Starożytni Majowie budowali autostrady w dżungli

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Starożytna cywilizacja Majów miała rozbudowaną sieć dróg, która łączyła ich miasta i imperia. W ostatnich latach odkrycia dokonane dzięki technologii LiDAR ujawniły nowe informacje na temat tych starożytnych autostrad.

 

W 2023 roku Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH) odkrył ponad 18-kilometrową starożytną autostradę, która łączyła zamożne miasta Majów Uxmal i Kabah. Droga, znana jako sacbe, była zbudowana z kamieni i wapna i miała szerokość około 9 metrów. Uważa się, że służyła jako istotne połączenie między Uxmal i Kabah przez ponad 250 lat w okresie rozkwitu cywilizacji Majów, od 700 do 950 roku naszej ery.

 

Odkrycie to jest znaczącym krokiem naprzód w naszym rozumieniu starożytnego świata Majów. Pokazuje, że cywilizacja ta posiadała rozbudowaną infrastrukturę i możliwości komunikacyjne, oraz że była w stanie tworzyć ogromne systemy transportowe nawet w środku gęstej dżungli. Nowo odkryta droga to tylko jeden z odcinków większej sieci, która wieki temu przecinała świat Majów.

 

Zlokalizowano też kolejne drogi pomiędzy miastami Nohpat i Chetulix, a w 2020 roku odkryto także drogę łączącą Koba i Yaxuna. Odkrycia te podkreślają wzajemne powiązania i złożoność cywilizacji Majów, ujawniając wysoce zorganizowane społeczeństwo rozciągające się na ogromne odległości. Przełom w lokalizacji tych starożytnych dróg stał się możliwy dzięki technologii LiDAR, która wykorzystuje światło lasera do pomiaru odległości i dostarcza precyzyjnych informacji 3D o obiektach ukrytych pod roślinnością.

 

Ta rewolucyjna technologia teledetekcji zmieniła dziedzinę archeologii, umożliwiając badaczom ponowne odkrycie dawno zaginionych struktur i uzyskanie niespotykanego dotąd wglądu w starożytne cywilizacje. Badanie LiDAR nie tylko ujawniło istnienie tych złożonych systemów drogowych, ale także ujawniło ogromną skalę osadnictwa Majów.

W lasach deszczowych Gwatemali archeolodzy wykorzystali tę zaawansowaną technologię do zidentyfikowania ponad 61 000 budowli Majów, w tym domów, pałaców, ośrodków ceremonialnych i piramid. Wzajemny charakter tych osad stał się oczywisty, gdy badanie LiDAR ujawniło nieznaną wcześniej cywilizację Majów składającą się z 964 połączonych ze sobą osad, połączonych 177 kilometrami (110 mil) starożytnych dróg.

 

Te niezwykłe znaleziska przypominają o złożoności i wyrafinowaniu świata prekolumbijskiego. Kwestionują pogląd, że rdzenne cywilizacje były odizolowane lub mniej zaawansowane niż ich europejskie odpowiedniki.Dzięki skomplikowanej sieci dróg i rozległym imperiom cywilizacja Majów jest świadectwem bogatej historii i pomysłowości starożytnych Amerykanów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj