Chińczycy próbują zrozumieć czym jest dziwna żelowa substancja, którą odnaleziono na Księżycu

Kategorie: 

Źródło: CNSA

Na początku września chińska agencja kosmiczna oświadczyła, że w kraterze na odwrotnej stronie Księżyca, na której znajduje się ich łazik Yutu-2, odnaleziono dziwną żelową substancję o nietypowym kolorze. Niestety wkrótce po zidentyfikowaniu tego znaleziska, chiński pojazd księżycowy musiał wejść w tryb hibernacji na skutek nadciągającej księżycowej nocy, podczas której nie mógł naładować swoich baterii słonecznych.

 

W trakcie księżycowej nocy staje się tam ekstremalnie zimno i temperatura na powierzchni srebrnego globu spada do minus 180 stopni Celsjusza. Za każdym razem po takiej hibernacji naukowcy nie są pewni czy uda się ponownie uruchomić łazik. Jednak Yutu-2 zdołał już raz obudzić się po takim przymusowym przestoju więc jest szansa na przetrwanie kolejnych.

Chińscy naukowcy mają już zaplanowane kolejne działania, które mogą pomóc na zdalne rozpoznanie tego niezwykłego znaleziska. Już samo sforsowanie krateru przez łazik było bardzo niebezpieczną operacją. Pierwszy wjazd był zupełnie nieudany i dopiero za drugim razem udało się podjechać do tej substancji i zbadać się za pomocą spektrometru.

Zdjęcia wskazują na to że Materiał ma zielonkawy odcień i wyraźnie kontrastuje z otoczeniem. Wciąż nie wiadomo co to tak naprawdę jest. Według jednej z hipotez udało się odkryć tak zwane szkło błyskawiczne, które powstaje na skutek upadku meteoru który ze względu na wysoką temperaturę mógł zmienić część skał księżycowych w szkło.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Może być. Krzem ma w

Może być. Krzem ma w ograniczonym stopniu umiejętność polimeryzacji, jak wyngiel, stąd się zakłada możliwość.krzemowych form życia. Jak w dzień tam napier*** Słońce jak w mikrofali (brak atmosfery), a nocą mamy prawie zero absolutne, to co bardziej złożone związki chemiczne muszą z założenia przyjmować dziwne formy, odporne na megaekstremalne warunki.

 

Skomentuj