Polscy archeolodzy odkryli kolejne struktury megalityczne w Dolicach

Kategorie: 

Źródło: Internet

W powiecie stargradzkim w rejonie Dolic odkryto kolejne grobowce. Polscy badacze namierzyli w sumie 18 budowli megalitycznych sprzed 5 lub nawet 6 tysięcy lat. Zostały one zbudowane przez społeczność kultury pucharów lejkowatych - jedną z kultur neolitu z kręgu kultur naddunajskich, która występowała w Europie między 3700 a 1900 rokiem p.n.e.

 

Odkrycia dokonała dr Agnieszka Matuszewska z Katedry Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Markiem Schillerem. Podczas badań zastosowano między innymi lotniczy skaning laserowy, który umożliwia penetrację pokrywy roślinnej i zdobycie informacji o ukształtowaniu terenu, oraz technologię cyfrowego modelowania terenu. W ten sposób udało się zlokalizować grobowce, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

[ibimage==26482==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Lokalizacja jednego z grobowców w Dolicach - foto - Marek Schiller

Kopce kujawskie to olbrzymie grobowce, czasem określane również jako "polskie piramidy". Nie są co prawda tak potężne jak te, które powstawały w Egipcie, ale są starsze. Struktury te posiadały kształt wydłużonego trójkąta i były otoczone wielkimi skałami. Posiadały do 130 metrów długości, 3 metrów wysokości i od 6 do 15 metrów szerokości.

[ibimage==26483==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Lokalizacja jednego z grobowców w Dolicach - foto - Marek Schiller

Niektóre z grobowców są w dobrym stanie, inne zaś częściowo lub kompletnie zniszczone. Uważa się że służyły one do pochówku zmarłych. Jest to oczywiście tylko jedna z teorii. Inne zakładają że mogły to być miejsca kultu lub nawet posterunki graniczne. Struktury megalityczne w Polsce zachowały się jedynie na terenach zalesionych. W naszym kraju istnieje wiele takich obiektów - najbardziej znane "polskie piramidy" znajdują się w Sarnowie i w Wietrzychowicach.

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopce_kujawskie

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kultura_puchar%C3%B3w_lejkowatych

http://radioszczecin.pl/1,334428,polskie-piramidy-kolo-dolic-czyli-kolejne-odkryc

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Ogo Pogo

....społeczność kultur

....społeczność kultur pucharów lejkowatych"...."genderyzacja" historii,Grodzka kobieta ,Biedroń przedstawiciel przepastnych otworów lejkowatych wielofunkcyjnych.
Czytam o tych kulturach publikowanych przy okazji kolejnego odkrycia.
A może tak po prostu praprzodkowie Słowian,Hyperborejczycy.
Historyczna poprawnośc "narzucona" nam masońską wizją świata gdzie żaden naród nie może być starszy nad już wskazany.

Skomentuj