Tajemnica trzech Słońc w legendach świata

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Legendy o trzech Słońcach, które w starożytności oświetlały Ziemię, są obecne w kulturach różnych ludów, od Azteków po Nanai z wschodniej Rosji. Te opowieści, mimo różnic kulturowych i geograficznych, wykazują podobne cechy, co wskazuje na uniwersalną fascynację ludzkości niebem i kosmosem.

 

W wierzeniach Nanai, ludu zamieszkującego dolinę rzeki Amur we wschodniej Rosji, zawarta jest legenda, która opowiada o czasach nieznośnego upału na Ziemi, spowodowanego przez trzy Słońca. Według tej opowieści, duch o imieniu Hado zabił dwa z nich, przywracając pokój i dając początek klanom Nanai. Ta opowieść ma swoje korzenie w lokalnej środowiskowej mitologii oraz wpływach z Syberii Wschodniej i Chin, potwierdzonych przez znaleziska archeologiczne datowane na około 5-4 tysiące lat p.n.e.​​.

 

W kulturze Czuwaszy, ludu zamieszkującego środkową Rosję, istnieje podobna legenda, w której ostatnie Słońce próbuje uciec, ale mieszkańcy Ziemi wkładają wiele wysiłku, aby je przywrócić. Ta opowieść może odzwierciedlać ludzką potrzebę zrozumienia i kontrolowania zjawisk naturalnych.

 

Aztekowie, starożytny lud zamieszkujący tereny dzisiejszego Meksyku, także mieli swoją wersję legendy o trzech Słońcach. Ich eposy opisują różne epoki i światy, w tym historię trzech Słońc poruszających się po niebie, oświetlających Ziemię zarówno w dzień, jak i w nocy. Znaleziska archeologiczne potwierdzają historyczność kodeksów Azteków, co sugeruje, że ta opowieść była integralną częścią ich kultury i mitologii.

Zjawisko halo, polegające na wielokrotnym odbiciu promieni słonecznych w atmosferze od cząstek wody lub lodu, może wyjaśniać pochodzenie niektórych z tych legend. Występuje ono na całym świecie, zwłaszcza w miejscach o niskich temperaturach lub dużych zbiornikach wodnych, i może sprawiać wrażenie obecności kilku Słońc na niebie. Jednak to naukowe wyjaśnienie nie rozwiązuje całkowicie tajemnicy legend o trzech Słońcach.

 

Tajemnica trzech Słońc pozostaje otwarta. Możliwe, że te legendy mają swoje korzenie w rzeczywistych zjawiskach naturalnych obserwowanych w starożytności. Mogą również odzwierciedlać kosmiczne wydarzenia z odległej przeszłości. W każdym razie te starożytne opowieści nadal urzekają umysły i budzą zainteresowanie naukowców, badaczy, a także miłośników mitologii i kosmosu. Ich trwała obecność w różnych kulturach świata świadczy o uniwersalnym zainteresowaniu ludzi zjawiskami niebiańskimi i poszukiwaniem odpowiedzi na pytania dotyczące naszego miejsca we wszechświecie

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj