości krańcowych. Żyjemy w trzech wymiarach geometrycznych z uwzględnieniem wymiaru czasu, a ciągle nie wiemy czy czas istnieje. Z takiej perspektywy czy jest sens o tym myśleć?

Skomentuj