Dlaczego smoki są obecne w mitologii tak wielu kultur

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Smoki, mityczne stworzenia potężne i zaskakujące, są obecne w mitologiach na całym świecie. Pomimo swojej nierealności, smoki zostały wymyślone niezależnie przez wiele różnych cywilizacji. Dlaczego zatem te mityczne stworzenia są tak powszechne w kulturze ludzkości?

 

Smoki reprezentują różne idee w zależności od kultury, w której są obecne. W Europie, smoki często są przedstawiane jako bestie ziejące ogniem, które terroryzują społeczności i są pokonywane przez odważnych bohaterów. W kulturach wschodnioazjatyckich, smoki mogą symbolizować władzę, siłę i szczęście. Niebiański smok Tianlong z chińskiej mitologii jest znanym przykładem tego typu pozytywnej symboliki. W mitologii mezoamerykańskiej istnieje nawet bóg przypominający smoka, Quetzalcoatl, który odgrywa fundamentalną rolę w stworzeniu ludzkości.

 

Choć smoki różnią się w zależności od kultury, ich podobieństwa są zdumiewające, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że te kultury rozwijały się niezależnie i nie miały kontaktu podczas formowania tych mitów. Jak zatem doszło do takiej konwergencji?

 

Adrienne Mayor, historyk starożytnej nauki na Uniwersytecie Stanforda, sugeruje, że starożytni ludzie mogli tworzyć mityczne stworzenia na podstawie skamieniałości wymarłych gatunków. Według tej teorii, znalezienie prehistorycznych szczątków, takich jak Tyrannosaurus rex, mogło prowadzić do przekonania o istnieniu straszliwych bestii przypominających smoki.

Z drugiej strony, dr David E. Jones z University of Central Florida postuluje, że smoki są głęboko zakorzenionym archetypem w ludzkim umyśle. Twierdzi, że mity o smokach są tak powszechne, ponieważ ewoluowaliśmy, aby rozpoznawać zagrożenie ze strony niebezpiecznych drapieżników. W ten sposób, smok mógłby symbolizować nasze pierwotne lęki związane z groźnymi stworzeniami, takimi jak krokodyle, węże, drapieżne ptaki i wielkie koty.

 

Bez względu na przyczynę, smoki są niewątpliwie fascynujące i trwałe ikony w kulturach na całym świecie. Istnieją od tysiącleci i nadal zyskują na popularności, pojawiając się w takich nowoczesnych dziełach jak seria "Harry Potter", "Gra o Tron" czy "Pokémon". Chociaż smoki mogą różnić się między kulturami, ich uniwersalna obecność świadczy o ich niezaprzeczalnej sile i znaczeniu w ludzkiej wyobraźni.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika ba19

Smoki na 100% były,  Biblia o

Smoki na 100% były,  Biblia o tym donosi:

Objawienia 12: 9  Zrzucony więc został wielki smok,+ pradawny wąż,+ zwany Diabłem+ i Szatanem,+ który wprowadza w błąd całą zamieszkaną ziemię;+ zrzucony został na ziemię,+ a z nim zostali zrzuceni jego aniołowie.

Skoro wąż jest lityeralny to i smoki były literalne , a to ze wyginęły nie oznacza,  ze ich nie było , ten zbuntowany anioł Szatan Diuabeł posługiwał sie tymi zwierzętami

Portret użytkownika ba19

A w jaki sposób np Szatan

A w jaki sposób np Szatan Diabeł posługiwał się zwierzętami do zwodzenia ludzi Biblia donosi :

Rodzaju 3:3  A wąż+ był najostrożniejszy+ ze wszystkich dzikich zwierząt polnych, które uczynił Jehowa Bóg.+ Odezwał się więc do niewiasty:+ „Czy Bóg rzeczywiście powiedział, iż nie z każdego drzewa ogrodu wolno wam jeść?”+ 2  Na to niewiasta rzekła do węża: „Z owocu drzew ogrodu jeść możemy.+ 3  Ale jeśli chodzi o jedzenie z owocu drzewa, które jest w środku ogrodu,+ Bóg powiedział: ‚Nie wolno wam z niego jeść ani nie wolno wam się go dotknąć, żebyście nie umarli’”.+ 4  Wtedy wąż rzekł do niewiasty: „Z całą pewnością nie umrzecie.+

Ewa powinna powiedzieć do węża :  a skąd ty umiesz mówić  , bo od kiedy ze zwierzętami wchodzi sie na dyskusje w sprawie życia i śmierci , istnieje jeszcze mozliwość,  ze w raju nie które zwierzęta umiały mówić  w tym ten waż i dlatego Ewa nie była zaskoczona  rozmową z węzem , przykładem są tego np  obecnie papugi i inne ptaki , pamiętajmy ze to był raj

Skomentuj