Gwałtowny wzrost ilości odkrywanych planetoid

Kategorie: 

 

Powyższe wideo przedstawia widok Układu Słonecznego pokazującego lokalizacje wszystkich znanych planetoid począwszy od 1980 r. W trakcie projekcji nowo odkrywane planetoidy są dodawane do mapy za pomocą koloru białego.

 

Ostateczny kolor asteroid wskazuje, w której wewnętrznej części Układu Słonecznego się znajdują. Przecinające się z orbitą Ziemi na czerwono, zbliżające się do Ziemi (peryhelium mniej niż 1.3AU) na żółto, wszystkie inne są zielone.

 

Widać wzór odkrywania nowych ciał niebieskich, najczęściej odkrycia są dokonywane w regionie naprzeciwko Słońca. Można również zauważyć jakieś zgrupowania odkryć na linii między Ziemią a Jowiszem, i są one wynikiem poszukiwań nowych księżyców Jowisza. 

W miarę przesuwania wideo do połowy 1990 widzimy wyższe tempo odkrywania związane z pojawieniem się automatycznych systemów skanujących niebo. Wideo można oglądać w rozdzielczości 1080p i wtedy każdy piksel odpowiada ok. 1 mln km, a każda sekunda odpowiada około 60 dniom. 

Obecnie obserwujemy ponad pół miliona planetoid a wskaźniki odkrywania nie wykazują oznak, że jesteśmy na wyczerpaniu odkrywania nowych obiektów. Z naukowych szacunków wynika, że jest ​​około miliarda planetoid większych niż 100 metrów (o wielkości boiska do piłki nożnej).

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen