Zaskoczone zwierzęta podczas zaćmienia słońca - ciekawe obserwacje naukowców

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Ostatnie całkowite zaćmienie słońca, które miało miejsce 8 kwietnia 2024 roku, dostarczyło naukowcom wielu ciekawych obserwacji na temat reakcji zwierząt na to rzadkie zjawisko astronomiczne. Badacze z różnych ośrodków naukowych uważnie śledzili zachowanie zwierząt w tym niezwykłym momencie, rejestrując nieoczekiwane i zaskakujące zachowania.

 

 

Jeden z pracowników ogrodu zoologicznego w Fort Worth w Teksasie podzielił się swoimi spostrzeżeniami. Podczas zaćmienia słońca goryl w zoo podszedł do drzwi, jakby nadszedł czas, by pójść spać. Jeszcze bardziej intrygujące było zachowanie dwóch stad flamingów - ptaki skuliły się razem i zaczęły aktywniej śpiewać, a niektóre z nich nawet maszerowały, co jest oznaką wzmocnienia więzi w grupie.

 

Podobne obserwacje dokonano również na bagnach w Nevadzie, gdzie naukowcy usłyszeli wycie kojotów w trakcie zaćmienia. Te niezwykłe reakcje zwierząt na zaćmienie słońca potwierdzają, że zjawisko to ma wpływ na zachowanie fauny, choć jego mechanizm wciąż nie jest do końca poznany.

 

Jak podkreślają eksperci, chociaż zaćmienia słońca występują średnio co około 18 miesięcy, wciąż niewiele wiemy na temat reakcji zwierząt na tego typu wydarzenia. Dostępne badania wskazują jednak, że dziwne zachowania obserwowane są w różnych częściach świata.

 

Przykładowo, w 1991 roku w Meksyku naukowcy zaobserwowali, że kolonialne pająki zaczęły przerywać swoje sieci podczas zaćmienia. Z kolei w Arizonie stwierdzono, że cykady przestają śpiewać, gdy słońce jest zasłonięte w 50%, a żyrafy, pawiany, goryle i lorysy wykazują niepokojące zachowania w trakcie zaćmienia.

 

Choć dokładne przyczyny tych reakcji nie są do końca jasne, naukowcy podejrzewają, że może mieć to związek z nagłymi zmianami oświetlenia, temperatury lub innych czynników środowiskowych, które wpływają na rytm dobowy i cykl aktywności zwierząt.

 

Obserwacje zachowań zwierząt podczas zaćmień słońca mogą dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania ich organizmów i wpływu zjawisk astronomicznych na świat przyrody. Badacze podkreślają, że wciąż jest wiele do odkrycia w tej dziedzinie i zachęcają do dalszych obserwacji oraz dokumentowania reakcji fauny na tego typu niezwykłe wydarzenia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj