W Irlandii odnaleziono nowe kamienne kręgi i znaleziska archeologiczne!

Kategorie: 

Źródło: Irlandzkie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa

Bardzo ciekawe znalezisko archeologiczne miało miejsce w Irlandii. Z powodu trwającej tam obecnie suszy, zdjęcia jednego z miejscowych pól ujawniły kontur starożytnego monumentu przypominającego nieco słynny Stonehenge. Z tą różnicą, że jest od niego o wiele starszy. Niedługo potem lokalne władze podjęły własne badania, które doprowadziły ich do dość zaskakujących rezultatów.

 

To niezwykłe odkrycie zostało ogłoszone przez czasopismo Irish Times. Zgodnie z ujęciami uchwyconymi z przelatującego w tej okolicy drona, jedno z pól w Irlandii skrywało okrągłą konstrukcję megalityczną o średnicy około 200 metrów. Szacuje się, iż powstała ona około 2500 lat p.n.e na obszarze znanym dziś jako Boyne Valley. To jednak nie wszystko, ponieważ w blisko tydzień po odnalezieniu pierwszego z nowych kręgów, zlecone przez rząd badania tego obszaru natrafiły na kolejne niezwykłe znaleziska.

Źródło: Ciara Wilkinson/Anthony Murphy

Dron który dokonał pierwszego z serii odkryć należał do historyka i pisarza Anthon'ego Murphy-ego. Mężczyzna utrzymuje iż badał ten obszar już od wielu lat, jednak po raz pierwszy natrafił na coś tak niezwykłego. Głównym powodem dla odnalezienia tych dawnych megalitów jest trwająca obecnie na tym terenie susza, która zdaniem służb meteorologicznych Wielkiej Brytanii jest największa od 1910 roku. Murphy twierdzi, że tak wyraźny kontur tej budowli zawdzięczamy pozostałościom wilgoci pozostałych na miejscu dawnego kręgu. Z powodu ich obecności, rośliny w tych miejscach stają się bardziej żywe i zielone od tych znajdujących się w ich okolicy, co z kolei tworzy tak niezwykły efekt.

Źródło: Ciara Wilkinson/Anthony Murphy

Kolejny krąg został znaleziony po badaniach zleconych przez irlandzkie Ministerstwo Kultury niejako w reakcji na poprzednie znalezisko. Okazało się iż był to strzał w dziesiątke, który doprowadził badaczy do kolejnych kręgów. Co ciekawe wszystkie dotychczasowe znaleziska znajdują się bardzo blisko innego kręgu tego typu znanego jako Newgrange i pochodzącego z okolic 3000 lat p.n.e. Zgodnie z obecną wiedzą, odnalezione kręgi są o około 500 lat młodsze od niego. Choć w dalszym ciągu są one starsze od Stonehenge a nawet egipskich piramid. Eksperci szacują iż zbudowano je pod koniec epoki neolitycznej lub na samym początku epoki brązu.

Źródło: Irlandzkie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa

Prawdziwy cel istnienia takich kamiennych kręgów, jest w dalszym ciągu nieznany dzisiejszej nauce. Archeolodzy spekulują iż tego typu budowle pełniły pewnie rolę sakralną co jest jednak jedynie najpopularniejszą z teorii. Istnieje wiele rozmaitych koncepcji co do funkcji spełnianej przez te kamienne kręgi, ale trudno o jakikolwiek ostateczny dowód w tej sprawie. Choć biorąc pod uwagę iż tamtejsze ministerstwo kultury ogłosiło już wiele innych znalezisk archeologicznych w tym obszarze, nie wykluczone iż już wkrótce poznamy więcej faktów na temat ich twórców, co ostatecznie może doprowadzić nas do prawdy na ich temat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika dd

Jak to jest, że zawsze jak

Jak to jest, że zawsze jak się coś znjadzie i to nie za bardzo jest się w stanie wytłumaczyć to przypisuje się temu znaczenie sakralne.

I tak sobie mżna powymyślać co by było gdyby w tej chwili nastąpił koniec świata i za 100000 lat odrodziłąby się cywilizacja i zaczęła analizować to co dziś obecnie się tworzy. - najwięcej przetrwałoby nośników z pornolami - tutaj byłby zonk w tłumaczeniu ich przydatności, przetrwałyby szczątki ruin parlamentu europejskiego, może innych dziwnych miejsc, gury plastiku i praktycznie nie przetrwałaby faktyczna wiedza naukowa - która powielana jest w szczątkowych ilościach. Analiza historyczna brzemiałaby - popier...one społeczeństwo, wyznające dziwną religję brukselską z wieloma sprzecznymi i niedorzecznymi zapisami prostującymi banany i uznającymi ślimaka za rybę w wielu księgach opatrzonych logiem z gwiazdami UE lubujących się w tworzeniu sztucznych wysp opartych o wyroby plastikowe.

Skomentuj