Na wykopaliskach w Mohendżo Daro w Pakistanie odkryto skarb z monet

Kategorie: 

Źródło: innemedium

W Mohendżo Daro, znanej również jako "Kopiec Zmarłych", odnaleziono garnek pełen miedzianych monet. To wyjątkowe znalezisko, dokonane podczas prac konserwatorskich na terenie tego obiektu UNESCO w prowincji Sindh w Pakistanie, stanowi pierwsze duże odkrycie w tym starożytnym mieście Cywilizacji Doliny Indusu od 93 lat. Mohendżo Daro, rozkwitające między 2600 a 1900 r. p.n.e., słynie z najlepiej zachowanego układu miejskiego w Południowej Azji i wczesnego systemu planowania miast.

 

Znaleziony garnek, ważący około pięciu i pół kilograma, zawierał monety, które prawdopodobnie pochodzą z okresu Kushan, trwającego od II do V wieku naszej ery. Wcześniejsze wykopaliska przeprowadzone w latach 1922-1931 przez R.D. Banerji, Sir Johna Marshalla i Mackaya odkryły 4 348 miedzianych monet z tego samego okresu. Nowo odkryte monety zostały wysłane do laboratorium w celu analizy ich wieku oraz interpretacji napisów na nich.

Proces oddzielania zlepionych ze sobą monet może zająć co najmniej miesiąc. Po zakończeniu tego procesu będzie możliwe dokładne zbadanie rysunków i języka na monetach, co dostarczy więcej informacji na temat ich pochodzenia i historycznego kontekstu. Odkrycie to oferuje nowe spojrzenie na Okres Kushan oraz szerszą historię Cywilizacji Doliny Indusu.

Foto: Saeed Memon

Mohendżo Daro, uznawane za 5500-letnią światową spuściznę kulturową, zajmuje wyjątkowe miejsce w historii ze względu na zaawansowane planowanie miejskie i zdolności administracyjne, niespotykane u żadnej innej znanej cywilizacji tego okresu. To odkrycie dodaje nowy rozdział do bogatej historii tego miejsca, zapewniając głębsze zrozumienie kulturowych i ekonomicznych aspektów starożytnej Cywilizacji Doliny Indusu.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj