Czy podróże w czasie umożliwiają zabicie własnego dziadka?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wbrew powszechnym twierdzeniom niektórzy naukowcy uważają, że podróże w czasie są możliwe. Symulacje zachowania się fotonów, przeprowadzone jakiś czas temu przez fizyków z University of Queensland, zdają się popierać tą teorię.

 

Tzw. paradoks dziadka jest twierdzeniem które ma udowadniać iż podróże w czasie są niemożliwe. Najczęściej podaje się następujący przykład: jeśli ktoś podczas podróży w czasie wstecz zabije własnego dziadka przed poczęciem swego ojca, to ten ktoś się nie narodzi. Skoro się nie narodzi to nie odbędzie podróży w czasie i nie zabije własnego dziadka, więc się narodzi i zabije własnego dziadka. Mamy więc twierdzenie paradoksalne. Niektórzy uważają jednak, że sprzeczność ta jest tylko pozorna.
Fizycy przeprowadzając symulację badali dwa możliwe rezultaty dla podróżującego w czasie fotonu. W pierwszym przypadku, pierwszy foton cofnąłby się w czasie za pomocą tunelu czasoprzestrzennego (tzw. wormhole) i dokonałby interakcji z jego poprzednią wersją. W drugim przypadku, drugi foton przemierzałby przez normalną czasoprzestrzeń ale oddziaływałby z fotonem, który utknął w zamkniętej pętli czasu. Analizując drugi foton, udało się również zbadać zachowanie pierwszego fotonu.

 

Wyniki badania dały naukowcom do zrozumienia iż podróże w czasie są możliwe, przynajmniej na poziomie kwantowym. Nie ma jednak pewności, czy taką podróż mogłyby odbyć większe cząsteczki czy nawet całe grupy cząsteczek, natomiast odbywanie podróży w czasie przez człowieka pozostaje wielką zagadką. Spodziewać się więc można kolejnych badań w tym kierunku.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Medium

Niech fizycy wreszcie zajmą

Niech fizycy wreszcie zajmą się badaniem czegoś bardziej subtelnego od materii, to może trochę lepiej im pójdzie.

Paradoks dziadka i w ogóle jakiekolwiek odejmowanie życia nie powinno pojawić się w jakichkolwiek naukowych porównaniach, bo ujawnia tylko ludzki prymitywizm. Można przecież użyć innych niż morderstwo opisów wpływania na przeszłość.

Portret użytkownika Siorkil

Adminie dlaczego wymyślasz

Adminie dlaczego wymyślasz takie straszne durne tytuły , dlaczego ktoś miałby zabijać kogoś z rodziny ? Czy nieszło napisać np. Czy podróże w czasie umożliwiają zabicie Hitlera i innych ludobujców ?

Portret użytkownika jaa

Równie dobrze moglibyśmy

Równie dobrze moglibyśmy cofnąć się aż do praprapradziadka i go skasować. Być może już tak bywało. Może różnim tak zwani tyrani to ktoś, kto cofnął się w czasie właśnie po to, żeby pozabijać różnych ludzi, żeby sytuacja mogła rozwijać się w innym kierunku. Może to, że istniejemy to skutek takich cofnięć się w czasie? Przecież, gdyby nie to, że wielu ludzi zmarło podczas różnych wojen to nas by na pewno nie było. Bo urodziliby się inni ludzie, z innymi poglądami, z innym nastawieniem do różnych spraw itp.

Portret użytkownika Kmieciu

Ch*ja tam umożliwiają. Tzn.

Ch*ja tam umożliwiają. Tzn. owszem, ale i nie, bo multiversum się robi. Mamy 2 Wszechświaty - w jednym chrononauta nigdy się nie urodził, bo 100 lat wcześniej jakiś debil zabił mu dziadka Blum 3 , a w drugim się urodził, cofnął w czasie i zabił swego dziadka, który tym samym jak gdyby przestał być jego dziadkiem, a stał się (a właściwie nie) dziadkiem tego podróżnika, który nigdy się nie urodził Blum 3 ... A, i jeszcze ten zabójca zostaje w "nie swojej" wersji Wszechświata, 100 lat przed własnymi narodzinami, których nie będzie, a zatem w tym Wszechświecie kompletnie nie ma dla niego miejsca Wink ... Ciekawe co na to alternatywny Jezus - zbawi takiego "nikta" czy nie Wink ? Tzn. chyba nie, bo w końcu morderca - ale ponieważ teoretycznie nie istnieje on, to czy wolno onego do Piekła...?

 

Strony

Skomentuj