Czy Nostradamus przewidział obecną epidemię koronawirusa?

Kategorie: 

Źródło:

W 1555 roku francuski jasnowidz żydowskiego pochodzenia, Michel de Nostre-Dame, znany jako Nostradamus opublikował swoje pierwsze prognozy. Zawarł je w książce "Przepowiednie Michela Nostradamusa" (Les Prophéties de M. Michel Nostradamus). Jego zwolennicy twierdzą, że przewidział on między innymi pojawienie się Napoleona i Hitlera. Teraz jednak pojawiła się nowa teoria zgodnie z którą przewidział on nawet trwającą obecnie epidemie koronawirusa!

Jego przewidywania zostały spisane w formie rymowanego czterowiersza, który jest zgrupowany w centurie (czyli setki lub wieki). Niestety wszystkie przepowiednie Nostradamusa są bardzo wieloznaczne i tajemnicze. Do tego, czterowiersze zostały napisane w mieszaninie czterech języków a sam jasnowidz, prawie nie określał dat wydarzeń z przyszłości. Fakty te nie zniechęcają jednak fanów Nostradamusa. Niektórzy z nich próbują dociekać konkretnych dat wydarzeń na podstawie zaszyfrowanych rzekomo w tekście poszlak.

Tym sposobem, trafiamy na 75 czterowiersz z III centurii, w której napisano co następuje:

„Pau, Werona, Vincennes, Saragossa
Z dalekich mieczy ziemia będzie mokra od krwi.
Olbrzymia plaga dojtrze do wielkiej skorupy,
Bliskie zbawienie, ale lekarstwo jest daleko”.

Interpretatorzy Nostradamusa zaczęli analizować ten i kolejne czterowiersze w poszukiwaniu większej ilości informacji. Z tąd też wzięła się interpretacja wedle której wymienione kolejno miasta odnoszą się do ognisk zakażeń wirusem. Ich zdaniem, Nostradamus przewidział że Włochy zostaną szczególnie dotknięte koronawirusem. Trudno spierać się z tym, że sytuacja w tym kraju coraz bardziej eskaluje i jest tam już ponad 2500 zarażonych. 


Dalsza część przepowiedni ma sugerować, że podobny stan rzeczy będzie miał miejsce we Francji, w której już teraz jest ponad 200 potwierdzonych zakażeń. Odniesienie do Saragossy wskazuje też na zakażenie w Hiszpanii, które narazie dotyczy 165 osób. Nie jest to jednak jedyne odniesienie do tych państw.

Centuria III

 

56 
Montauban, Nîmes, Avignon i Béziers (Francja),
Plaga, grzmoty i grad po Marsie:
Mostu Paryskiego, ściany Lyonu, Montpellier,
Po sześciuset siedmiu trafiają trzy pary.

Centuria VIII

 

50
Zaraza wokół Capellades (Hiszpania),
kolejny głód zbliża się do Sagunto;
rycerz drania dobrego starego człowieka
sprawi, że wielki Tunisie straci głowę.

Bez wątpienia w kontekście obecnych wydarzeń powyższe i wiele innych przepowiedni Nostradamusa budzi wiele obaw i fascynacji. Problem polega na tym, że jego przepowiednie mają niekiedy zupełnie różne interpretacje właśnie w zależności od sytuacji na świecie. Dziwaczność przekazu jest często tłumaczona tym, że przyszłość widział on z perspektywy XVI wieku, zatem niekiedy korzystał z osobliwych porównań dla technologii, które widział. Z tym że równie prawdopodobnym jest to, iż jego przekazy są poprostu zbyt ogólne.

Przewidywania Nostradamus mają też często odniesienia do ustawienia planet, ale z punktu widzenia współczesnej nauki ciała niebieskie nie mają wpływu na ludzi. Większość krytyków zgadza się z opinią, że dzieła Nostradamusa reprezentują tylko jego prywatne spekulacje i intuicyjne prognozy. Zanim jednak odrzucimy centurie Nostradamusa warto spojrzeć na ostatni z zawarty w nich przykładów w postaci 17 czterowiersza z VIII centurii:

„Bogaci ludzie zostaną spustoszeni z dnia na dzień.
Trzej bracia pogrążą świat.
Nadmorskie miasto zostanie opanowane przez wrogów.
Głód, ogień, krew, zaraza i podwojenie wszelkiego zła”.

Nostradamus musiał bezpośrednio stawić czoła strasznej epidemii dżumy, która wybuchła za jego życia we Francji. Na próżno próbował znaleźć lekarstwo, ale w końcu zaraził się chorobą, podobnie jak jego żona i dzieci które ostatecznie zmarły. Jeśli Nostradamus pisze więc o dżumie, to jest oczywistym, że dla niego jest to odpowiednik śmiertelnej choroby która dziesiątkuje ludzkość. Czy za centuriami kryje się więc coś więcej niż zwykła prognoza XVI wiecznego lekarza? 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika b@ron

kupy się nie trzyma takie

kupy się nie trzyma takie interpretowanie przepowiedni, aczkolwiek w okolicy Nowego sącza miał ostatnio miejsce dziwny przypadek z udziałem online naszego rodzimego jasnowidza Krzysztofa, i ze zdumieniem muszę stwierdzić, że to prawda co opisał na youtoubie, no dziwne ale prawdziwe

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Onufry

To  w końcu te centurie są to

To  w końcu te centurie są to "setki" czy "wieki"? Bo te terminy jednak oznaczają diametralnie co innego? Jeżeli "sertki" to prościej i po polsku, nie lepiej napisać że są grupowane "po sto" przepowiedni? Tak byłoby jednoznacznie.

Portret użytkownika Kimbur

Matis, swoje teksty daj do

Matis, swoje teksty daj do korekty jakiejś polonistce a dopiero potem wstawiaj na portal, bo straszne byki sadzisz. A piszesz bardzo ciekawe teksty i jesteś przesympatycznym człowiekiem.

Portret użytkownika Badger

Prada jest taka ze gosc byl

Prada jest taka ze gosc byl kompletnie szalony I spisal sterte bzdur ktore ludzie interpretuja jak chca. Nawet jego "przepowiednie" ktore by mialy dotyczyc czasow niedlugo po jego smierci wiec nie ma co mowic o roznicach technologicznych. Czystej krwi wariat

Portret użytkownika Racjonalista

James Randi napisał taką

James Randi napisał taką bardzo sympatyczną książkę "Nostradamus bez maski", w której w świetny sposób pokazuje manipulacje rzekomych jasnowidzów i mechanizmy umysłowe - zwłaszcza silny efekt potwierdzenia - stojące za wiarą w takie cuda. 

Skomentuj