Zaginione rzymskie miasto zostało odkryte u wybrzeży Tanzanii

Kategorie: 

Źródło: seaunseen.com

Historia zaginionego miasta Rhapta ulokowanego gdzieś w akwenie dzisiejszego Morza Czerwonego sięga około 50 roku n.e. Wydaje się, że to właśnie wtedy pojawił się pierwszy dokument wspominający nazwę Rhapta. Określał je on jako tętniące życiem rzymskie miasto lokowane gdzieś na wybrzeżu południowo-wschodniej Afryki. Co więcej Rhapta zostało powszechnie uznane za pierwsze duże miasto Afryki aż do jego tajemniczego zniknięcia 1600 lat temu.

 

Teraz przelatujący w pobliżu jego rzekomej lokacji nurek twierdzi, że znalazł je u wybrzeży Tanzanii. Nurek Alan Sutton ogłosił na swoim blogu, że dostrzegł niezwykłą podwodną formację podczas podróży helikopterem u wybrzeży Tanzanii niedaleko Wyspy Mafia. Znalezisko to nie było oczywiście poczynione przypadkiem, ponieważ Sutton spędził blisko trzy lata na poszukiwaniu jego śladów. W końcu udało mu się znaleźć ruiny budowli, które przypominają starożytne rzymskie miasto. Zgodnie ze słowami nurka znalezisko to znacznie przerosło jego oczekiwania.

Na całej powierzchni podwodnej metropolii znajduje się bowiem nie kilkaset a raczej kilka tysięcy kamiennych bloków ułożonych jeden obok drugiego. Niektóre zapadły się pod fundamenty, a inne wciąż na nich stoją. Czy jednak można mieć pewność, że znalezisko Suttona to zaginione miasto Rhapta? Profesor Archeologii Feliks Chami z Uniwersytetu Dar es Salaam w Tanzanii jest jednym z ekspertów, którzy rozmawiali ze znalazcą miasta i przeglądali jego zdjęcia, a niedawno odwiedzili nawet jego rzekome ruiny.

Po wstępnej obserwacji naukowiec przyznał, że ruiny rzeczywiście wyglądają na starożytne rzymskie miasto a wiele z elementów jego architektury odpowiada temu co opowiadał o nim Klaudiusz Ptolemeusz. Na ten moment nadal nie znaleziono jednak artefaktów z tamtego okresu, które ostatecznie potwierdziłyby, że jest to rzeczywiście Rhapta. Jeśli okaże się to prawdą, to do ustalenia pozostanie jedynie odpowiedź na dwa bardzo ważne pytania. Co takiego stało się z pierwszym dużym miastem Afryki i dlaczego zniknęło ono pod wodą 1600 lat temu?

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Homo sapiens

Kolejne założenie że jest to

Kolejne założenie że jest to koniecznie jakieś miasto Rzymian albo Greków zbudowane jakieś 2000 lat temu...., jeżeli nie ma artefaktów świadczących o rzymskości czy greckości to bardziej prawdopodobne że jest to przedpotopowa konstrukcja. Zresztą Rzymianie czy inni nanosili swoje pismo czy inne oznakowania na budowle megalityczne przypisując sobie ich wybudowanie !

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Skomentuj