Kosmiczny teleskop Jamesa Webba odkrył dużo mniej supermasywnych czarnych dziur niż oczekiwano

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Niedawne badania wykorzystujące Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST), przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Kansas, zakwestionowały istniejące przekonania na temat liczby aktywnych jąder galaktycznych (AGN) - szybko rosnących supermasywnych czarnych dziur. Wskazuje to na możliwość, że nasz wszechświat może być bardziej stabilny, niż wcześniej zakładano.

 

Allison Kirkpatrick, adiunkt fizyki i astronomii na Uniwersytecie Kalifornijskim, prowadziła badania skupione na rozszerzonym paśmie Grofa. W przeszłości przestrzeń ta była badana za pomocą mniej zaawansowanych teleskopów kosmicznych. Jednak dzięki instrumentowi średniej podczerwieni (MIRI), będącemu integralną częścią JWST, zakres i precyzja tych obserwacji znacznie wzrosły. Badania te pozwoliły zespołowi cofnąć się o 7-10 miliardów lat w czasie, docierając do okresu, w którym galaktyki znajdowały się w szczytowym momencie tworzenia gwiazd.

 

Mimo zaawansowanej technologii i większej precyzji, badania JWST nie ujawniły znaczącego wzrostu liczby AGN w porównaniu z wcześniejszymi obserwacjami za pomocą Teleskopu Spitzera. Wskazuje to na możliwość, że takie czarne dziury mogą być mniej powszechne niż pierwotnie sądzono. Według Kirkpatricka: „Nasze badania wskazują, że pył w galaktykach, które istniały 10 miliardów lat temu, może maskować zarówno procesy powstawania gwiazd, jak i wzrost supermasywnych czarnych dziur”.

 

Ekspert w dziedzinie, Dr Priya Natarajan z Uniwersytetu Yale, podkreśliła znaczenie tych odkryć, mówiąc: „Te wyniki zmieniają nasze dotychczasowe rozumienie liczby aktywnych jąder galaktycznych, dostarczając cennych informacji na temat ewolucji galaktyk”. Podobnie, Dr Sarah Gallagher, astrofizyk z Western University, zauważyła znaczenie narzędzi takich jak JWST w rozwikłaniu tajemnic wszechświata.

 

W świetle tych badań staje się jasne, że nasze rozumienie wszechświata jest wciąż w fazie rozwoju. Zaskakujące wyniki przeprowadzonych przez JWST badań sugerują, że supermasywne czarne dziury mogą nie być tak powszechne, jak pierwotnie sądzono. Wzrasta też znaczenie korzystania z najnowocześniejszej technologii w badaniach kosmicznych, aby jak najdokładniej rozwikłać tajemnice wszechświata. W miarę jak kontynuujemy nasze kosmiczne odkrycia, jedno jest pewne: jest jeszcze wiele do nauczenia się o nieskończonym wszechświecie, w którym żyjemy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj