Starożytni Chińczycy znali zasady fizyki kwantowej?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku do fizyków dotarło, że im głębiej sięgają podczas swoich eksperymentów tym bardziej odkrywają, że świat fizyki kwantowej jest zaskakująco zbieżny z tym co już od tysięcy lat twierdziły wszystkie filozofie starożytnej Azji.

 

Tak naprawdę, to już Niels Bohr, pionier mechaniki kwantowej wiedział, że to co wynika z pierwszych eksperymentów wskazuje na to, że właściwie potwierdza to wszystko to co mówią podstawy Hinduizmu czy Buddyzmu to prawda.

 

Niektórzy twierdzą, że to właśnie dlatego wprowadził do swojego rodzinnego herbu symbol wzajemnie uzupełniających się sił Jing-Jang. Bohr mówił o jedności przeciwieństw w przyrodzie, bo tak tłumaczył sobie fakt istnienia podobieństw między teoriami fizycznymi a filozoficznymi.

[ibimage==21813==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Niels Bohr i jego herb

Starożytna koncepcja ośmiu trygramów obecna w klasycznym chińskim traktacie "I Ching" czyli Księga Przemian, jest jedną z podstawowych koncepcji zakładających, że siły przyrody można uprościć do ośmiu podstawowych części składowych. Ośmioboczna konstrukcja jest bardzo podobna do mezonu, cząstki i antycząstki elementarnej, która ma swoje przeciwieństwa.

[ibimage==21814==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Współczesna fizyka opiera się na dwóch głównych doktrynach: teorii względności i mechaniki kwantowej. Kłopot polega na tym, że są one wewnętrznie sprzeczne. Znany fizyk teoretyczny Brian Greene w swojej nagradzanej książce, "Elegant Universe" oświadczył, że ogólna teoria względności i mechanika kwantowa w ich obecnym brzmieniu nie mogą być jednocześnie prawdziwe.

 

Teoria względności z powodzeniem wyjaśnia strukturę wszechświata na dużą skalę. Oznacza to, że te prawidła wyjaśniają zasady istnienia wszechświata na dużą skalę, czyli na poziomie istnienia gwiazd i galaktyk. Za to mechanika kwantowa wyjaśnia wszechświat w skali mikro, na poziomie cząstek elementarnych i atomów. Poszukiwania teorii uniwersalnej nadal trwają.

 

Pewną szansą na osiągnięcie takiego celu jest teoria strun. Tłumacząc to w maksymalnie prosty sposób, można to objaśnić tak, że wedle tej teorii wszechświat jest ciągiem danych, a nie realnych punktów w przestrzeni. Reguła nieoznaczoności Heisenberga zakłada, że nie da się ustalić miejsca, w którym znajduje się elektron, ale można ustalić jego orbitę.

 

Według teorii strun elektrony to nie punkty, ale raczej ciągi danych. Wibrują one tak, że raz są elektronami a raz fotonami w zależności od potrzeb. Zdaniem tej teorii te ciągi danych pochodzą z innego wymiaru pozbawionego grawitacji.

 

W Księdze Przemian wyjaśniono to już przed tysiącami lat. Stawiano nacisk nie na rzekomo realne obiektach, ale na procesy prowadzące do ich materializacji. Chińska księga twierdzi, że podstawowe procesy są zmienne i są kluczem do zrozumienia wszystkich zjawisk naturalnych.

 

Trzeba przyznać, że fakt istnienia koncepcji takich jak "taniec Sziwy" z Hinduizmu, to doskonałe opisy zjawisk znanych nam na poziomie kwantowym. Powstawanie rzeczywistości tłumaczone jako rzeka powstająca niczym taniec to tylko bardziej sugestywny sposób opisu odkryć, do których dochodzi nowoczesna fizyka.

 

Musi do nas dotrzeć, że to, co wydaje nam się niezwykłymi osiągnięciami nowoczesnej nauki jest w istocie dawno odkryte, a to co robimy obecnie w akceleratorach cząstek, to tylko próba matematycznego ujęcia zjawisk, o których naturze ludzie wiedzą od tysięcy lat.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika kp

za kazdym razem gdy odkryje

za kazdym razem gdy odkryje sie cos nowego okazuje sie ze za tym stoi kolejna furtka ktora trzeba otworzyc.chcby grawitacja...wszystko co lata musi kiedys spasc.na dzien dzisiejszy najdoskonalsza definicja.samolotem dwa razy lecialem i nie mam zamiaru kusic losu wiecej.ale czy istnieja poziomy wiedzy z ktorych jest mozliwe zrozumienie zasad rzadzacych materia?na dzien dzisiejszy na pewno nie.moze kiedys ludzie wiedzieli ale ta wiedza albo zaginela albo jej nie bylo.czyzby?to jakim sposobem przemieszczano kilkusettonowe bloki skalne a pozniej dopasowywano do siebie jakby byly z gliny?ta planeta w swojej histori skrywa wiele tajemnic.a na niej rzeka zycia plynely niezliczone pokolenia istot zarazonych nieuleczalna,smiertelna choroba przenoszona droga plciowa,jaka jest zycie kazdego stworzenia pod tym sloncem...

Portret użytkownika Homo sapiens

Jeżeli już wspominamy o

Jeżeli już wspominamy o starożytności i Hinduskich sferach duchowych należy pokazać nowe znalezisko pilota Viman przedpotopowej ludzkości. 32 kilogramowa głowa posągu ukazana jako ubrana w rodzaj nowoczesnego kasku lotniczego:

Poniżej zdjęcie człowieka znalezione przez alpinistów podczas ekspedycji w Himalajskich górach, wspinacze natknęli się na kompleks jaskiń, które się wyłoniły podczas niedawnych gwałtownych lawin. W jednej z takich jaskiń zespoły Szwedów i Norwegów znalazły zamarznięte zwłoki mężczyzny należącego do ewolucjonistycznego okresu zwanego paleolitem. Wstępna ocena tego znaleziska określiła je jako tzw. homo habilis, a ten ma należeć do okresu ziemskiej historii sięgającej od 2.3 do 1.4 miliona lat temu (kolejne przypuszczenie ewolucjonistów). Dalsze szczegółowe badania będą przeprowadzone w labolatoriach gdy okaz ten się tam znajdzie. Dodatkowo w okolicy zamarzniętych zwłok znaleziono prymitywną włócznię i skórzane przedmioty. W okolicy znaleziono około 65 jaskiń lub jaskinio podobnych pomieszczeń, a w nich prawdopodobnie wiele innych znalezisk w tym i ludzkich, jednak odległość od cywilizacji powoduje, że kolejne ekspedycje napotkają poważne problemy by tam dotrzeć stwierdza raport.
Więcej tutaj:
http://popotopie.blogspot.com/2013/07/starozytny-port-kosmiczny-czesc-ii.html
 

a część pierwsza znajduje się tu:
http://popotopie.blogspot.com/2013/07/czy-teoria-innych-wymiarow-jest-suszna.html

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika kimbur

Bardzo ciekawie piszesz,

Bardzo ciekawie piszesz, mnóstwo interesujących informacji przekazujesz i zdjęć. Podziwiam!
PS. Do drobnej korekty, żeby inni się też uczyli: Laboratorium od labora - praca.

Strony

Skomentuj