Święta Helena znalazła prawdziwy krzyż, na którym ukrzyżowano Chrystusa

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Pielgrzymka Świętej Heleny do Ziemi Świętej w 326 roku naszej ery jest wydarzeniem, które odcisnęło głębokie piętno na historii chrześcijaństwa. Matka cesarza rzymskiego Konstantyna, posłana na misję odkrycia prawdziwego krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa, uznawana jest za „pierwszego archeologa świata”.

 

Upadek Cesarstwa Rzymskiego, osłabionego przez wzrastającą siłę chrześcijaństwa – nowej, zakazanej religii, odmawiającej czci dla pogańskich bogów Rzymu i uznania cesarza za bóstwo –, doprowadził do surowych prześladowań. Konstantyn, pamiętany jako pierwszy chrześcijański cesarz, przeprowadził dramatyczny zwrot w historii. W 312 roku miał wizję, w której nakazano mu walczyć pod symbolem Jezusa. Jego zwycięstwo nad Maksencjuszem zaowocowało chrześcijaństwem jako oficjalną religią Cesarstwa Rzymskiego.

 

Po tragicznej stracie żony i pierworodnego syna, Konstantyn posłał swoją matkę, 70-letnią Helenę, na pielgrzymkę, by odpokutować za swoje grzechy. Helena, patronka archeologów, otrzymała nieograniczony dostęp do cesarskiego skarbca, co pozwoliło jej na badanie lokalizacji wymienionych w Biblii.

 

Podczas podróży Helena odwiedziła liczne święte miejsca, takie jak Betlejem i Górę Oliwną, gdzie założyła Kościół Narodzenia Pańskiego i Kościół Pater Noster. Prawdziwym celem jej misji było jednak znalezienie miejsca ukrzyżowania Jezusa, co nie było łatwym zadaniem, zwłaszcza wobec prawie całkowitego zniszczenia Jerozolimy przez Rzymian w roku 70 n.e.

 

Według legendy, Helena modliła się o pomoc, a w odpowiedzi na jej modlitwy, błyskawica ujawniła pogańskie sanktuarium zbudowane przez Rzymian na ruinach Drugiej Świątyni. Helena nakazała zburzenie sanktuarium, gdzie następnie odkryto trzy drewniane krzyże. Cudowne uzdrowienie chorej kobiety po kontakcie z jednym z krzyży pozwoliło ustalić, który z nich był "Prawdziwym Krzyżem". Miejsce to oznaczyła budową Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

 

Fragmenty krzyża, uważane za relikwie z właściwościami leczniczymi, rozprzestrzeniły się po całym Cesarstwie Rzymskim. Liczba tych fragmentów niewytłumaczalnie wzrosła w średniowieczu. Mimo sceptycyzmu historyków co do autentyczności relikwii, Święta Helena uczyniła Jerozolimę centrum chrześcijańskich pielgrzymek.

 

Dziedzictwo pielgrzymki Świętej Heleny jest wielowymiarowe. Jako pionierka archeologii, ustanowiła standardy dla przyszłych odkryć i badań. Przyczyniła się również do kształtowania kultury pielgrzymek i umocniła rolę Jerozolimy jako świętego miejsca dla chrześcijan na całym świecie.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Następnym wielkim

Następnym wielkim osiągnięciem Włochów był św. Tomasz z Akwinu i potem święty Ojciec Pio ! św. Tomasz ustanowił prawdziwą naukę filozofii w połączeniu z Biblią, a św. Ojciec Pio pokazał że cuda mogą się dokonywać poprzez świętych kościołą katolickiego, który jest prawdziwym mistycznym ciałem Zbawciela ! Obraz Kościoła jako ludu Bożego nie sprawia współczesnemu człowiekowi zbyt wiele trudności. Znacznie więcej nieporozumień rodzi się przy wprowadzaniu innego obrazu Kościoła: Ciała Chrystusa. Znaczenie tego określenia wyjaśnia święty Paweł, gdy pisze, że "jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, a nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność - podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami" (Rz 12, 4-5). Tłumaczy też, że Głową całego Ciala - Kościele jest Jezus Chrystus (Kol 1, 18).

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj