Na brzegu Wołgi znaleziono szczątki morskiego potwora

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym rosyjscy paleontolodzy, odkrył nad brzegiem Wołgi w pobliżu miasta Uljanowsk szczątki pliozaura. Duży gad morski, zwany Luskhan itilensis, żył we wczesnym okresie kredowym 130 milionów lat temu. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie Current Biology.

 

 

Pliozaury to jaszczurki, które posiadały ciało o cylindrycznym kształcie, krótką szyję i mocne szczęki. Występowały na Ziemi w jednym czasie z dinozaurami. Ich szczątki odnajdywane są na terenach dawnych mórz.

 

Dobrze zachowana czaszka Luskhan itilensis została odkryta 15 lat temu przez rosyjskich paleontologów. Jej długość wynosi 1,5 m, co wskazuje na duże rozmiary zwierzęcia. Wąska, przednia część głowy, zawierająca szczęki, jest charakterystyczna dla rzecznych drapieżników tj. gawiale i delfiny rzeczne. Zdaniem ekspertów, oznacza to, że pliozaury opanowały szereg nisz ekologicznych (więcej niż wcześniej sądzono).

 

W porównaniu z innymi plezjozaurami ustalenia wykazały, że różne rodzaje gadów morskich ewoluowały niezależnie od siebie, przyjmując podobne cechy zewnętrzne. Zdaniem naukowców, wynik ten jest ważny dla zrozumienia, dlaczego ta jaszczurka przetrwała wymieranie pod koniec okresu jurajskiego i pozwoli określić przyczyny jej zniknięcia krótko przed śmiercią dinozaurów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika b@ron

i to jest właśnie przykład na

i to jest właśnie przykład na to, o czym wielokrotnie pisałem a dotyczy błędów w datowaniu ... gad żył 130mln lat temu i przez te lata szczątki dryfowały po wodach obijając się o kamienie i znosząc napór wody i w końcu jakby nigdy nic znaleziono je na brzegu wołgi ... przez tyle lat, to proch z tych szczątków rozpadł by się ... w jeszcze mniejszy proch...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj