Turysta zwrócił kamienie ze starożytnego miasta Pompeje: „Nie wiedziałem o klątwie”

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Pompeje, jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących miejsc historycznych na świecie, od lat przyciąga turystów z całego globu. Wielu z nich czuje się tak poruszone tajemnicą tego miejsca, że nie potrafi oprzeć się pokusie zabrania ze sobą pamiątek. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z konsekwencji takiego zachowania. Jednym z takich przypadków było zwrócenie kamieni ze starożytnego Pompejów, której dopuścił się pewien turysta, twierdząc przy tym, że nie miał pojęcia o klątwie.

 

Pompeje, położone w Kampanii w południowych Włoszech, było starożytnym miastem, które przysłynęło nie tylko bogatą historią, ale także tragicznym losom. W roku 79 n.e. miasto zostało doszczętnie zniszczone przez wybuch pobliskiego wulkanu Wezuwiusza. Lawa, pył i popioły w ciągu niecałych 24 godzin pochłonęły całą okolicę, a Pompeje zostało zakopane na wiele stuleci.

 

Odkrycie tej starożytnej metropolii nastąpiło dopiero w XVIII wieku i od tego czasu Pompeje cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i naukowców. Wielu przyjezdnych ulega nieodpartej chęci na przetrwanie z tą „zieloną wyspą” historii, na własny dom, rzeźbę, kształt czy inną, niezależną od miejsca ich pochodzenia, pamiątkę. Niestety, wraz z coraz większa ilością osób zanurzającymi się w klimatach antycznego miasta, pojawiają się także nieodpowiednie i niestosowne zachowania.

 

Przykładem takiego zachowania jest właśnie historia turysty, który postanowił zwrócić kamienie ze starożytnego Pompeje, a po fakcie zaskapował, że te pamiątki były obciążone klątwą. Mężczyzna, którego tożsamość nie została ujawniona, przyznał, że podczas swojej wizyty w starożytnym mieście postanowił zabrać kilka kamieni jako pamiątkę. Dopiero po pewnym czasie dowiedział się, że niektórzy twierdzą, iż kamienie te niosą ze sobą niebezpieczne konsekwencje.

 

Klątwa Pompejów to legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie. Mówi się, że jeśli zabierzesz jakąkolwiek pamiątkę z tego miejsca, będą cię spotykały nieszczęścia i katastrofy. Zdarzają się przypadki, gdzie turysci donoszą otrzymywaniu listów od swoich przewoźników, informujących o nieszczęściach w ich domu lub rodzinie. Składa się to na długą i niezwykle skomplikowaną historię mitu, który przyczynił się do bardzo specyficznego podejścia turystów do Pompejów.

 

Miejsce to jest strzeżone przez funkcjonariuszy, którzy czuwają nad poszanowaniem zabytków, ale niestety, nie zawsze udaje się im temu sprostać. Coraz więcej obiektów zostaje zbezczeszczonych, zniszczonych lub zabranych jako pamiątki. Płytkie pochodzenie obiektów, zwłaszcza tych antycznych i historycznych, jest zjawiskiem, które - obok kradzieży lub zniszczeń - jest coraz bardziej częste.

 

Przypadek turysty, który zwrócił kamienie ze starożytnego Pompeje mógł zostać potraktowany jako kolejna sensacja medialna, ale warto zwrócić uwagę na głębsze problemy, które ona podnosi. Przede wszystkim jest to kwestia ignorancji turystów, którzy nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Nie jest to jednak jedyny problem - problemem jest także niewystarczający nadzór nad starożytnymi zabytkami.

 

Władze starają się podjąć działania na rzecz ochrony Pompejów przed rabusiami, ale walka z nim trwa długo i nie jest łatwa. Turystów trudno jest zrozumieć, że ich zachowanie może mieć negatywne konsekwencje. Niektórzy twierdzą, że o klątwie mówi się tylko po to, aby powstrzymać turystów przed zabieraniem pamiątek. Często jest to jednak jedyny sposób na ocalenie dziedzictwa kulturowego przed zniszczeniem.

 

Wielu naukowców i członków społeczności archeologicznej stara się podkreślać, że nie należy zabierać żadnej pamiątki z Pompejów. Wszystko, co znaleziono w tej starożytnej metropolii, jest nieodłączną częścią historii, która nie powinna być przekazywana z jednej ręki do drugiej bez właściwego kontekstu i zrozumienia. To miejsce jest postrzegane jako wielki laboratorium archeologiczne, które stale dostarcza nowych informacji o antycznym świece.

 

Pamiątki, zabytki i artefakty ze starożytnego miasta mają nie tylko wartość historyczną, ale również emocjonalną. Każda rzecz ma swoje miejsce i należy ją chronić przed stratą. Turysta, który zwrócił kamienie ze starożytnego Pompeje, zdał sobie sprawę z błędu, jaki popełnił, ale czy wszyscy turyści zrozumieją tę lekcję?

 

Na koniec należy podkreślić, że starożytne Pompeje to miejsce niezwykłe, które powinno być szanowane i chronione. Zachowanie turysty, który zdał sobie sprawę z klątwy i zwrócił kamienie z miejsca, które było świadkiem jednej z największych tragedii w historii ludzkości, powinno stać się przestrogą dla wszystkich. Nie należy lekceważyć historii, kultury i znaczenia takich miejsc, gdyż to one kształtują tożsamość nas wszystkich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj