Starożytna podziemna świątynia rezonuje z częstotliwością, która wpływa na mózg

Kategorie: 

Źródło: www.qualityassuredmalta.com

Hal Saflieni Hypogeum na Malcie jest jednym z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Ta prehistoryczna podziemna świątynia, zbudowana niemal 5000 lat temu, nie tylko jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów maltańskiej kultury budowy świątyń, ale również skrywa w sobie wyjątkowy sekret, który przez lata zadziwiał naukowców.

 

Jedną z najbardziej niezwykłych cech Hypogeum jest jego unikalna akustyka. W skład kompleksu wchodzi szereg eliptycznych komór na trzech poziomach, do których prowadzą liczne korytarze. Komnaty te cechują się niezwykłą akustyką, która zdumiewa zarówno zwiedzających, jak i naukowców.

 

Wewnątrz Hypogeum znajduje się Komora Wyroczni. Jest to pomieszczenie wyrzeźbione w litej skale, które potęguje dźwięki w taki sposób, że słowo wypowiedziane w nim jest wzmacniane stokrotnie i można je usłyszeć w całym budynku. Według niektórych relacji, osoba przebywająca w tej komorze ma wrażenie, jakby była wewnątrz gigantycznego dzwonu. To niezwykłe doświadczenie jest związane z częstotliwością rezonansową, która wynosi 110 Hz.

 

Wyjątkowe właściwości akustyczne Hypogeum nie umknęły uwadze naukowców. Maltański kompozytor Ruben Zara i włoski zespół badawczy odkryli, że Komora Wyroczni rezonuje z częstotliwością 110 Hz. To odkrycie jest zgodne z wynikami badań przeprowadzonych w wielu innych neolitycznych komorach na całym świecie, takich jak Newgrange w Irlandii.

 

Przeprowadzone w 2008 roku badania, podczas których monitorowano aktywność mózgu ochotników pod wpływem różnych częstotliwości rezonansowych, przyniosły fascynujące wyniki. Okazało się, że przy częstotliwości 110/111 Hz, aktywność mózgu w obszarach związanych z językiem jest znacznie zredukowana. W miejsce tych funkcji pojawiają się inne, mniej zwykle obserwowane procesy.

 

Według Paolo Debertolisa i Niccolò Bisconti z uniwersytetów w Trieście i Sienie, Hypogeum mogło być celowo zbudowane tak, aby stworzyć specyficzną akustykę, która wpływa na psychikę ludzi, być może w celu wzmocnienia doświadczeń mistycznych podczas rytuałów.

 

Podczas niedawnego eksperymentu przeprowadzonego przez interdyscyplinarny zespół naukowców, mikrofony umieszczane w Komorze Wyroczni zarejestrowały reakcję pomieszczenia na różne głosy i proste instrumenty muzyczne. Odkryto, że męski głos jest w stanie wywołać rezonans pomieszczenia w dwóch konkretnych częstotliwościach.

 

Jednak, mimo intensywnych badań, tajemnica Hypogeum nadal pozostaje niewyjaśniona. Czy starożytni budowniczowie naprawdę zrozumieli wpływ dźwięku na ludzki mózg i wykorzystali go do stworzenia świątyni, która mogła wpływać na ludzkie doświadczenia? Czy może to jest tylko przypadek? Bez względu na odpowiedź, Hypogeum pozostaje jednym z najbardziej zadziwiających i intrygujących miejsc na świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj