Archeolodzy odkryli odciski palców sprzed 3 tysięcy lat

Kategorie: 

youtube.com

Starożytny Egipt nadal ujawniają swoje sekrety. Naukowcy odkryli odciski, których wiek szacuje się na 3 tys. lat. Pozostawiono je w grobie, który należał do jednego z kapłanów, pisze portal Naked Science.

 

Odciski pięciu palców, naukowcy odkryli w grobowcu, który można podziwiać, odwiedzając Muzeum Fitzwilliam w Cambridge University. Być może należały do rzemieślnika, który dotykał wewnętrznej powierzchni pokrywy sarkofagu, a stało się to przed wyschnięciem lakieru.

„Przypadkowe dotknięcie przybliża nas do ludzi z tamtych czasów" - mówi rzecznik Muzeum Fitzwilliam.

Ślad badano przy wykorzystaniu promieni rentgenowskich i tomografii komputerowej. Należy pamiętać, że sama trumna, stanowiąca część bogatej kolekcji, jest bardzo dobrze zachowana. Skrywa ona prawdopodobnie ciało kapłana Nesavershefita, który zmarł około 1000 r. p. n. e.

Przypomnijmy, niedawno naukowcom udało się ustalić wiek doskonale zachowanej starożytnej egipskiej szaty. Okazało się, że powstała ona w okresie od około 5,1 do 5,5 tys. lat temu i jest tym samym najstarszym ubraniem spośród wszystkich znanych na świecie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj