Bloop - tajemniczy RYK Oceanu

Kategorie: 

Źródło: InneMedium

Tak zwany Bloop to jedno z najbardziej intrygujących i enigmatycznych zjawisk pochodzących z głębin ziemskich oceanów. Ten głęboki i rezonujący dźwięk został nagrany w 1997 roku, wzbudzając ciekawość i liczne spekulacje. Nadal nie wiadomo wiele na temat jego źródła choć na przestrzeni lat poznano kilka interesujących faktów.

 

Historia Bloopa zaczyna się od amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA) i jej rozległej sieci podwodnych mikrofonów lub hydrofonów, wykorzystywanych między innymi do monitorowania podwodnej aktywności sejsmicznej. W 1997 roku hydrofony na Oceanie Spokojnym (na wysokości równika) wychwyciły dźwięk o bardzo niskiej częstotliwości i ogromnej mocy.


Możecie usłyszeć ten dźwięk TUTAJ

Dźwięk ten był tak głośny i niezwykły, że trudno było go wyjaśnić. Został on nazwany "Bloop" ze względu na swój charakterystyczny dźwięk. Jego niezwykłość sprowadza się do kilku nietypowych cech. Bloop był wyjątkowo głośny, głośniejszy niż jakikolwiek znany podwodny dźwięk. Jego głośność sugerowała, że pochodził z niezwykle potężnego źródła. Został wykryty na rozległym obszarze, co wskazuje, że cokolwiek go spowodowało, musiało być znacznych rozmiarów. Bloop trwał około minuty, co uznano za nietypowe dla żyjących w oceanie zwierząt oraz wykluczyły możliwość aby był to jakiś błąd sprzętu.

Odkrycie Bloopa dało początek różnym teoriom i spekulacjom na temat jego źródła. Niektórzy sugerowali, że Bloop może być związany z masywnymi, niezidentyfikowanymi stworzeniami morskimi. Pomysł kolosalnej podwodnej bestii natychmiast przyciągnął wyobraźnię opinii publicznej. Inni uważali, że mógł on wynikać z podwodnej aktywności wulkanicznej, chociaż nie pasowało to do typowych dźwięków erupcji wulkanicznych.

 

Biorąc pod uwagę aktywną sejsmicznie naturę równikowego Pacyfiku, spekulowano również, że przyczyną mogą być ruchy tektoniczne. Dopiero 2005 roku naukowcy NOAA ambitnie zadeklarowali że rozwiązali zagadkę Bloopa. Ten enigmatyczny dźwięk miał rezultatem pękania dużych gór lodowych na Antarktydzie. Wedle opinii badaczy, dźwięk był tak zdumiewająco głośny ze względu na unikalne właściwości akustyczne wody morskiej, która może przenosić dźwięk na duże odległości.

Oczywiście są i tacy, którzy nie dają wiary tym twierdzeniom. Wierzą oni że wyjaśnienie z górami lodowymi zostało zaproponowane wyłącznie po to, aby zamknąć te wieloletnią zagadkę i skupić uwagę świata naukowego na innych "poważniejszych" zagadnieniach. Jaka jest prawda? Większość społeczności naukowej chyli się ku twierdzeniu, że Bloop nie był niczym nadzwyczajnym.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj