Naukowcy znaleźli dwie galaktyki, które mogą być domem dla cywilizacji obcych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, astronom Hongying Chen z Uniwersytetu w Leiden opisuje, jak on i jego zespół szukali rozwiniętych cywilizacji typu III w skali Kardaszewa. 

Skala Kardaszewa została opracowana w 1964 roku przez radzieckiego astronoma Nikołaja Kardaszewa jako metoda oceny inteligencji obcej cywilizacji na podstawie ilości zużywanej przez nią energii. Ludzkość, znajduje się na dobrej drodze do zaklasyfikowania jako cywilizacja Typu I, która jest zdolna wykorzystywać i przechowywać całą energię planety.

 

Typ II może wykorzystywać i kontrolować energię gwiazd, podczas gdy Typ III jest panem całej energii w swojej galaktyce. Jedynym sposobem, w jaki my, ludzie, możemy to sobie wyobrazić, jest zastosowanie sfery Dysona – hipotetycznych megastruktur zbudowanych wokół gwiazdy lub czarnej dziury w celu zbierania ich energii.

Chen i współautor badania Michael Garrett przyjrzeli się wynikom z przeglądu nieba LOFAR (LoTSS), który tworzy radiową mapę całego nieba północnego. Badacze znaleźli na nim cztery galaktyki emitujące średnią podczerwień w zakresie, którego szukali. Dwie z nich miały naturalne wytłumaczenie. Pozostałe dwie galaktyki, nazwane ILT J134649.72+542621.7 i ILT J145757.90+565323.8, nie mogły zostać wyjaśnione. Czy to oznacza, że skrywają one galaktyczne sfery Dysona stworzone przez hiper-zaawansowane cywilizacje?

 

Badacze, są dalecy od postawienia takiej tezy, jednakże uważają, że te źródła zasługują na dalsze badania. W planach astronomów, jest przyjrzeć się emisjom tych galaktyk w innych długościach fal, takich jak promieniowanie rentgenowskie i sprawdzić, czy ich rozkład energii widmowej jest podobny do aktywnych jąder galaktycznych. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj