Rewolucyjne odkrycie naukowców z USA - Świat RNA istnieje naprawdę!
Image
Przełomowe odkrycie naukowców z Brookhaven National Laboratory rzuca nowe światło na temat początków życia na Ziemi. Opublikowane właśnie w czasopiśmie eLife badania dostarczają mocnych dowodów potwierdzających hipotezę o istnieniu pierwotnego "świata RNA".
Zgodnie z tą hipotezą, pierwsze samoreplikujące się struktury na naszej planecie nie były białkami, ale cząsteczkami RNA, zdolnymi do katalizowania własnej reprodukcji bez udziału enzymów. Przez długi czas naukowcy zastanawiali się, w jaki sposób taka prymitywna cząsteczka RNA mogła w ogóle powstać z prekursorów pozbawionych aktywności katalitycznej.
Zespół badaczy z Brookhaven National Laboratory opracował dwa modele, które rzucają nowe światło na ten problem. W pierwszym z nich, naukowcy symulowali przypadkowe pęknięcia prostych cząsteczek RNA, co prowadziło do powstania krótkich łańcuchów, służących jako "startery" do syntezy dłuższych, samoreplikujących się polimerów. Ten nieenzymatyczny mechanizm umożliwiał masową produkcję kopii zniszczonego materiału genetycznego, podobnie jak ma to miejsce w procesie regeneracji u robaków.
W drugim modelu, badacze dodawali spontanicznie wytworzone rybozymy (cząsteczki RNA wykazujące aktywność katalityczną) do puli polimerycznych nici RNA, które ulegały rozcinaniu podczas wzajemnych zderzeń. Okazało się, że łańcuchy te mogą łączyć się w pary w określony sposób, tworząc cząsteczki RNA przypominające kształtem młotek, zdolne do przeprowadzania własnego rozszczepienia. Następnie rozpoczynał się cykl samoreplikacji, zgodnie z mechanizmem opisanym w pierwszym modelu.
Niezwykle istotnym odkryciem było również stwierdzenie, że replikacja tych prymitywnych polimerów mogła zachodzić w oparciu o cykle temperatur, typowe dla zmian dnia i nocy. Sugeruje to, że starożytne polimery RNA mogły wykorzystywać takie cykliczne zmiany do swojej reprodukcji. Równie ważną rolę mogły odgrywać również nieorganiczne powierzchnie, takie jak skały.
Choć wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi, to odkrycie naukowców z Brookhaven National Laboratory stanowi istotny krok naprzód w zrozumieniu najwcześniejszych etapów rozwoju życia na naszej planecie. Być może już wkrótce uda się rozwikłać kolejne tajemnice związane z tym fascynującym obszarem badań.
- Dodaj komentarz
- 957 odsłon