Najstarsze znane pismo - tajemnica tabliczki Dispilio

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem nauki, pismo  po raz  pierwszy pojawia się w Sumerze około 3000 do 4000 lat p.n.e . Jednak pewien artefakt odnaleziony ponad dekadę temu zaprzecza oficjalnej wersji historii nauczanej w szkołach. I to jest zapewne powód dlaczego niewiele osób o nim słyszało.

 

Tabliczka Dispilio bo o niej mowa została odkryta w 1993 r. przez profesora George Xourmouziadisa. W czasie prac archeologicznych w neolitycznej osadzie  położonej nad brzegiem jeziora, w pobliżu miasta Kastoria w północnej Grecji. Osada zamieszkiwana była około 7000 do 8000 lat temu. Wiek drewnianej tabliczki zapisanej w  nieznanym dotąd pismie oszacowano na 5260 lat p.n.e. Co czyni ją o wiele starszą niż  pismo sumeryjskie. Do określenia wieku artefaktu użyto metody C-14.

 

Obok drewnianej tabliczki znaleziono także fragmenty ceramiki pokrytej tym samym typem pisma, które jest starsze także od znanych pism typu linearnego A i B używanego w starożytnej Grecji. Odczytanie pisma będzie bardzo trudne lub niemożliwe twierdzą naukowcy. Chyba, że zostanie odnalezione cos na podobieństwo kamienia Rossety. Jeśli datowanie jest poprawne a wszystko na to wskazuje, mamy tu doczynienia z prawdziwą sensacją. Która zmusi nas do zrewidowania dotychczasowych poglądów  na rozwój pisma.

[ibimage==24380==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

W przeciwieństwie do pism blisko wschodnich,  używających ideogramów do wyrażenia mysli. Pismo na tabliczce Dispilio wskazuje raczej na to, że starożytni Grecy używali sylab w podobny sposób jak robimy to dzisiaj. Jak stwierdził prof  Xourmouziadis „pismo to wykazuje cechy zaawansowanej aferezy co wskazuje na to, że jest wynikiem długiego procesu poznawczego”

 

W czasie wykopalisk odnaleziono szereg innych obiektów, takich jak narzędzia, ceramika, figurki oraz inne osobiste ozdoby. Odnotowano także slady aktywności ekonomicznej i rolniczej a także hodowli zwierząt. Tabliczka została częściowo uszkodzona,  kiedy wyjęto ja z ubogiego w tlen mułu w którym ocalała zakonserwowana przez 7500 lat. Obecnie prowadzone są prace konserwacyjne, po których zakończeniu zespół naukowy w tym językoznawcy przystąpi do szczegółowych badań.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu historycznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika laxim

Polacy pisze się przez

Polacy pisze się przez Wielkie P - jak podstawa, podpora - kobieta i mężczyzna - fundament życia - nawet z angieslka POL AR star - odwrotnie do RA czyli słońca, proszę Cie tylko bez sekciarskich tekstów tutaj, jeżeli masz uwagi to pisz coś konstruktywnego - na miłość przychodzi pora gdy po wojnie trzeba odbudować to co egoizmludzki zniszczył - więć forma miłości dzisiaj jest dla naiwnych - bo dopóki w nas Wiary nie będzie nie ma mowy o pokoju." Do dzisiaj wszyscy święci w Niebie noszą miecze" - pamiętasz z który papieży to powiedział - nawiasem mówiąc o" miłości " do SLowiańszczyzny....i kogo usprawiedliwiał w ten sposób.

Portret użytkownika laxim

pierwy sprawdź co

pierwy sprawdź co słowotwórczo oznacza słowo poganin - napewno nie zabijali na ołatrzu swoich dzieci jak to czynili romajowie, dakowie, czy do tej pory niektórzy z waszych starszych braci wierze. Więc proszę - barabarzyńcami to byli romajowie, persowie a póxniej hunowie a nie na odwrót - wyprostuj swoją zwichrowaną historie pisaną skażonym palcem jezuitów. Dzieciaków poczytaj sobie poetów polskich a nie bajki spisane przez wrogów Polski i Polaków.

Portret użytkownika laxim

drodzy medium forumowicze,

drodzy medium forumowicze, mam prośbę - 8-9 lat temu na jeszcze polskiej platformie internetowej był zamieszczony ciekawy artykuł, na temat nieznanego ośrodka kulturowego w małopolsce datowane na 1500 lat przed Chrystusem, badania archeologiczne zostały zaciemnione a prace zamkniete, ludzie pracujący przy tym projekcie nabrali wodę w usta albo pracują szukając innych cywilizacji starożytnych, wiem ze coś KAziemierza Dolnego zostało odkryte, wielkości znacznie przekraczającą biskupin, możeto mieć korzenie z powstającym i przeciarającym się w owym systemie największego wielokulturowego Państwa na świecie. System opisany przez Bace 12 wodzów musiał się właśnie krystalizować w owym czasie na naszych terenach. Zakres języka na obszarze całej Europy centralnej i Wschodniej był spuścizną bo Wielkim Centrum Duchowym w górach U-Ral - w Arkajamie, która została zniszczona w nieznany sposób.
 

Portret użytkownika laxim

ZXC aby tak musiało być to

ZXC aby tak musiało być to strumień wyładowania elektrycznego musiałby być w istocie znacznie bardziej rozleglejszy od klasycznego wyładowania atmosferycznego. W tym przypadku role musiałoby odgrywać dość duży obszar jonizacji powierzchni ziemi, a sam kaliber musiałby być też dość duży aby napięcie rżedu kilkumilionów VOLT mogło, chwilowo wytworzyć całą falę elektromagnetyczną w całym zakresie promieniowania świetlnego od podczerwieni po promieniowanie utrafioletowe aż po X. Nie ciekawi Was skąd przkonanie u wielu reżyserów czy nawet wszystkich spsiujących w starożytności - że kolor czerwony jest kojarzony (z mitycznym piekłem) a niebieski ( z niebem) z resztą jak sama nazwa wskazuje. Taka ciekawostka. Macie swoje propozycje dlaczego od tysięcy lat te kolory są do siebie przeciwstawne jeżeli chodzi o siły które rywalizują.
Znalezione obrazy dla zapytania zakres promieniowania świetlnego

Strony

Skomentuj