W Egipcie odkryto niezwykłą nieznaną świątynię ze starożytności

Kategorie: 

Źródło: Egypt's Ministry of Antiquities

W Egipcie odkryto zaginioną, starożytną świątynię liczącą przeszło 2200 lat. Odkrycia dokonano prac nad projektem odwodnienia ścieków w wiosce Kom Shakau. Archeolodzy podkreślają, że świątynia jest związana z faraonem Ptolemeuszem IV.

Egipskie Ministerstwo Starożytności ogłosiło dokonanie odkrycia podczas prac wiertnicznych w wiosce. Ruiny zostały odkryte na początku września, kiedy to pracownicy natrafili na kamienne bloki z inskrypcjami oraz hieroglifami.

W starożytnym Egipcie Kom Shakau było ważnym ośrodkiem miejskim – stolicą Górnego Egiptu, która ówcześnie nosiła nazwę „Wagit”. Po raz pierwszy miejsce zostało wspomniane czwartej dynastii Starego Królestwa (2610–2500 p.n.e.), a poprzednie wykopaliska przeprowadzane na tym terenie przyniosły wiele intrygujących odkryć.

International Business Times, informuje, że Mostafa Waziri, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności powiedział: „Prace w miejscu odwiertów zostały zawieszone, a na miejsce został wysłany zespół archeologiczny, który ma za zadanie odkryć ruiny”.

Badacze potwierdzili, że inskrypcje na kamiennych blokach dotyczyły faraona Ptolemeusza IV. Archeolodzy byli w stanie to ustalić, badając pozostawione na murach świątyni hieroglify: „Ruiny zawierały inskrypcje dotyczące starożytnego egipskiego boga Habi, któremu towarzyszyło wiele różnych zwierząt, natomiast pozostałe teksty ewidentnie zawierają imię faraona Ptolemeusza IV”.

Wstępna analiza naukowców pozwoliła również zidentyfikować kto zbudował świątynię oraz ustalić jej wiek. Obecnie archeolodzy zbadali południowo-zachodni róg świątyni, a także znaleźli także ścianę biegnącą z północy na południe. Ponadto znaleziono dodatkową ścianę wapienną skierowaną na zachód oraz podłogi wykonane z wapiennych bloków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Czytelnik

""Odkrycia dokonano prac nad

""Odkrycia dokonano prac nad projektem" no.i co to niby znaczy? W kazdym artykule co chwile znajduje takie wstawki aż się odechciwa wchodzić na waszą strone rozumiem gdybyscie codziennie po 100 artykułów dodawali ale przy waszej liczbie to jakaś kpina od kiedy to czytelnik musi się domyślać o co chodzi autorowi i to systematycznie ???

Skomentuj