Tajemnica odwrotu Tatarów z Europy została rzekomo rozwiązana

Kategorie: 

Źródło: http://www.huculy.com.pl/

Najazd mongolskiej hordy na Europę wsławił się w historii naszego kontynentu jako jeden z najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych. Jednak jak sie okazuje pomimo już blisko 800 lat od tego zdarzenia, nasza wiedza na temat powodu wycofania się mongołów z Europy pozostaje raczej niewielka. Ostatnio pojawiła się jednak teoria, która może rozwikłać ten długo skrywany sekret historii.

 

 

Jak się bowiem okazało tym co powstrzymało szturm tatarów nie były armie średniowiecznych królów a raczej węgierska pogoda, która unieszkodliwiła największy atut mongolskiej armii czyli jej lekką kawalerię. Co ciekawe odpowiedzi na to pytanie udzieliły nie średniowieczne zapiski a słoje drzew, na których wyraźnie widać, że zima 1241 roku była wyjątkowo surowa.

Problemem mongolskiej ofensywy nie była nawet sama zima ani śnieg ale wiosenne roztopy. Przystosowane do płaskich i suchych stepów konie nie umiały poruszać się po błotnistym terytorium dzisiejszych Węgier. Z racji tego, że ich konie zjadając trawę, która powinna wyrównać bilans wody jeszcze bardziej pogarszały sytuacje mongolska Horda była zmuszona wrócić do domu z podkulonym ogonem.

Zaskakujące, że wszystko to zostało odczytane jedynie za pomocą słojów drzew. Tatarzy bez wątpienia popełnili spory błąd osiedlając się na terytorium Węgier, ale nie należy zapominać że historia jest pełna tego typu pomyłek. Napoleon, Hitler czy wreszcie teraz Czyngis-chan to poprostu kolejne dowody na to, że pogoda może uczynić dużo więcej niż nawet największa z armii.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Jedynym powodem odwrotu wojsk

Jedynym powodem odwrotu wojsk tatraskich z Europy w roku 1242,  były walki dynastyczne, po śmierci wielkiego chana Ugedeja pod koniec 1241 roku.                                                                    ps przyrost słojow w drzewach, odpwiada nam o tym, jakie były waruki do  wegetacji od wiosny do jesieni...

Portret użytkownika lommo

Do Filipa: politycznie

Do Filipa: politycznie Mongołowie ale Tatarzy, tak się to określa z tego powodu że większość uczestników tamtejszej wyprawy na Zachód to Tatarzy. A teraz w kwesti samego artykułu: otóż wytłumaczenie odwrotu wojsk mogolsko - tatarskich jest znacznie prostsze niż się wydaje. Jak dowództwo i uczestnicy najazdu zobaczyli jakim nakładem sił i środków zdobywa się w Europie Środkowej takie daremne łupy to zarządziło odwrót. Najazd był też na Polskę i wyrżnięto Lublin, Sandomierz, Kraków , i inne miejscowości. A urobek łupieżcy był dramatycznie niski. Tak już w XIII wieku Polska (i Węgry) uratowały Europę z powodu swojej biedy. Wojska mongolskie po zdobyciu Bagdadu to złoto wywoziło wozami. A w takim Sandomierzu wyrżnięto całą ludność i nieuskładała się nawet skrzynia złota. Skórka nie była warta wyprawki i zarządzono odwrót.

Portret użytkownika kant

Czyngis-Chan nie żył od 20

Czyngis-Chan nie żył od 20 lat Smile Istnieje historyczny dowód: śmierć wnuka Czyngis-Chana Ugedeja, który był Wielkim Chanem. Wojska mngolskie wykonały odwrót by pożeegnać władcę-taki zwyczaj oraz by wybrac następcę. Sądzę,że nikt z dowodzących nie chciał być pominięty?
Zimy w Mongolii sa okrutniejsze niż w tym rejonie Europy.

Skomentuj