Wolna wola może być iluzją - mózg sam siebie oszukuje stwarzając wrażenie wyboru

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy dochodzą do wniosku, że to co uważamy za wolną wolę nie istnieje. Gdy wydaje nam się, że o czymś decydujemy i tak jesteśmy w jakiś sposób kierowani podświadomością i wrażenie wyboru jest tylko swego rodzaju kompensacją mózgu.

 

Gdyby rzeczywiście tak było to implikacje tego faktu mogłyby być znaczące. Co zrbić z moralnością czy etyką, która przecież opiera się na założeniu, że możemy coś zrobić lub nie. Skoro wszystko jest i tak zdefiniowane, to okazuje się, że nie ma to zbytniego sensu.

 

Amerykański fizjolog Benjamin Libet wykazał już w 1980, że nie mamy wolnej wolnej. Aktywność elektryczna gromadzi się w mózgu człowieka, zanim na przykład poruszy dłonią. Libet pokazał, że nagromadzenie występuje zanim dana osoba świadomie podejmuje decyzję, aby tą rękę podnieść. Świadome doświadczenie decydowania się na działania, które zwykle kojarzy się z wolną wolą, wydaje się być dodatkiem, rekonstrukcją zdarzeń, które występują w mózgu już zanim dojdzie do chęci jakiegoś ruchu.

 

Złudzenie wolnej woli potwierdzili potem eksperymentalnie liczni naukowcy. Stosowano przy tym różne metody. Okazało się, że istotne jest przekonanie danej osoby do wiary w przeznaczenie lub wolność wyboru. Wyniki badań behawioralnych przeprowadzonych przez Roya Baumeistera z Florida State University, sprowokowały go do stwierdzenia, że wolna wola jest tylko iluzją. Na dodatek uświadomienie tego ludziom powoduje, że spada w nich kreatywność czy chęć uczenia się na własnych błędach. Zauważono też spadek empatii i wdzięczności do innych ludzi. Można powiedzieć, że świadomość zdefiniowanej przyszłości powoduje, że człowiek przechodzi na "ciemną stronę".

 

Wnioskiem po tych doświadczeniach badawczych jest też przekonanie naukowców, że wiedza na temat determinacji przyszłości powinna raczej pozostawać nieznana dla ogółu społeczeństwa. Trudno się nie zgodzić, że negatywne skutki ujawnienia takiej prawdy mogły by być opłakane dla całej ludzkości.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)

Komentarze

Portret użytkownika TheInternational

Ten artykuł jest pełen

Ten artykuł jest pełen złudnej manipulacji K***A zauważyłem to dopiero po czasie.

Nie wierzcie w te głupstwa. Wszystko to to złudzenia próbujące was naprowadzić na złą stronę.

PS. Wolna wola isntnieje i jesteśmy za głupi aby ją zrozumieć Biggrin

Portret użytkownika AKmati

Wszystko jest po prostu

Wszystko jest po prostu reakcją łańcuchową. Myślenie też. To co pomyślimy można przewidzieć. Każda myśl jest złudzeniem, że to my decydujemy o czymś. NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK DECYZJA.

Portret użytkownika kolardia

Uważam że wolna wola dotyczy

Uważam że wolna wola dotyczy obszaru naszej inteligencji - analizy naszej przyszłości i świadomość jej kreowania (większość ludzi niestety nie myśli np. co będą robić za 5lat). Nie zawsze zgadza się to z naszymi drobnymi zachowaniami instynktownymi (nawykowymi). Kiedy jest mi zimno -zakrywam się. To raczej jest zrozumiałe. To co dzieje się teraz jest wyborem albo reakcją.

Mogę się zgodzić że nie ma wolności wyboru w rozumieniu reakcji indywidualnej.

Nie mogę się nie zgodzić że nie ma wolności wyboru w procesie analizy naszych potrzeb i marzeń. Dotyczących konkretnych postanowień i dyscypliny. Choć nasze potrzeby są związane z uwarunkowaniem genetycznym bo np. ktoś może bardziej lubić, ale takie uwarunkowanie dotyczy predyspozycji. Lubie muzykę bardziej bo mam dobry słuch czerpie z tego więcej niż inny, intensywniej odczuwam wartość tych bodźców.

To jest prawo ewolucji zmierzamy do tego, by się rozwijać i czerpiąc przyjemność z życia. To zwiększa nasze szanse na przeżycie i dostosowane do otaczającego nas świata.

Portret użytkownika Rodak

Na temat wolnej woli dyskusja

Na temat wolnej woli dyskusja trwa już dosyc długo i przeważnie przez zainteresowanych jest kwestionowana, bo im to przeszkadza w głoszeniu swoich poglądów. Chcielby oni ją w ogóle zakwestionować, bo kwestionowanie jej, to robienie z ludzi nieświadomych maszyn, które  można zlikwidować w każdej ilości bez ponoszenia konsekwencji prawnych, a potrzebne jest to Ilumuinatom w ich planach redukcji ludności.

Portret użytkownika kasiab4

Wolna wola pojawia się bardzo

Wolna wola pojawia się bardzo rzadko podczas naszej wedrówki przez ten świat.Zwykle jest to zachowanie programowane przez naszych przodków,najlepsze z możliwych ,aby przeżyć. Przodkowie doświadczyli zdarzeń ,które wywarły taki wpływ na rodzie, że zapisał sie w naszej rodowej pamięci jako optymalny do zachowania genów i on i tylko on determinuje nasze zachowania.Jeżeli zdamy sobie sprawę,że kieruje nami determinizm rodzinny to już jest krok do sukcesu. By podjąć świadomą własną decyzję w życiu, musimy uświadomić sobie wszystkie programy rodzinne, historię rodów z ktorych pochodzimy i skonfrontować to z naszą dzisiejszą sytuacją. Zadać sobie pytanie: Czy to jest obre dla mnie czy dla jakiegoś przodka,czy dzialam we własnym imieniu czy rodu dzieki któremu istnieję i dlatego płacę dług w postaci determinizmu rodu..Zyczę wszystkim czytającym ,żeby choć raz podjęli suwerenną decyzję nie obciążoną wyborami przodków

 

 

 

Portret użytkownika golo

Wnioskiem po tych

Wnioskiem po tych doświadczeniach badawczych jest też przekonanie naukowców, że wiedza na temat determinacji przyszłości powinna raczej pozostawać nieznana dla ogółu społeczeństwa. Trudno się nie zgodzić, że negatywne skutki ujawnienia takiej prawdy mogły by być opłakane dla całej ludzkości.

Błąd logiczny: skoro wszystko jest zdeterminowane, wiedza o tym nie przyniesie żadnej zmiany, bo również wynika z determinizmu. Zatem obawa jest nieuzasadniona, ponieważ ew. zmiana ludzkiego zachowania nie będzie miała miejsca - bo przecież wolna wola nie istnieje Smile

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Oczywiście naukowcy celowo,

Oczywiście naukowcy celowo, lub nie, mylą się.

Pomiędzy wewnętrznym głosem Prawdy a umysłem jest korelacja, zagłuszana niestety tradycjonalizmem,religią, telewizją oficjalną nauką  itp...

 Aby dokonać Wolnego Wyboru trzeba umieć wsłuchać się w swoje wnętrze zwane duszą...

 Rzeczywistość zwykle nie pozwala nam na dokonanie wyboru pomiędzy dobrem a złem.

Zawsze i to jest regułą, stajemy przed wyborem mniejszego zła, lub wiekszego dobra!

Należy za wszelką cenę unikać takiej konfrontacji i wybierać tertium datur, niezależnie od konsekwencji, w tym utratę własnego życia...

Na to stać niestety tylko "wybranych", czyli tych dla których Bóg jest oczywistością a nie wiarą....

 A dla tych ludzka istota nie jest zawarta w fizycznym ciele, lecz w istocie duszy. I oni to wiedzą.

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika black.serpent

"Wnioskiem po tych

"Wnioskiem po tych doświadczeniach badawczych jest też przekonanie naukowców, że wiedza na temat determinacji przyszłości powinna raczej pozostawać nieznana dla ogółu społeczeństwa. Trudno się nie zgodzić, że negatywne skutki ujawnienia takiej prawdy mogły by być opłakane dla całej ludzkości."

 

Lecz zbawienne dla tej jakże pięknej planety, gdyby pozbyła się największego raka w historii całego uniwersum.

Portret użytkownika rozz

Ten artykuł sam sobie

Ten artykuł sam sobie zaprzecza. Jeżeli wskutek przekonania o braku wolnej woli aktywność człowieka spada, to jest to dowód na istnienie wolnej woli. W przeciwnym razie nasze przekonania nie miałyby najmniejszego znaczenia, dla naszej aktywności.

Portret użytkownika micro

Należy najpierw ustalić co

Należy najpierw ustalić co rozumiemy przez wolną wolę oraz czy istnieje tzw "determinizm".

Odpowiedź na te pytania pozwolą zrozumieć czym jest i w jakim zakresie działa "wolna wola"; czym są i dlaczego są tak ważne tradycja,  zasady moralne i etyczne, które z taką gorliwością "ciemni" starają się wyplenić.

Nie chce mi się wdawać w płytkie dyskusje, nie mniej ci nałukofcy powinni wrócić do szkoły podstawowej, ale nie tej, którą funduje "normalny" system edukacji.

Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą - William Cooper

Portret użytkownika Ekscelencja

Tak naprawdę naukowcy mają za

Tak naprawdę naukowcy mają za zadanie tak przedstawić rzeczywistość abyśmy przyjęli przekonanie że jesteśmy pod każdym względem niewolnikami tego świata i nie mamy żadnej wolnej woli. Nauka przede wszystkim zajmuje się mianownictwem a nie wyjaśnianiem zjawisk i ich przyczyn. Poprzez nazywanie zawłaszcza tę część rzeczywistości której zjawisko dotyczy. Stąd częste nazywanie różnych definicji, zjawisk, praw nazwiskami odkrywców. W odniesieniu do odkryć amerykańskiego fizjologa Libeta warto się zastanowić co powoduje gromadzenie się elektrycznej aktywności w mózgu zanim osoba poruszy dłonią. On tę kwestię pomija i ciekawe dlaczego? Otóż ta elektryczna aktywność pojawia się w odpowiedzi na intencję wykonania takiego ruchu. I nim człowiek faktycznie wykona ruch, mózg już pokazuje w tej aktywności jakby ruch został wykonany. I to jest obszar dotyczący naszej wolnej woli - nasza intencja. To właśnie intencja powoduje że organizm kumuluje energię na wykonanie jakiejś funkcji. A czy my tę intencję fizycznie zrealizujemy też od nas zależy. Możemy ją wykonać albo nie. Tylko jeżeli intencja nagromadzi nam zapas energii i my jej nie wykonamy to ten naddatek energii spowoduje że będziemy się źle czuli. Bo każdy musi w kwestii energetycznej być zrównoważony. Wnioskami w/w naukowców zniechęca się ludzi do kreatywności bo po co skoro w każdym momencie jesteśmy sterowani. A przecież fizyka kwantowa wykazuje że w funkcjonowaniu przestrzeni kwantowej najważniejsza jest intencja i poprzez nią zmieniamy i kreujemy rzeczywistość jakiej potrzebujemy. Intencja i energia emocji z nią związana "zapładnia" matrycę energetyczną (kwantową) i pozwala na kreację!!! To się dzieje i jest zwiazane znaszą wolną wolą. Nie wierzcie naukowcom. Chodzą na smyczy utrzymujacych władzę. Pozdrawiam. E.

Portret użytkownika Sio

He, he - mało tego, podobno

He, he - mało tego, podobno wszystko jest zapisane w duszy - cała historia, zachowania a nawet myśli, i nikt nie jest tego w stanie zmienić. I podobno duch może odgrywać tylko te rolę, która jest wpisana w niego i tu na poziomie fizycznym może odgrywać to poprzez cialo. Potem następuje reset i od nowa przychodzi na ziemię i odgrywa tę samą rolę. Historia według pewnych tajemnych źródeł powtarza się ponownie - bo duch jest jak taśma magnetofonowa albo CD. Nikt nie ma wolnej woli - wolna wola to bzdura biblijna. Problem polega tylko na tym, że jedni odgrywają role bogów a inni ich wyznawców

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

Reinkarancja,którą opisujesz,

Reinkarancja,którą opisujesz, jest procesem oczyszczania. Jest tym mitycznym "czyśćcem".. I trwa ona dotąd, aż w kolejnym reinkanatorze wybory Wolnej Woli będą zgodne z prawami multidekalogu zakodowanym w duszy.

...Angelus Maximus Rex

Portret użytkownika Sio

Niestety nie Maximusie.

Niestety nie Maximusie. Reinkarnacja jedynie powoduje zapomnienie i nie ma nic wspolnego z oczyszczaniem. Na chacrakter  i los zapracowujesz w tym zyciu, i niestety kady nastepny jest gorszy. Reset nie ma nic wspolnego z reinkarnacja.

Po resecie mozesz wystartowac jako bostwo lub zydowski czy chrzescijanski niewolnik albo neandertal w jaskini.

Religia to czesc suszy. Mozna ja zmienic chwilowo a potem powrocisz do niej. Nie dotyczy tych, ktorych zapamietano jako bostwa

Portret użytkownika Sio

Teoretycznie Baca w tym życiu

Teoretycznie Baca w tym życiu możesz wszystko.

Starożytni Grecy nazywali pewne prawo ''fatum'',hindusi ''karma''.

Jest to coś co cię zablokuje lub nie pozwoli rozijać się.

Popełnisz niewinny błąd,który cię będzie pogrążał coraz głębiej.

Każdy je ma większe lub mniejsze. Ty akurat masz coś innego mniejszego ha, ha. Twoje poprzednie wcielenia uwidaczniają się poprzez twój skomplikowany charakter. Najłatwiej jest nowym duszom celebrytom, świadkom itd. Jedno życie tylko, nic więcej.

Szybki wzlot i szybli upadek. Jezus np zanim stał się żebrakiem był świętym duchem, potem cezarem, potem biskupem itd.

A teraz czyta biblię i nie wie o co chodzi tylko majaczenia wiernych dochodzą do jego duszy i sam nie wie czy jest jeszcze normalny.

Bóg podźwiga takich i diabłów takich jak TY Baca ha, ha

Nikt nie jest wyżej ani niżej

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex2

nirupadhiśesza nirwana

nirupadhiśesza nirwana (parinirwana), to stan absolutnego Oświecenia po wielu inkarnacjach...

Reinkarnacja w ujęciou teozoficznym jest nieprawdą... Teozofia jest okultyzmem...,czyli następną szatańską religią oddaną wprost Swietlistej Istocie, która jest Lucyferem..

... wedle mojej wiedzy z połączenia wielu półprawd zawartych w religiach... pozdrawiam

 Dalej jednak nie definuje w sposób absolutny boskiego bytu,chociaz wyraża sie podobnie...

...Angelus Maximus Rex

Skomentuj