Tajemnicze pojazdy dawnych bogów - podobieństwa w mitologii starożytnych cywilizacji na różnych kontynentach

Kategorie: 

Stela La Venta 19 - Źródło: Wikipedia

W całej historii ludzkości, badaczy fascynowały uderzające podobieństwa między starożytnymi kulturami na całym świecie. Chociaż cywilizacje w Afryce, Europie, Mezoameryce i Azji rzekomo rozwijały się niezależnie od siebie, wspólne motywy i mity wydają się sugerować możliwe powiązania.

 

Znaczącym przykładem jest „Stela La Venta 19”, płaskorzeźba ze starożytnej świątyni Olmeków. Przedstawia ona Pierzastego Węża, bóstwo o wielkim wpływie w różnych cywilizacjach Mezoameryki. Co ciekawe, bóstwo to jest przedstawione w pozycji sugerującej siedzenie w kabinie pojazdu, a na głowie ma coś, co wygląda jak hełm.

 

Dalsze dowody na istnienie takiego pojazdu można znaleźć w kulturze Majów. W wieku sarkofagu w Palenque widzimy władcę Majów Pacala, najwyraźniej siedzącego w kokpicie pojazdu, z hełmem na głowie i sięgającym po dźwignię sterującą.

Z kolei na Nowej Zelandii, w kulturze Maorysów, mamy mitologię związaną z bogiem Purangahua, który podróżował w latającym obiekcie znanym jako Hawaiki. W legendach wspomina się o „jazdzie na srebrnym przedmiocie”.

 

Te uderzające podobieństwa rodzą pytania o możliwe powiązania między tymi starożytnymi kulturami. Czy są to oznaki dyfuzji kulturowej, gdzie idee i wiedza rozprzestrzeniały się wzdłuż szlaków handlowych? Czy może istnieje wspólna kultura przodków, która wpłynęła na różne społeczeństwa?

 

Możliwość, że podobne pojazdy przedstawiano w różnych kulturach, rodzi fascynujące pytania dotyczące natury tych starożytnych bogów i ich środków transportu. Te obrazy mogą symbolizować coś więcej niż tylko mitologiczną reprezentację. Czy mogły być one próbą zrozumienia i opisania niezrozumiałych technologii, czy może są jedynie artystyczną metaforą?

 

Zagadka związana z transportem używanym przez starożytnych bogów w różnych kulturach nadal intryguje i prowokuje do refleksji. Uderzające podobieństwo w obrazach odległych od siebie cywilizacji prowadzi do dalszych pytań i badań.

 

Chociaż dokładna natura tych powiązań pozostaje niejasna, to obecność wspólnych motywów i mitologii sugeruje, że może być w nich coś więcej niż tylko przypadek. Czy te tajemnicze pojazdy są jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni, czy może istnieją dowody na to, że starożytni bogowie faktycznie używali jakichś form transportu? Tajemnica ta pozostaje jednym z najbardziej fascynujących i nieuchwytnych zagadek w badaniu starożytnej historii.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj