Fizycy wytłumaczyli dlaczego człowiek nie może pamiętać przyszłości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Czas jest przez przeciętnego człowieka kojarzony jako przeszłość, która już się wydarzyła, oraz przyszłość, która jest nieznana i dopiero nadejdzie. Wydarzenia z przeszłości możemy więc zapamiętać, ponieważ miały one już miejsce. Uczeni uważają jednak, że człowiek nie jest w stanie pamiętać przyszłości z prozaicznego powodu.

 

Fizycy opublikowali w czasopiśmie Physical Review E eksperyment myślowy, który ma pomóc pogodzić różnice pomiędzy psychologiczną a termodynamiczną strzałką czasu oraz pokazać iż dwie z pozoru sprzeczne ze sobą teorie na temat czasu zawsze muszą się zgadzać ze sobą.

 

Ich eksperyment myślowy polega na tym aby wyobrazić sobie dwie komory, połączone ze sobą rurką o wielkości jednego atomu, w której znajduje się kołowrotek (obrazek poniżej). Jeżeli w jednej z komór znajduje się gaz, jego poszczególne atomy będą przechodzić przez rurkę do drugiej komory w kierunku większej entropii, napotykając kołowrotek. Natomiast licznik znajdujący się na kołowrotku będzie liczył przechodzące przez rurkę atomy gazu, dopóki w obu komorach liczba atomów nie będzie taka sama (stan równowagi).

Fizycy twierdzą, że opisany wyżej system przedstawia pamięć. Licznik znajdujący się na kołowrotku może zostać użyty do przedstawienia wcześniejszego stanu systemu. Dodają również, że można go wykorzystać do oglądania wspomnień z przyszłości ale tylko w przypadku, gdy nic nie spowoduje zmiany w systemie.

Jeśli w dowolnym momencie coś spowoduje iż jakikolwiek atom gazu (z przyszłości) nie będzie cofać się dokładnie w taki sposób, aby wrócić w miejsce z którego pochodził, uniemożliwiając przywrócenie oryginalnej konfiguracji, system będzie kierował się ku niższej entropii. Sugeruje to, że pamięć może zostać wykorzystana tylko jako jednokierunkowa strzałka, reprezentująca czas. Autorzy powyższego eksperymentu twierdzą, że narusza to samą definicję pamięci. Nie pamiętamy przyszłych wydarzeń ponieważ, jak uważają fizycy, mamy błędne wspomnienia.

 

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Demostenes

Stopień skomplikowania

Stopień skomplikowania codziennej struktury w rzeczywistości, nie pozwala na takie odczytanie licznika jak oni to zakładają. Jest to krok myślowy do dalszych badań ale na dzień dzisiejszy to science fiction Biggrin

Portret użytkownika Jack Ravenno

Osobiście miałem epizod z

Osobiście miałem epizod z "pamiętaniem" przyszłości. Otóż miałęm sen, w którym w kasynie na promie wygrywam pieniądze na automacie "jednoręki bandyta". Po ponad tygodniu płynąłem promem i faktycznie było tam kasyno. Pamiętając wydarzenia poszedłem tam, kupiłem 10 żetonów po pół euro i zacząłem grać. Każdy żeton w innym automacie. Za czwartym razem - wygrana! za pół euro wypadło z automatu 150euro.

Wygląda na to, że da się pamiętać przyszłość. Coi więcej - skoro da się to oznacza, że przyszłość jest zdeterminowana...Niezbyt pocieszające - no nie?

Portret użytkownika jaa

Dlaczego niby przyszłe

Dlaczego niby przyszłe wydarzenia miałyby się jeszcze nie wydarzyć? Musielibyśmy znać strukturę rzeczywistości żeby stwierdzić, że się jeszcze nie wydarzyły. Póki co można mieć takie założenie, ale wydaje się ono błędne. Do tego dochodzi też kwestia, jak jest skonstruowana pamięć. Bo może zapamiętuje to co zostaje w niej zapisane. Przynajmniej ta, którą posługujemy się na codzień. Bo nasza pamięć to może być element czegoś większego, jakiejś większej struktury pełniącej taką funkcję. Do tego pamiętanie tego co ma się dopiero wydarzyć może tworzyć konflikt poznawczy i, tym samym tę część pamięci możemy my sami, albo któraś część naszego organizmu, blokować albo zagłuszać, żeby nie tworzyć paradoksów, albo błędnych rozpoznań. Chodzi o to, że nie mamy rozróżnienia pomiędzy pamiętaną przyszłością, a, tym co już się wydarzyło. A, to by być może mogło powodować schizofrenię, jeżeli ktoś nie zdaje się poprawnie sprawy z tego co się z nim dzieje. Pewnie wiele takich sytuacji, gdy ktoś pamiętał przyszłość miało już miejsce, tylko albo nie zostały przekazane innym, albo zostały błędnie zakwalifikowane jako jednostki chorobowe.  

Strony

Skomentuj