Kamienie Ica - niezwykłe znaleziska archeologiczne po zapomnianych cywilizacjach czy nowoczesne falsyfikaty?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Kamienie Ica, pochodzące z prowincji Ica w Peru, znane są z wyrytych na nich motywów. Te przedmioty, często uważane za nowoczesne falsyfikaty, w niektórych przypadkach wykorzystują style artystyczne różnych prekolumbijskich cywilizacji peruwiańskich i często przedstawiają anachroniczne sceny lub przedmioty, w tym dinozaury i zaawansowaną technologię. Kamienie z rytymi rysunkami były po raz pierwszy zgłaszane w Peru w połowie XV wieku podczas hiszpańskiego podboju. Późniejsze znaleziska archeologiczne były niemal nieistniejące, chociaż huaqueros (rabusie grobów) w pewnym momencie przed latami 60. XX wieku zaczęli sprzedawać kamienie podobne do kamieni Ica.

 

Najbardziej znana kolekcja kamieni Ica, licząca około 20 000 przedmiotów, należała do lekarza Javiera Cabrera Darquea. Cabrera nabył większość swoich kamieni od rolnika Basilo Uschuya i wierzył, że reprezentują one dowody na istnienie starożytnej międzygwiezdnej cywilizacji, która istniała w Peru przez setki milionów lat. Uschuya później przyznał się do sfałszowania sprzedanych Cabrera kamieni, a inni rolnicy również przyznali się do ich wytworzenia.

 

Chociaż istnieje możliwość, że niektóre z kamieni Ica są autentycznymi artefaktami prekolumbijskimi, prawdopodobieństwo to dotyczy głównie kamieni niebędących częścią kolekcji Cabrery i mających bardziej konwencjonalne motywy prekolumbijskie. Ponieważ kamienie nigdy nie mogły być zbadane w kontekście archeologicznym, a żadne inne oczekiwane dowody na istnienie zaawansowanej cywilizacji, którą miały przedstawiać, nie istnieją, jest mało prawdopodobne, aby taka społeczność istniała.

Nie opublikowano żadnych formalnych badań naukowych dotyczących kamieni Ica. Ponieważ nie zawierają one żadnego materiału organicznego, kamienie nie mogą być datowane przy użyciu datowania radiowęglowego, co oznacza, że ​​żadna hipoteza dotycząca starożytnego pochodzenia nie może zostać przetestowana. Po tym, jak kamienie zostały opublikowane w krytycznym dokumencie BBC, zwróciły one uwagę peruwiańskich władz i prasy. Po aresztowaniu i przesłuchaniu Uschuya przyznał, że kamienie były falsyfikatami, które on i jego żona Irma Gutierrez wyryli sami i sprzedali Cabrera. Ich zadeklarowanym motywem było zarabianie pieniędzy na turystach oraz inspirowanie pseudohistoryków takich jak von Däniken.

Kamienie Ica, mimo że powszechnie uważane są za falsyfikaty, są popularnymi "dowodami" w niektórych pseudonaukowych społecznościach, takich jak młodoziemscy kreacjoniści i zwolennicy teorii o starożytnych astronautach. Te tajemnicze artefakty nadal fascynują i budzą debaty, a ich kontrowersja dodaje całej sprawie dodatkowy aspekt.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj