Wiedźma z farmy Bell | Zmiennokształtny stwór o magicznych mocach

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Na początku XIX wieku wiejska rodzina z Tennessee była dręczona przez złowrogiego ducha znanego dziś jako Wiedźma z farmy Bell. Nawiedzenie rozpoczęło się w 1817 roku, kiedy to John Bell, rolnik z Adams w stanie Tennessee, napotkał na swojej posesji dziwną, podobną do psa istotę. Stworzenie to, opisywał jako hybrydę posiadającą ciało psa i głowę królika. To niecodzienne doświadczenie zapoczątkowało serię niewytłumaczalnych wydarzeń.

Wkrótce potem rodzina Bellów zaczęła doświadczać niewyjaśnionych zjawisk. Obejmowały one dziwne odgłosy, takie jak pukanie i drapanie w ściany, a także dźwięk łańcuchów przeciąganych przez dom. Członkowie rodziny zgłaszali, że czuli niewidzialne ręce chwytające ich i policzkujące, a ich łóżka często gwałtownie się trzęsły.


Źródło: Innemedium

Wiedźma z farmy Bell nie ograniczała się do zakłóceń fizycznych. Wykazywała również zdolność do komunikacji. Angażowała się w rozmowy z członkami rodziny, wykazując się ogromną wiedzą na temat ich życia osobistego i często przepowiadając przyszłość. Istota szczególnie celowała w Johna Bella, często przeklinając go i grożąc mu. Mężczyzna po kilku latach takiego życia, twierdził, że stwór jest odpowiedzialny za spowodowanie jego choroby i zrujnowanie jego zdrowia. Życie mężczyzny ostatecznie zakończyło się w 1820 roku.

 

W 1894 roku redaktor gazety Martin V. Ingram opublikował pierwszą publikację na ten temat. Nosiła ona tytuł Authenticated History of the Bell Witch. Książka ta jest powszechnie uważana za pierwszy pełnometrażowy zapis legendy i podstawowe źródło dla późniejszych opracowań. Osoby opisane w pracy były znanymi postaciami historycznymi. Niektórzy sceptycy uważali wysiłki Ingrama za fikcję historyczną lub oszustwo. Inni badacze uważają ją za pracę rodzącą pytania dotyczące folkloru i dokładnego odzwierciedlenie wierzeń w regionie w XIX wieku.

Martin V. Ingram twierdził, że poltergeist miał na imię Kate, a sama istota twierdziła w pewnym momencie, że jest wiedźmą która za życia nosiła imie "Kate Batts" i nadal reagowała przychylnie na to imię. Aktywność fizyczna kreatury koncentrowała się na najmłodszej córce Bellów, Betsy, i jej ojcu, a "Kate" wyraziła szczególne niezadowolenie, gdy Betsy zaręczyła się z miejscowym Joshuą Gardnerem.


Artystyczny szkic domu Bellów

Wiedźma wykazywała skłonności do manipulacji, czasami wydawała się przyjazna i chętna do współpracy, po czym nagle stawała się wroga i agresywna. To nieprzewidywalne zachowanie jeszcze bardziej dezorientowało i przerażało rodzinę, ponieważ nie byli w stanie przewidzieć działań i nastrojów istoty. Zazwyczaj, nie zadowalała się dręczeniem rodziny na osobności; i bardzo często pojawiała się publicznie. Odwiedzający farmę Bell byli świadkami dziwnych zjawisk, takich jak samoistnie poruszające się przedmioty, bezcielesne głosy i niesamowite dźwięki. 

 

Te niezwykłe wydarzenia przyciągnęły znaczną uwagę lokalnej społeczności, a wielu ludzi, chciało na własne oczy zobaczyć to zjawisko. Lokalne władze, przywódcy religijni, a nawet przyszły prezydent USA, Andrew Jackson odwiedzili farmę Bell, aby doświadczyć tych niesamowitych zdarzeń. Zaproponowano wiele teorii wyjaśniających fenomen wiedźmy z Bell, poczynając od aktywności poltergeista po manifestację tłumionych emocji w rodzinie Bellów. Sceptycy sugerowali, że wydarzenia były znacznie wyolbrzymione lub sfabrykowane.

Nawiedzanie rodziny Bellów ostatecznie dobiegło końca w 1821 roku, kiedy to istota ogłosiła, że odejdzie, ale powróci za siedem lat. Przed odejściem czarownica Bell twierdziła, że zostawiła ukryty skarb jako prezent pożegnalny. Chociaż ten nigdy nie został odnaleziony, ostatnie interakcje istoty dodały warstwę tajemniczości do i tak już zagmatwanej sprawy. 

 

Niezależnie od tego, czy jest to prawdziwe wydarzenie nadprzyrodzone, przypadek masowej histerii, czy złożone zjawisko psychologiczne, zdarzenia z farmy Bell nadal urzekają tych, którzy interesują się niewyjaśnionymi zjawiskami. Zdarzenie to pozostaje jednym z najbardziej znanych i skomplikowanych przypadków paranormalnych w historii Ameryki i zainspirowało ona książki, filmy dokumentalne, a nawet film fabularny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj