Nad Dnieprem odkryto sanktuarium starożytnych Scytów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Prezentowana konstrukcja świątynna to nie Stonehenge, ale sanktuarium starożytnych Scytów, którzy zamieszkiwali ziemie współczesnego Dniepropietrowska. Sanktuarium, które obecnie jest odkrywane przez archeologów, pojawiło się w drugim tysiącleciu przed naszą erą. Obecnie obiekt znajduje się na terenie wsi Tokowskoje. O wykopaliskach informuje Kanal 34.

 

 

D. Jawornitski, pracownik naukowy w Katedrze Archeologii Muzeum Dniepru, mówi, że konstrukcja z kamieni była rodzajem labiryntu, gdzie przebywały dusze przodków. Inna wersja głosi, że kamienie ustawiono w określonym geometrycznym wzorze ołtarzy do działalności religijnej. W każdym razie dla dawnych ludzi był to święte miejsce.

 

Lokalni archeolodzy uważają, że starożytni zwracali się też do duchów w sprawie hodowli i leczenia zwierząt. Dowodem tych praktyk mają być kawałki glinianych garnków z rozmaitymi ornamentami. Niektóre fragmenty nadają się rzekomo do posklejania. Badacze znaleźli również topór, sierpy, a także narzędzia do wytwarzania grotów strzał. Wszystkie pozyskane przedmioty trafią do muzeum. Badania w okolicach wsi Tokowskoje prowadzone są od trzech lat. Wcześniej odkrywano tam szkielety Scytów. Na razie brakuje funduszy i praca będę zawieszone do następnego roku.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
loading...

Skomentuj