Medytacja sposobem na długowieczność

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy postanowili przez 7 lat obserwować stan zdrowia osób, które regularnie medytują. Po zakończeniu badania pojawiły się wyniki sugerujące, że medytacja może wzmocnić zdolności poznawcze, a także chronić przed ich pogorszeniem się wraz z wiekiem.

 

 

Ludzie na całym świecie żyją coraz dłużej, przez co coraz poważniejszym problemem staje się spadek funkcji poznawczych w podeszłym wieku. Łatwiej kontrolować nam stan zdrowia naszego ciała, jednak w kwestii umysłu nadal jesteśmy bezradni.

 

Coraz więcej osób wierzy w prozdrowotne działanie medytacji, która nie tylko odpręża organizm, ale także może pobudzać nasze funkcje poznawcze. Uważa się, że osoby medytujące posiadają zwiększoną koncentrację, stabilność emocjonalną oraz kreatywność.

Co ważne, medytacja jest łatwa do praktykowania w domu, może wykonywać ją każdy i jak dotąd nie dopatrzono się jakichkolwiek negatywnych skutków ubocznych tej czynności. Wręcz przeciwnie, w kilku badaniach udowodniono pozytywny wpływ medytacji na nasze zdrowie.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przez 7 lat badali grupę 60 osób regularnie praktykujących medytację, średnio przez godzinę każdego dnia. W sumie stan zdrowia uczestników badano 3-krotnie: przed rozpoczęciem 7-letniego eksperymentu, w jego trakcie, a także tuż po jego zakończeniu. Wyniki pacjentów porównywano z wynikami osób niezajmujących się medytacją.

 

Na początku badania oraz w jego trakcie medytujący wykazali lepsze ogólne samopoczucie, większą łatwość w radzeniu sobie ze stresem oraz zachowaniu równowagi psychicznej. 7 lat później u starszych uczestników grupy medytującej szczególnie rzucił się w oczy fakt, że nie pogorszyło się u nich funkcjonowanie poznawcze. Osoby te posiadały tę samą zdolność do koncentracji. Autorzy badań sądzą, że ich odkrycia dostarczają nowych, jednak konkretnych dowodów na to, że regularna medytacja może zapobiegać demencji w podeszłym wieku.  

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika r.abin

W sumie jesteśmy zgodni, ze

W sumie jesteśmy zgodni, ze gdyby to przedłużało życie - to Dalaj Lamowie (medytują i nie głodują) żyliby długo - a tak nie jest. Kto tym "naukowcom" dał granta na badania (czyżby Soros)?

Portret użytkownika Kmieciu

Uhm, a te brudne,wychudzone

Uhm, a te brudne,wychudzone dziady proszalne z Indii wszelakich, co u skretyniałego Zachodu za autorytety robią - te wszystkie guru Bramazranamaśtraha czy Manahata Śataśrutu Ykałaha - baaardzo dobrze o tym świadczą... U nas brudne, chude dziady medytują pod każdym większym marketem, ale nikt ich nie traktuje jak przewodnika duchowego, tylko nadaje do ORMO, yyy, Straży Miejskiej znaczy... A to błąd, bo nasze podsklepowe guru nierzadko potrafią poczęstować mądrością zen, że niejeden Sai Baba by tak nie umiał :P...

 

Portret użytkownika Rasta4Peace

"Człowiek jest jak owoc,

"Człowiek jest jak owoc, każdy dojrzewa w swoim tempie, a niektórzy gniją... Jak ja xD"
-Pan Mirek' ABC rok 2016
To jeden z tysięcy mądrości typu człowieka o którym mówisz Biggrin 
Droga wódownika nigdy nie będzie prosta!!!
 

V.i.P.
~~ Victoria Is Peace ~~

Skomentuj