Odkryto potencjalny portal do 5 wymiaru! Odpowiedź leży w LHC

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Opublikowany jeszcze w styczniu artykuł naukowy, opublikowanego w The European Physical Journal C może wskazywać, na istnienie zjawiska, łamiącego obowiązujące prawa fizyki. Badacze z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga, zidentyfikowali bowiem nową cząstkę, która może otworzyć portal do piątego wymiaru poza wysokością, szerokością, głębokością i czasem. Ta nowa ciężka cząstka, wydaje się pasować między ciemną materią a widzialną materią, zwłaszcza światłem.

 

Warto wiedzieć, że badania nad tym zagadnieniem, rozpoczęto już w 1921 roku. Prowadzili je wówczas niemiecki matematyk Theodor Kaluza i szwedzki fizyk Oskar Klein. Ich teoria, wykorzystywała piąty wymiar do zjednoczenia grawitacji z siłą elektromagnetyczną. Ich rozważania, ostatecznie zainspirowały teorię superstrun i supergrawitacji. Jest to idea, zgodnie z którą rzeczywistość składa się z wibrujących pasm energii, rozłożonych w w dziesięciu wymiarach.

Wielki Zderzacz Hadronów jest w stanie wykryć pośredni dowód na istnienie piątego wymiaru. To właśnie eksperymenty w LHC, zainspirowały rozważania nad proponowaną nową cząstką. W teorii, mogłaby ona otworzyć coś w rodzaju portalu do piątego wymiaru. Naukowcy nazywają ją „potencjalnym nowym posłańcem do ciemnego sektora”. Zgodnie z założeniami badaczy:

„Gdyby ta ciężka cząstka istniała, z konieczności połączyłaby widzialną materię, którą znamy i którą szczegółowo zbadaliśmy, ze składnikami ciemnej materii, zakładając, że ciemna materia składa się z podstawowych fermionów, które funkcjonują w dodatkowym wymiarze.”

Mimo swojej mocy, LHC nie był w stanie jej wykryć, ponieważ wspomniana cząsteczka jest zbyt ciężka. Naukowcy są zmuszeni czekać na budowę nowych zderzaczy - Międzynarodowego Zderzacza Liniowego, Compact Linear Collider (CLIC) i Future Circular Collider. Jest jednak, drugi sposób na jej odkrycie. Naukowcy podejrzewają, że nowa cząstka może wytwarzać fale grawitacyjne. Astronomowie, odnoszą obecnie spore sukcesy w ich wykrywaniu, a w miarę rozwoju technologii, przyszłe detektory fal grawitacyjnych, mogą pozwolić na zbadanie dodatkowych wymiarów, właśnie przy pomocy wspomnianej cząsteczki. Na ten dzień, przyjdzie nam jednak nieco poczekać.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj