Astronomowie odkryli „obcy sygnał radiowy” w konstelacji Cefeusza

Kategorie: 

Źródło: NASA

Naukowcy odkryli niezwykle szybki rozbłysk radiowy w konstelacji Cefeusza, rodzaj „obcego sygnału radiowego”, który trwał rekordowo długi czas, około trzech sekund, podczas gdy miał ścisłą częstotliwość.

 

Niezwykłą wiadomość podał serwis prasowy Massachusetts Institute of Technology (MIT). 

„Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z taką częstotliwością kosmicznych szybkich rozbłysków radiowych” – powiedział badacz z MIT Daniel Mikilli

Po raz pierwszy "obce sygnały radiowe", tajemnicze rozbłyski FRB od Fast Radio Burst pol. Szybki Rozbłysk Radiowy, zostały odebrane w 2007 roku podczas obserwacji pulsarów gwiazd neutronowych w Australijskim Obserwatorium Parkes. Szybkie rozbłyski radiowe - FRB - to potężne źródła promieniowania elektromagnetycznego, które trwają przeważnie zaledwie kilka milisekund.

 

Zdecydowana większość z tych zjawisk występuje jednorazowo i znika, ale niedawno astrofizycy zaczęli odkrywać nowy rodzaj FRB - powtarzające się szybkie rozbłyski radiowe. Mają one kluczowe znaczenie dla zrozumienia tych zjawisk. Nie brakuje teorii, że te dziwne gigantyczne emisje radiowe to po prostu ślady obecności jakiejś zaawansowanej pozaziemskiej cywilizacji i po prostu powstały sztucznie. Mogą o tym świadczyć zwłaszcza te powtarzające się emisje. Być może jest to celowe wysyłanie radiowej wizytówki we Wszechświecie, aby inne cywilizacje techniczne zdołały ich odkryć. Według jeszcze bardziej śmiałych teorii FRB to ślady po podróży kosmicznej z wykorzystaniem nieznanej nam jeszcze technologii.

 

W tym przypadku źródło znajduje się kilkanaście tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Obecnie astronomowie nie potrafią dokładnie powiedzieć, jak powstają FRB ani dlaczego tylko niewielka ich część się powtarza. Radioastronomowie od wielu lat próbują rozwiązać ten problem za pomocą kanadyjskiego teleskopu CHIME, który został stworzony specjalnie do tego celu. 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj