Sztuczna inteligencja może osiągnąć osobliwość w ciągu 7 lat

Kategorie: 

Źródło: AI

Naukowcy twierdzą, że sztuczna inteligencja (AI) osiągnie osobliwość w ciągu siedmiu lat, po tym jak podjęto próbę ilościowego określenia jej postępu.

 

 

Firma tłumaczeniowa Translated, prezentując swoją pracę na konferencji Machine Translation Association of America, powiedziała, że ​​po raz pierwszy zaczęła testować technologię tłumaczenia maszynowego w 2011 roku. Zespół zdecydował się na pomiar postępu AI, który nazwali Time to Edit (TTE). Mówiąc najprościej, jest to czas potrzebny tłumaczowi na edycję tłumaczenia wykonanego przez inną osobę lub sztuczną inteligencję.

 

Z biegiem lat TTE dla tekstów tłumaczonych przez sztuczną inteligencję spadało dość konsekwentnie, co pozwoliło Translated przewidzieć datę, w której sztuczna inteligencja osiągnie punkt osobliwości, kiedy ten czas byłby równoważny z ludzkimi tłumaczami. Wykreślone dane TTE pokazują niezwykle liniowy trend. Jeśli ten trend w TTE będzie nadal spadał w takim samym tempie, jak od 2014 r., przewiduje się, że TTE spadnie do jednej sekundy w ciągu najbliższych kilku lat, zbliżając się do punktu, w którym MT [tłumaczenie maszynowe] zapewnia coś, co można nazwać „idealnym tłumaczeniem".

 

Zespół odnotowuje również inne wskaźniki, w których poprawia się sztuczna inteligencja, takie jak liczba błędów językowych na 1000 przetłumaczonych słów. Obecnie profesjonalna sztuczna inteligencja popełnia około 50 błędów na 1000 przetłumaczonych słów, a eksperci spodziewają się, że wskaźnik ten poprawi się mniej więcej w tym samym tempie, co TTE.

 

Naukowcy uważają, że zdolność do tłumaczenia, trudne zadanie dla maszyny, jest dobrym wskaźnikiem tego, kiedy technologia osiągnie osobliwość zrównując się z człowiekiem. Wielu naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją uważa, że ​​rozwiązanie problemu tłumaczenia języków jest najbliższe stworzeniu sztucznej inteligencji ogólnej. Dzieje się tak, ponieważ język naturalny jest zdecydowanie najtrudniejszym problemem w sztucznej inteligencji. Do działania wymaga dokładnego modelowania rzeczywistości bardziej niż jakakolwiek inna wąska sztuczna inteligencja.

Termin „osobliwość” użyty przez zespół wydaje się oznaczać „na równi z ludźmi” i może być raczej oznaką zaawansowania AI niż tradycyjnym znaczeniem – punktem, w którym rozwój technologiczny wymyka się spod naszej kontroli i staje się nieodwracalny. Jedną z popularnych wersji Osobliwości jest „eksplozja inteligencji”, w której sztuczna inteligencja jest w stanie coraz bardziej się doskonalić z każdym pokoleniem, co znacznie przewyższa ludzką inteligencję.

 

Jednak zadania takie jak tłumaczenia będą kamieniem milowym w rozwoju sztucznej inteligencji, nawet jeśli do 2030 r. maszyny nie wymkną się spod naszej kontroli. Można to wykorzystać jako część testu na AI, chociaż należy pamiętać, że znajomość języka nie czyni maszyny świadomą, a modele językowe są w rzeczywistości wyjątkowo dobrymi tekstami predykcyjnymi, a nie inteligencją, która coś wymyśla.

 

Jednak śledzenie postępów sztucznej inteligencji jest pasjonujące i stanie się ważniejsze, gdy zbliżymy się do teoretycznego punktu osobliwości. To jest raczej jasne, że zbliżamy się do osobliwości sztucznej inteligencji, ale po raz pierwszy byliśmy w stanie oszacować prędkość, z jaką się do niego zbliżamy.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj