Każdy z nas jest małym Nostradamusem

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Wielu z nas marzyło kiedyś o posiadaniu zdolności przewidywania przyszłości. Wyobrażenia o tym, by móc spojrzeć w jutro i znać odpowiedzi na ważne pytania, są fascynujące. Jak się jednak okazuje, każdy z nas może być małym Nostradamusem w swym własnym, nieco innym wymiarze.

 

Niedawno zespoły naukowe z US Northwestern University odkryły zdumiewający fakt – nasze ciało posiada zdolność do przewidywania przyszłych zdarzeń, nawet jeśli nie dostarcza się mu żadnych zewnętrznych wskazówek. Czy to możliwe, że w głąb naszej biologii zanurzone są mechanizmy pozwalające przewidywać nadchodzące wydarzenia? I co ciekawe, jakie są konsekwencje takiego mechanizmu dla naszego zdrowia i dobrostanu?

 

Badania przeprowadzone przez Julię Mossbridge potwierdziły, że nasza podświadomość jest niezwykle wrażliwa i może reagować na bodźce zanim zdążą one wpłynąć na nasze świadome "ja". Jest to niczym wewnętrzny radar, który pozwala naszemu ciału dostosowywać się do nadchodzących sytuacji jeszcze zanim zdążą one się wydarzyć.

 

Ale co jeszcze bardziej fascynujące, ten wewnętrzny system wczesnego ostrzegania nie jest jedynym sposobem, w jaki nasze ciało dba o naszą przyszłość. Badania Ronita Peleda sugerują, że nasz psychiczny stan, nasz optymizm i poczucie szczęścia, mogą pełnić ważną rolę ochronną w naszym życiu. Te pozytywne emocje, jak się okazuje, nie są jedynie efektem naszego zdrowia, ale mogą również być jego przyczyną.

 

Nie sposób nie zadać pytania: dlaczego nasze ciało rozwijało takie zdolności? Może to, co dziś traktujemy jako zdolność przewidywania, w dawnych czasach było kluczem do przetrwania w nieprzewidywalnym środowisku? Nasza zdolność do reagowania na nieznane zagrożenia jeszcze przed ich wystąpieniem mogła być kluczem do sukcesu naszych przodków w dzikim środowisku, pełnym niebezpieczeństw.

 

Co ciekawe, może to być powód, dla którego ludzki umysł ma skłonność do poszukiwania wzorców, nawet tam, gdzie ich nie ma. Możemy być ewolucyjnie przystosowani do znajdowania sygnałów w szumie informacyjnym, do szukania znaków i wskazówek, które mogą pomóc nam przewidzieć przyszłość.

 

W świecie nauki każde odkrycie rodzi nowe pytania. Jak dokładnie funkcjonuje nasza "wewnętrzna kula wróżki"? Czy są sposoby na wyostrzenie tych zdolności? I w jaki sposób optymizm i pozytywne myślenie wpływają na naszą biologię, pozwalając przeciwdziałać chorobom?

 

Choć wiele tajemnic wciąż pozostaje nierozwiązanych, jedno jest pewne: nasze ciało i umysł skrywają niesamowite zdolności, których możemy jeszcze nie rozumieć w pełni. Ale każde nowe odkrycie w tej dziedzinie przynosi nam większe zrozumienie siebie i pozwala lepiej dbać o nasze zdrowie i dobrostan.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj